Strona główna » 4-MPD – opis substancji oraz działania.

4-MPD – opis substancji oraz działania.

Efekty, skutki uboczne i legalność.

by admin
4-MPD to nazwa skrótowa dla 4-metylopentedronu, syntetycznego stymulantu należącego do rodziny beta-ketonów (katynonów). 4-MPD występuje z reguły w postaci soli chlorowodorku (HCl), przybierając formę kryształów różnej wielkości których kolor może być biały, mleczny lub półprzezroczysty.
4-Metylopentedron jest para-metylową pochodną niewątpliwie znanego wszystkim pentedronu. Substancja ta pojawiła się na rynku już trochę lat temu, mniej więcej wtedy, kiedy zdelegalizowany został pentedron. Na zostanie nowym zamiennikiem pentedronu szykowało się kilka substancji, m.in. N-etylonorpentedron (NEP), heksedron, 4-FPD (4-fluoropentedron) oraz właśnie 4-metylopentedron. Rynek zadecydował i najpopularniejszym substytutem pentedronu został N-etylonorpentedron, jednak w ostatnich miesiącach, wobec ciągle zmieniającego się prawa w Europie, 4-MPD znowu zawitał na salony i stał się dostępny w niektórych sklepach.
Dlaczego 4-Metylopentedron nie stał się tak popularny, jak NEP? Jedną z przyczyn może być z pewnością profil działania. O ile pentedron był czystym stymulantem, bez żadnych właściwości euforycznych (nie wywoływał wyrzutu/wychwytu zwrotnego serotoniny), to substytucja grupą 4-metylową na pierścieniu fenylowym znacznie zmieniła to, jak 4-MPD oddziałowuje na nasz organizm. Tak jak dodanie 4-metylu zrobiło z metkatynonu bardzo euforyczny 4-metylometkatynon (mefedron), tak samo dodanie grupy 4-metylowej pentedronowi znacznie zwiększyło jego powinowactwo do serotoniny. Według opisów działania substancji które można znaleźć w internecie 4-MPD wywoływał dość umiarkowaną euforię jak na pochodną pentedronu, a jak wiemy, nie każdy jest entuzjastą „eufo” i niektórzy wolą po prostu sam „speed”.
Kolejnym powodem mogą być skutki uboczne. W trip-raportach oraz postach opublikowanych na forach skupiających entuzjastów research chemicals, możemy wyczytać iż 4-MPD powodował intensywniejsze skutki uboczne niż pentedron. Użytkownicy skarżyli się na drgania rąk, złe samopoczucie dość krótko po zażyciu a także uczucie „rozbicia” oraz ogólny dyskomfort psychiczny. Czas działania substancji zdawał się być krótszy niż w wypadku jego poprzednika, co nie umknęło testerom tej substancji.
Mimo dużej ilości negatywnych wpisów, 4-MPD znalazło jednak swoją grupę odbiorców któzy cenili sobie ten związek za umiarkowaną, nienachalną euforię, stosunkowo krótki czas działania oraz ogólny, niewymagający profil substancji. Obecnie, 4-MPD jest dostępny w wielu zagranicznych sklepach oferujących research chemicals. Póki co, substancji tej nie ma jeszcze u nas w Polsce.
Pożądane efekty, jakie może wywoływać 4-metylopentedron, to:
– stymulacja, ogólne pobudzenie
– zwiększona gadatliwość, towarzyskość
– euforia – umiarkowana, i krótkotrwała, nieporównywalna do substancji takich jak np. mefedron, klefedron, bk-MDMA
– podniesienie nastroju
– zwiększenie popędu seksualnego
– większa motywacja do działania
– zwiększona radość czerpana z odbioru muzyki
– zwiększona chęć wykonywania jakiejś aktywności fizycznej, np. taniec
Do negatywnych efektów możemy zaliczyć:
– bezsenność
– paranoje oraz urojenia – z reguły występują przy dużych dawkach i przy długotrwałym zażywaniu
– halucynacje – j.w.
– zwiększone ciśnienie krwi
– wazokonstrykcja (odczuwanie zimna m.in. w dłoniach i stopach poprzez zwężenie naczyń krwionośnych i ograniczenie dopływu krwi)
– odwodnienie
– drgania mięśni
– szczękościsk (bruksizm)
– przyspieszone tętno
Na dzień dzisiejszy, 4-metylopentedron jest w Polsce substancją nielegalną, podobnie jak wszystkie pochodne katynonu. Mimo tego 4-MPD pozostaje legalnym m.in. w Holandii, gdzie już na dobre zadomowiło się w ofertach sklepów z research chemicals.
Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment