Strona główna » 4-CMC z alkoholem.

4-CMC z alkoholem.

Jakie są skutki takiego połączenia?

by admin
4-cmc
Klefedron (4-CMC), zwany potocznie „klefem” to organiczny związek chemiczny, substancja psychoaktywna z grupy katynonów, wykazująca silne działanie empatogenne oraz umiarkowane stymulujące. Jest to niezwykle popularny i powszechnie spotykany środek, szeroko stosowany rekreacyjnie ze względu na intensywne efekty, jakie wywołuje.
Alkoholu etylowego, którego tradycja spożywania ciągnie się od wielu tysięcy lat chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Miks alkoholu etylowego zarówno z różnymi stymulantami to niezwykle często spotykane połączenie.
Działanie 4-CMC polega na wyrzucie noradrenaliny, dopaminy i serotoniny – tej ostatniej jest najwięcej, wskutek czego klefedron często nazywany jest „kanapowym euforykiem” ze względu na to, iż zalew mózgu serotoniną jest w stanie powodować delikatną senność. Przy takich efektach, oczywistym jest więc, że powszechne stało się łączenie tej substancji z innymi narkotykami – w tym z alkoholem etylowym, którego z kolei profil farmakologiczny to działanie na receptory GABA-A oraz w umiarkowanym stopniu na receptory NMDA. Jak w każdym przypadku łączenie substancji psychoaktywnych niesie za sobą pewne ryzyko, istotnym jest więc poznanie mechanizmu działania tych związków oraz świadomość potencjalnych efektów ubocznych jakie mogą wystąpić.
Najważnejszą rzeczą jest to, iż 4-CMC jest stymulantem (technicznie, niemal wszystkie euforyki i empatogeny to także stymulanty), a alkohol – depresantem. W związku z tym działanie tych obu związków będzie znosić się wzajemnie – klefedron niweluje senność wywołaną alkoholem, choć w paradoksalnych przypadkach, duża ilość 4-CMC może wywołać senność poprzez wyrzut ogromnych ilości serotoniny, a spotęgować ją może alkohol. Niektórym osobom pod wpływem klefedronu i alkoholu może się wydawać, że czują się jakby w ogóle nie wypili ani grama alkoholu – jest to jednak bardzo złudne i myląceodczucie, mogące prowadzić do nierozsądnych zachowań zwłaszcza, że oba związki prowadzą do zaniku zahamowań, czyli dysinhibicji. Ponadto, może prowadzić to do spożycia większej ilości alkoholu, niż powinniśmy, co po osłabnięciu efektów 4-CMC może być niebezpieczne.
Bardzo ważne jest pamiętać o tym często pomijanym efekcie, jakim jest dysinhibicja. Dysinhibicja to nakierowanie na natychmiastową gratyfikację, co prowadzi do impulsywnych zachowań napędzanych przez bieżące myśli, uczucia i bodźce zewnętrzne, bez względu na wcześniejsze doświadczenia czy zastanowienie się nad potencjalnymi konsekwencjami. Mniej intensywna, dysinhibicja ułatwia kontakty międzyludzkie, jednak na wyższych poziomach intensywności, osoba pozbawiona zahamowań może być całkowicie niezdolna do zachowania jakichkolwiek pozorów samokontroli, kosztem uprzejmości, wrażliwości, dostosowania społecznego czy praw i przepisów. Zarówno 4-CMC jak i alkohol wykazują ten efekt w swoim własnym zakresie, a w połączeniu, obie te substancje bardzo potęgują ten efekt, wobec czego dojść może do przykrych, niepotrzebnych zachowań, czy nadmiernego, niechcianego przez innych, niepotrzebnego uzewnętrzniania się.
Szereg niepożądanych efektów występuje nie tylko w strefie psychicznej, ale także fizycznej. Działanie klefedronu, jak i alkoholu etylowego jest czymś, co bardzo obciąża pracę serca i całego układu krązeniowego. Osoby mające problem z pracą tego ważnego organu powinny unikać zażywania wszelkich substancji tego typu, a szczególnie ich połączeń gdyż niesie to zdecydowanie większe ryzyko powikłań – zwiększone ciśnienie tętnicze oraz zauważalna tachykardia są ważnymi sygnałami ostrzegawczymi w przypadku mieszania obu tych związków. ażnym aspektem jest odwodnienie organizmu w trakcie przyjmowania takiej mieszanki. zarówno 4-CMC, jak i alkohol etylowy powodują odwodnienie organizmu, co niesie za sobą szereg niekorzystnych efektów – nasilenie potencjalnych bólów głowy, rozkojarzenie, suchość w jamie ustnej. Skutkiem takiego odwodnienia organizmu jest również podwyższenie temperatury ciała – przemęczony organizm może przegrzać się, zwiększa się ryzyko wystąpienia drgawek. Należy więc pamiętać, aby uzupełniać płyny oraz unikać znacznego wysiłku fizycznego przy łączeniu klefedronu z alkoholem.
Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment