Strona główna » 2-CMC – działanie.

2-CMC – działanie.

Opis substancji oraz jej efektów.

by admin
2cmc
2-CMC jest związkiem którego istnienie już dawno było odnotowane przez badaczy i opisane w literaturze naukowej. Jednak gdy pierwszy raz pojawił się na rynku, dostępne były znacznie silniejsze, i po prostu lepsze od niego specyfiki, co sprawiło że 2-CMC nie stało się substancją praktycznie w żadnym stopniu popularną. Jednak wraz z biegiem lat, działaniami ustawodawców wskutek których delegalizowano coraz większej ilości związków chemicznych, zdaje się że 2-CMC zaczyna wracać do łask i pojawia się w coraz większej ilości sklepów internetowych. Czym dokładnie jest 2-CMC, jakie efekty wywołuje i jak można je porównać do innych substancji? Tego, oraz innych rzeczy dowiemy się w tym artykule.
2-CMC, lub 2-chlorometkatynon – bo tak brzmi pełna nazwa tej substancji – to stymulant z rodziny katynonów, zwanych potocznie beta-ketonami a także po prostu „ketonami”, a niekiedy alfa-aminoketonami. 2-CMC niekiedy nazywane jes „ortoklefedronem”, idąc tą samą konwencją nazewnictwa jak ta, która została zastosoana wobec 3 oraz 4-CMC, z 3-CMC czyniąc metaklefedron a z 4-CMC czyniąc klefedron. 2-CMC jest także izomerem pozycjonalnym zaróno 3-CMC jak i 4-CMC – oznacza to, że liczba atomów i waga cząsteczki pozostały niezmienione, a jedyne czym się różnią te substancje pod względem budowy, to umiejscowieniem tych atomów. Mimo, iż podobieństwo tych substancji między sobą w tej kwestii jest bardzo wysokie, pod względem efektów już tak podobne nie są. Miejsce 4. w tym układzie oznacza największy wyrzut neuroprzekaźników, w tym serotoniny – zgadzałoby się to z działaniem 4-CMC które jest typowym, rozleniwiającym wręcz euforykiem.
Jeśli podstawnik (np. chlorowy, jak to ma miejsce w wypadku związków x-CMC, lub metylowy, jak w przypadku x-MMC) umieścimy na 3. miejscu, powinowactwo do serotoniny spada, wzrasta natomiast do dopaminy i noradrenaliny, które odpowiadają za pobudzenie – zgadza się to z profilem działania 3-CMC, bardzo lubianego ze względu na umiarkowaną euforię oraz silną stymulację. 2-MMC (ortomefedron) powszechnie określany jest jako słabsze, delikatniejsze 3-MMC, i podobnie sprawa się ma przy porównaniu 2-CMC do 3-CMC. 2-CMC jest słabszym, mniej intensynym kuzynem 3-CMC. Nie ma co w tym związku szukać serotoniny – umiejscowienie podstawnika na 2. miejscu nie pozwala na praktycznie jakikolwiek jej wyrzut, za to znajdziemy w tym związku dość rozsądną ilość dopaminy oraz, w drugiej kolejności, noradrenaliny.
Z tego powodu, 2-CMC przez użytkowników tej substancji jest określane bardziej jako typowy stymulant, niż typowy euforyk, ponieważ serotoninowej euforii ten związek po prostu nie powoduje – nawet tej delikatniejszej, jak w przypadku 3-CMC. 2-CMC razem z 2-MMC stały się dość popularne w roku 2022 przed wejściem w życie holenderskej ustawy, która delegalizowałaby takie substancje jak 3-CMC. Po wejściu w życie tego przepisu, w roku 2023 popularność i dostępność obu tych substancji jako zamienników 3-CMC (metaklefedronu) tylko wzrosła.
Pożądane efekty, jakie może wywoływać 2-CMC, to:
– stymulacja, ogólne pobudzenie
– zwiększona gadatliwość, towarzyskość
– podniesienie nastroju
– zwiększenie popędu seksualnego
– większa motywacja do działania
– zwiększona radość czerpana z odbioru muzyki
Natomast do negatywnych efektów możemy zaliczyć:
– bezsenność
– zwiększone ciśnienie krwi
– wazokonstrykcja (odczuwanie zimna m.in. w dłoniach i stopach poprzez zwężenie naczyń krwionośnych i ograniczenie dopływu krwi)
– odwodnienie
– szczękościsk
– urojenia i halucynacje – ten efekt spotykany jest najczęściej przy osłabionym organiźmie, i długotrwałym zażywaniu
– przyspieszone tętno
2-CMC jest substancją nielegalną w Polsce, podobnie jak wszystkie inne katynony. W większości krajów sytuacja prawna dla tego związku jest podobna – nielegalny jest w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii. Ortoklefedron jednak wciąż pozostaje w Holandii oraz w Hiszpanii.
Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment