Strona główna » a-PCyP – co to za związek?

a-PCyP – co to za związek?

 Czym jest a-PCyP, jakie efekty wywołuje a-PCyP? Czy a-PCyP jest dobrym zamiennikiem dla alfy-PVP?

by admin
Alfa-PCyP (alfa-pirolidynocykloheksafenon) to syntetyczny stymulant, będący jedną z mniej znanych pochodnych alfy-PVP, podobnie jak a-PVP należący do grupy beta-ketonów (katynonów) oraz pirolidynokatynonów. Substancja ta z reguły dostępna jest w postaci białych lub przezroczystych kryształków i proszku, przybierając formę soli chlorowodorku (HCl) aby umożliwić jej długotrwałe przechowywanie.
alfa-PCyP została po raz opiasna w roku 2015 w pracy „Structural Modification of the Designer Stimulant α-Pyrrolidinovalerophenone (α-PVP) Influences Potency at Dopamine Transporters”, jako jeden z hipotetycznych związków które mogłyby potencjalnie pojawić się na rynku research chemicals w niedalekiej przyszłości, i jak zakładano, tak właśnie się stało. Po substancjach takich jak a-PiHP, a-PHP, a-PHpP (PV-8;P a-PEP;) pod koniec lat 2010. w sklepach internetowych pojawiła się alfa-PCyP, a pojawienie się to było prawdopodobnie w dużym stopniu spowodowane tym iż dokładnie ten związek zostsał opisany w literaturze naukowej kilka lat wcześniej. Pod względem budowy jest to dość ciekawa konstrukcja, ponieważ zamiast zwykłego łańcucha alkilowego, ta wariacja alfy posiada pierścień cykloheksylowy.
Na podstawie badań przeprowadzonych we wcześniej wspomnianej pracy naukowej z roku 2015, badacze doszli do wniosku, że pochodna alfa-cyklopentylowa (a-PCyPP; alfa-pirolidynocyklopentylfenon;) ma mniej więcej taką samą siłę działania w modelach in vitro jako inhibitor transportera dopaminy (DAT) jak pochodna alfa-propylowa czyli klasyczna alfa-PVP, podczas gdy pochodna alfa-cykloheksylowa (a-PCyP; a-PCyHP;) w modelach in vitro była około dwa razy silniejsza. Niestety teza ta potwierdziła się tylko w laboratorium, ponieważ na podstawie wpisów użytkowników tej substancji opublikowanych na forach internetowych można wywnioskować, że pod względem mocy wcale nie jest silniejsza od a-PVP, ani nawet a-PiHP. Mimo tego, iż wiele osób zawiodło się tą nową pochodną, a-PCyP zdaje się mieć niewielkie grono zagorzałych fanów.
Przewiduje się, że działanie a-PCyP opiera się na wychwycie zwrotnym dwóch neuroprzekaźników odpowiadających za stymulację – noradrenaliny oraz dopaminy. Oznacza to, że neuroprzekaźnik może zostać nawet kilkukrotnie wykorzystany zanim ulegnie rozpadowi poprzez monooksydazę, co przekłada się na dłuższy czas działania substancji. a-PCyP wywołuje silną stymulację, co prawda słabszą niż takie pochodne jak a-PiHP czy a-PVP, lecz absolutnie to nie znaczy że jest to substancja „słaba” – należy do niej podchodzić ostrożnie, ponieważ już dawki miligramowe potrafią wywołać intensywne efekty. a-PCyP nie wywołuje praktycznie żadnej euforii, radości czy uczucia empatii i otwartości i jest tylko i wyłącznie czystym stymulantem.
Niepożądane efekty a-PCyP mogą obejmować nieregularny rytm serca, duszności i zwiększoną potliwość, podwyższone ciśnienie, zwiększenie temperatury ciała, paranoje i urojenia, a w skrajnych przypadkach stany podobne do schizofrenii. Z tego powodu zaleca się szczególną ostrożność stosując ten stymulant oraz przyjmowanie małych dawek. Mniejsze dawki, liczące zaledwie kilka miligramów potrafią mieć działanie aktywizujące i działać jak stymulant funkcjonalny, na zasadzie podobnej do stymulantów typu metylofenidat i jemu podobnych, lecz wraz ze wzrostem przyjmowanych dawek ta właściwość bardzo szybko zanika i charakter działania a-PCyP staje się czysto rekreacyjny.
a-PCyP jest substancją nielegalną w Polsce, podobnie jak wszystkie pochodna katynonu. Związek ten jednak pozostaje legalnym m.in. w Holandii, gdzie znajduje się w sprzedaży w internetowych sklepach oferujących research chemicals jako zamiennik nielegalnej już a-PiHP.
Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment