Strona główna » GBL a 1,4-BDO – różnice i podobieństwa.

GBL a 1,4-BDO – różnice i podobieństwa.

Porównanie obu substancji.

by admin
bdo
1,4-BDO (1,4-butanediol) jest popularnym, legalnym zamiennikiem GBL (gamma-butyrolaktonu) powszechnie i łatwo dostępnym w internecie, zarówno w sklepach oferujących odczynniki chemiczne do zastosowań gospodarczych jak i na portalach aukcyjnych, czy wreszcie od osób prywatnych, reklamujących się za pomocą np. ogłoszeń na portalach ogłoszeniowych. W tym artykule omówimy pokrótce czym jest 1,4-BDO oraz GBL, jakie efekty wywołują, oraz jakie są różnice w ich działaniu.
1,4-BDO, tak samo jak GBL samo w sobie nie wywołuje żadnych efektów i nie jest substancją psychoaktywną. Obie z tych substancji muszą ulec przemianie w organiźmie po spożyciu, gdzie produktem końcowym metabolizmu jest ten sam związek – GHB (kwas gamma-hydroksymasłowy). GHB jest
Efekty
GBL jest powszechnie uważany za lepszy od 1,4-BDO związek pod względem efektów. Jest opisywany jako bardziej euforyczny, bardziej podnoszący libido
1,4-BDO jest substancją która utrzymuje stały stan skupienia aż do 16-19 st. celsjusza, co sprawia że w zimniejsze dni, nawet w temperaturze pokojowej BDO może zwyczajnie zamarznąć. 1,4-BDO ma smak, w przeciwieństwie do GHB którego jest prodrugiem. Można go opisać jako słodko-gorzki, trochę podobny do glikolu propylenowego, ale zdecydowanie, odczuwalnie różniący się od niego, odrobinę mniej przyjemny. 1,4-BDO nie ma zapachu i jest związkiem dobrze rozpuszczającym się w wodzie.
Mimo faktu, że BDO metabolizuje się do GHB, efekty nie są w 100% identyczne, i dotyczy to niemal wszystkich prodrugów (proleków) których produktem końcowym jest GHB, które jest agonistą receptora GABA-B oraz receptora GHB. Różnice w działanu wynikają w dużej mierze z całkowitej ilości substancji która uległa metabolizmowi, oraz aktywności enzymów wątrobowych, które odpowiadają za przetworzenie nieaktywnej substancji w aktywny produkt końcowy.
W przypadku 1,4-BDO metabolizm ten intensywnie angażuje wątrobę. Najpierw, 1,4-BDO metabolizowane jest do 4-hydroksybutaldehydu przez ADH (Alcohol Dehydrogenase – dehydrogenazę alkoholową). Następnie, otrzymany związek jest metabolizowany przez ALDH (Aldehyde Dehydrogenase – dehydrogenaza aldehydowa) do kwasu gamma-hydroksymasłowego, czyli GHB. Potem jeszcze jednak, samo GHB przetrwarzane jest przez transaminazę GABA, tworząc z niego kwas gamma-aminomasłowy (GABA), a wcześniej wspomniany efekt metabolizmu – GHB – znowu potraktowany przez dehydrogenazę alkoholową zamienia się w semialdehyd bursztynowy, który finalnie, tym razem, znowu przez dehydrogenazę aldehydową, ulega przemianie do kwasu bursztynowego. W zwiąku z tak skomplikowanym metabolizmem, wśród niektórych użytkowników tej substancji pojawiły się obawy co do domniemanego wysoce szkodliwego działania 1,4-BDO na wątrobę, choć przez bardzo krótką, udokumentowaną historię zażywania tej substancji przez ludzi, nie przeprowadzono jeszcze żadnych badań na ten temat, które jednoznacznie byłyby odpowiedzią na wątpliwości co do szkodliwego działania 1,4-BDO – kwestia ta więc jest na tę chwilę wciąż otwarta na wszelkie dyskusje oraz rozważania.
Mimo różnic w działaniu, generalnie 1,4-BDO i tak można porównać w mniejszym lub większym stopniu (zależnie od konkretnego efektu) do substancji takich jak GBL, GHB, a nawet dalszych kuzynów phenibut, 4-fluorophenibut czy baclofen. Czas działania 1,4-BDO rozpoczyna się w ciągu 15-25 minut w przypadku zażycia na pusty żołądek, a efekty utrzymują się przez dwie-trzy godziny.
Poszczególne efekty, jakie może wywoływać 1,4-butanediol, to:
– w mniejszych dawkach aktywizacja, lekka stymulacja, pobudzene, a w większych senność i sedacja
– euforia, fizyczna oraz psychiczna
– zwiększona empatia
– zwiększony popęd seksualny
– anksjoliza, zmniejszenie lęków oraz napięcia nerwowego
Do mniej pozytywnych, i co za tym idzie, niepożądanych efektów możemy zaliczyć:
– nudności, problemy żołądkowe
– amnezja, problemy z pamięcią krótkotrwałą
– drgawki
– odwodnienie – ze względu na to, iż 1,4-butanediol jest cieczą higroskopijną
Picie alkoholu wraz z 1,4-BDO jest odradzane, ponieważ zarówno alkohol etylowy i jego główny metabolit, acetaldehyd konkurują z 1,4-BDO i jego metabolitami o te same enzymy wątrobowe – dehydrogenazę alkoholową i aldehydową.
Warto także wspomnieć o uzależnieniu – 1,4-butanediol potrafi uzależnić zarówno psychicznie jak i fizycznie. Objawy odstawienne po długotrwałym zazywaniu potrafią objawić się dość szybko, bo już po upływie 3-4 godzin od ostatniej dawki, co wiąże się bezpośrednio z krótkim czasem działania substancji.
Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment