Strona główna » MDPHpP (MD-PV8) – Czym jest MDPHpP?

MDPHpP (MD-PV8) – Czym jest MDPHpP?

 Jakie efekty wywołuje, i jakie zagrożenia niesie ze sobą stosowanie MDPHpP?

by admin
MDPHpP jest dość słabo znanym syntetycznym stymulantem z rodziny beta-ketonów. Pełna nazwa tego związku to 3,4-metylenodioksypirolidynoheptanofenon, oraz MD-PV8, dlatego, iż MDPHpP to 3,4-metylenodioksylowa pochodna PV-8 (alfa-PHpP). MD-PV8 to jeden z wielu pirolidynokatynon który miał stać się alternatywą dla MDPV, MDPHP, a-PHP, a-PiHP oraz podobnych.
Jak działa MDPHpP (MD-PV8)?
Działanie zarówno MD-PV8 jak i niemalże wszystkich pirolidynokatynonów opiera się na mechaniźmie wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników (ang. reuptake inhibition). Proces ten w wypadku tej grupy substancji dotyczy tylko dwóch przekaźników, tj. noradrenaliny (NET) oraz dopaminy (DAT). Ze względu na budowę cząsteczki oraz jej SAR (structure-activity relationship), MDPHpP nie wpływa na wychwyt zwrotny serotoniny (SERT), dlatego też nie wywołuje euforii przypominającej związki typu MDMA, mefedron.
Wychwyt to mechanizm pozwalającym na ponowne wykorzystanie neuroprzekaźnika prze neuron po jego poprzenim wykorzystaniu. W normalnym wypadku, bez wychwytu zwrotnego, neuroprzekaźnik po wykorzystaniu rozkładany jest przez m.in. monoooksydazę A (MAO-A), jednak w przypadku NDRI – inhibitora wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny – nawet do 80% noradrenaliny oraz dopaminy jest wykorzystane ponownie, skutkując ekscytacją ośrodkowego układu nerwowego, czyli stymulacją.
Skutki zażywania oraz dawkowanie:
Nie istnieje za wiele potwierdzonych źródeł informacji co do dawkowania MDPHpP, ale na podstawie wpisów opublikowanych na kilku forach internetowych, można stwierdzić, iż dawkowanie MDPHpP jest o jakieś 20-30% większe niż MDPHP. Czas działania substancji wydaje się być bez zmian, podobnie jak metody podania substancji – MDPHpP można palić (waporyować), wciągać, jeść, ale także wstrzykiwać czy nawet podawać doodbytniczo. W przypadku waporyzacji MDPHpP, do tego celu najlepsza jest wersja freebase (wolna zasada) substancji w przeciwieństwie do soli chlorowodorku (HCl).
Efekty, jakie może wywoływać MDPHpP, to:
– euforia: MDPHpP może powodować odczucia intensywnej przyjemności, są one jednak bardzo krótkotrwałe i znacznie różnią się od euforii wywoływanej przez takie substancje jak np. MDMA czy 3-MMC. Najintensywniejsze są przy waporyzacji, lecz także najkrótsze.
– stymulacja: ta substancja może zwiększyć czujność i zmniejszyć uczucie zmęczenia, co pozwala osobom pozostać czujnym przez długi czas. W niewielkich dawkach pobudzenie to jest nienachalne. Jednak po zbyt częstym przyjmowaniu niewielkich dawek tej substancji, lub po przyjęciu zbyt dużej dawki, stymulacja staje się wręcz „nie do ogarnięcia”. Tę cechę MDPHpP zdecydowanie odziedziczyło od swoich poprzedników, m.in. MDPHP.
– poprawa koncentracji i skupienia: wszystkie pirolidynoketony może zwiększyć klarowność umysłu i poprawić skupienie, co pozwala osobom wykonywać zadania z większą wydajnością. Ten efekt występuje najczęściej w bardzo małych dawkach, ponieważ przy większych MDPHpP staje się czysto rekreacyjna i skupienie się jest wręcz niemożliwe.
– zmniejszenie apetytu: związki te mogą zmniejszyć a nawet całkowicie pozbawić nas uczucia głodu, oraz wywoływać intensywny jadłowstręt.
– zwiększone libido i popęd seksualny
Niestety, podobnie jak wszystkie substancje psychoaktywne, MDPHpP wywołuje także szereg skutków ubocznych. Oto niektóre z nich:
– lęki i paranoje: substancja ta może łatwo wywołać intensywne uczucie strachu, powodować paranoje takie jak uczucie bycie obserwowanym, inwigilowanym, prześladowanym, szpiegowanym. Jest to cecha praktycznie wszystkich substancji z tej grupy, a w przypadku MDPHP, MDPHpP czy nawet MD-PV8, jest to wręcz „gwóźdź programu”.
– halucynacje:  może powodować omamy wzrokowe i słuchowe, które mogą być od dezorientujących do przerażających. Ten efekt, podobnie jak poprzedni, może być bardziej lub mniej niepokojący i zależy to od kondycji psychicznej osoby badającej.
– bezsenność: MDPHpP oraz jemu podobne zaburza naturalne wzorce snu, utrudniając zasypianie lub utrzymanie snu po używaniu substancji.
– zwiększone tętno i ciśnienie krwi: powoduje szybkie bicie serca i podwyższone ciśnienie krwi, co może być szczególnie niebezpieczne dla osób z istniejącymi wcześniej schorzeniami układu krążenia.
Na chwilę obecną, MDPHpP jest nielegalne w większości krajów Europy, w tym w Polsce, podobnie jak wszystkie inne pochodne katynonu. Pozostaje jednak związkiem legalnym na terenie Holandii czy Belgii.
Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment