Strona główna » NEP – działanie, opinie, skutki uboczne

NEP – działanie, opinie, skutki uboczne

by admin
NEP (N-etylo-pentedron) jest to syntetyczna substancja psychoaktywna z grupy katynonów(beta-ketonów) wykazująca po spożyciu działanie stymulujące oraz euforyzujące. NEP dzieli podobieństwo struktury chemicznej swego rodzimego związku – pentedronu, którego jest analogiem. Działanie NEP’a bierze się z jego aktywności jako inhibitor zwrotnego wychwytu dopaminy oraz norepinefryny (NDRI).
Warto jednak też wspomnieć, że użytkownicy wspominają o działaniu entaktogennym w średnich/wysokich dawkach, co mogłoby wskazywać na działanie związku na serotoninę, aczkolwiek najnowsze badania nie wskazują na aktywność NEP’a w tym zakresie. Działanie NEP’a bywa również chętnie porównywane do N-etyloheksedronu (znanego jako „hexen”), którego jest homologiem, choć nie jest tak intensywny jak „hexen”. W porównaniu do typowych stymulantów takich jak amfetamina, NEP jest mniej funkcjonalny i działa znacznie krócej. Na rynku substancja najczęściej spotykana w postaci kryształków w kolorze żółtym lub białym.
NEP został rozpowszechniony na rynku designer drugs w 2010 roku, jako substancja mająca być następcą swoich nielegalnych wtedy poprzedników. Oczywiście nie obeszło się bez istotnych różnic w działaniu i pozostałych właściwościach między NEP’em a substancjami, których miał być zamiennikiem. Podobnie jak w przypadku pentedronu istnieje bardzo mało rzetelnych informacji na temat toksyczności związku – jak w przypadku każdego nowego związku należy zachować znaczną ostrożność przy zażywaniu.
Dawkowanie NEP’a (podanie donosowe):
Próg: 10 mg
Lekko: 10-20 mg
Średnio: 20-40 mg
Mocno: 40-60 mg
Bardzo mocno: +60 mg
Efekty zażycia NEP to:
– stymulacja
– przyśpieszony puls
– podwyższone ciśnienie tętnicze
– zanik apetytu
– zwiększona koncentracja (mniejsze dawki)
– zaburzona koncentracja (wyższe dawki)
– euforia (wyższe dawki)
– natłok myśli
– pobudzenie seksualne
– odwodnienie
– wazokonstrykcja
– arytmiczne bicie serca
– potliwość
– chęć zażycia kolejnej dawki
– lęki, paranoje
– rozmyty wzrok
– napięcie mięśni
– bruksizm, szczękościsk
Przy podaniu donosowym(najczęstsza droga podania) działanie NEP’a to od 2-4 h w zależności od dawki. Przy podaniu doustnym działanie mieści się w granicach od 4-6 h. Ponadto podanie doustne pozwala zminimalizować efekty uboczne, których jest sporo w działaniu NEP’a. Po zażyciu NEP’a można doświadczyć euforcznego wejścia, choć nie trwa ono długo, i występuje głównie przy użyciu wyższych dawek związku. Późniejsza faza działania obejmuje głównie: stymulację, pobudzenie psycho-ruchowe, gadatliwość. Ze względu na krótkotrwałe efekty euforyczne może wystąpić chęć na powtórzenie dawki NEP’a – tzw. Kompulsywne dorzucanie – charakterystyczne dla krótko działających substancji z grupy ketonów i ich pochodnych – zwłaszcza zażywanych donosowo. Wraz z dorzucaniem kolejnych i większych dawek istnieje zwiększone ryzyko nasilonych efektów ubocznych. Dłuższe zażywanie(często w parze z deprywacją snu) nasila możliwość wystąpienia lęków, co może skończyć się stanem paranoi, a nawet psychozy.
W przypadku wszelkich nowych substancji psychoaktywnych warto zapoznać się z opiniami użytkowników na jej temat. Użykownicy mówią o nieprzyjemnym działaniu substancji na serce, osoby mające więc problemy z sercem powinny unikać NEP’a. Twierdzą też, że działanie NEP’a przypomina pentedron z mocniejszym wjazdem i bardziej „socjalnym” charakterem działania. Dużo dyskusji na temat tego związku poświęca się na omówienie efektów ubocznych i możliwych sposobach ich redukowania. Pamiętam by przed zażyciem stymulantów zawsze być wypoczętym, nawodnionym, staraj się coś zjeśc pomimo jadłowstrętu. Staraj się nie wykraczać ponad średnie dawki. Zawsze wystrzegaj się zażywania NEP’a z innymi substancjami – zwłaszcza tymi, które mocno stymulują organizm, przyśpieszają pracę serca i zwiększają ciśnienie tętnicze.
N-etylo-pentedron jest substancją kontrolowaną w krajach tj. Chiny, Japonia, Wielka Brytania, Brazylia, Niemcy, Szwecja. W Stanach Zjednoczonych NEP nie jest substancją kontrolowaną, niemniej ze względu na strukturalne podobieństwo do pentedronu, jego posiadanie i dystrybucja mogą być karane.

You may also like

3 komentarze

Mario 21 października, 2023 - 11:37 pm

Jest ok

Reply
Mario 21 października, 2023 - 11:37 pm

Jest ok naprawdę spoko

Reply
Psychonauta 30 stycznia, 2024 - 12:56 am

Witam,

Prawie pół roku zażywałem NEP’a z kilkudniowymi przerwami, a czasem ictydzień do trzech (zależało do tego jak grubo poleciałem)😅
Do rzeczy pierwsze doznania pozytywne:
Ma sporo wspólnego z NEH’en Etylowym Hexedronen, jedynie dawki w przypadku vapo się różnią NEh 20-25mg a znowu NEP 40-45mg.
Donosowo przeciętna dawka to 50-70mg dla mniej doswiadcznonych, chociaż bedac już wsumie weteranem nie ma sensu brać powyżej 100mg na raz. Łeb zryty po dobie na takich ilościach 😬🤧🤯.
Najmniej efektów ubocznych przynosi oral + działa dłużej i nie ma aż tak dużej chęci na dorzutke a dawka wyższa o 10-20mg od donosowej.
Vapo 40mg~ max 60-90min trzyma
Nos 50mg~ trzyma od 2 do 3 moze i 4h
Oral 60mg~ max 5-6h

Skutki uboczne😁
Ogólnie po całej nocy gnaty bolą a szczególnie kręgosłup.
Czas zap*******a szybko, zdarzało sie że 20h przeleżałem(nie jedząc) w łóżku nie wnikając dalej w szczegóły😅
Toaleta 4 razy na dzień to był standard przez pierwsze tyg.

Na koniec powiem że jednak wolałem
N-Ethylhexedrone, szkoda że już nie jest legalny.

Uważajcie na te nowe RC’ki, dużo powikłań
Pozdrawiam🖖🏼

Reply

Leave a Comment