Strona główna » Flualprazolam vs Alprazolam

Flualprazolam vs Alprazolam

Porównanie substancji. 

by admin
Alprazolam jest niezwykle popularną benzodiazepiną zarówno w lecznictwie, jak i wśród ludzi stosujących ją w celach czysto rekreacyjnych. Dzięki silnemu efektowi anksjolitycznemu (przeciwlękowemu), alprazolam oraz nieodłącznie związana z nim nazwa najpopularniejszego preparatu na jego bazie – Xanaxu – stał się nieodłączną częscią kultury narkotykowej. W ostatnich latach na szarym rynku pojawiła się pochodna alprazolamu – flualprazolam. W tym artykule omówimy różnice i podobieństwa które dzielą i łączą obie te benzodiazepiny.
Alprazolam został po raz pierwszy opisany przez dr. Jacksona B. Hestera Juniora w patencie US3987052A, złożonym na rzecz firmy Upjohn Co w październiku roku 1969. Patent został zatwierdzony w roku 1976, a alprazolam został dopuszczony do obrotu przez FDA (Food and Drug Administracją, agencja ds. Żywności i Leków USA) w roku 1981 w celu leczenia zaburzeń lękowych. Szybko stał się jednym z najpopularniejszych leków w psychiatrii, szeroko i powszechnie stosowanym do dziś.
Flualprazolam jest pochodną alprazolamu, w budowie różniącą się dodatkową substytucją atomem fluoru na 2′ miejscu. W taki sam sposób, w jaki alprazolam jest triazolową pochodną diazepamu, flualprazolam można opisać jako triazolową pochodną fludiazepamu, a także triazolową pochodną midazolamu który sam jest imidazobenzodiazepiną. Opisać też można ten związek jako 2′-fluorową pochodną triazolamu. Flualprazolam po raz pierwszy został zsyntezowany w roku 1976, lecz żaden koncern farmaceutyczny nigdy nie wnioskował do FDA o zatwierdzenie go do użycia w lecznictwie. Flualprazolam pozostawał zapomnianym i nieznanym związkiem aż pod koniec lat 2010., do lat 2017-18, gdzie został on „ponownie odkryty” przez producentów research chemicals.
Dzięki chwytliwej nazwie, zawierającej w sobie magiczną wręcz frazę „alprazolam” oraz profilowi działania, flualprazolam stał się na krótki czas – przez który nie był kontrolowany prawnie w większości krajów na świeice – jedną z najczęściej spotykanych benzodiazepin RC na świecie razem z etizolamem czy klonazolamem Flualprazolam jest jedną z najsilniejszych benzodiazepin swojej kategorii, zaraz obok flunitrazolamu, klonazolamu, flualprazolamu czy flubromazolamu. Dzięki addycji fluoru w 2′ pozycji, znacząco wzrosła siła związku. Niezwykle silne stały się efekt anksjolityczny (przeciwlękowy) oraz hipnotyczny (nasenny), o czym może świadczyć przelicznik, wg. którego zaledwie 0,25 miligrama flualprazolamu jest równoznaczne około 10 mg diazepamu. Ponadto praktycznie nie spadł czas półtrwania związku, co nie dzieje się rzadko w wypadku substytuowania benzodiazepin w taki sposób. Z alprazolamu mającego biologiczny czas półtrwania na poziomie 8-12 godzin, zrobiono flualprazolam trwający od 12 nawet do 22 godzin. Drastycznie zwiększone efekty w porównaniu z długim czasem działania uczyniły z flualprazolamu wysoce popularny wśród entuzjastów benzodiazepin związek.
Poszczególne efekty, jakie może wywoływać flualprazolam, to:
– senność oraz sedacja
– silne uspokojenie
– zanik lęków oraz niepokoju
– rozluźnienie mięśni szkieletowych (miorelaksacja)
– zwiększony apetyt
– euforia – zarówno fizyczna jak i psychiczna
– zwiększona pewność siebie
– dysinhibicja
– otępienie emocjonalne, osłabione odczuwanie emocji
– fałszywe przekonanie o byciu trzeźwym
– amnezja i problemy z pamięcią krótkotrwałą
– problemy z koordynacją ruchów
Należy pamiętać, że flualprazolam jest substancją wysoce uzależniającą zarówno psychicznie i fizycznie zdecydowanie bardziej, niż alprazolam. Po regularnym, długotrwałym zażywaniu, w wypadku nagłego przerwania przyjmowania kolejnych dawek wystąpić może zespół odstawienny. W wypadku nagłego przerwania zażywania, mogą wystąpić takie objawy odstawienne, jak:
– bardzo złe samopoczucie
– nawrót lęków, zintensyfikowanie lęków
– niepokój
– drażliwość
– problemy ze snem
– objawy podobne do grypy i przeziębiena
– bóle głowy, mięśni
– wymioty
– drgawki
– ataki padaczki
– drżenie mięśni
Wobec tego, należy pamiętać o rozsądnym stosowaniu tej substancji. W przypadku zaprzestania regularnego zażywania, nalezy zmniejszać dawki powoli i stopniowo aby uniknąć objawów odstawiennych.
Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment