Strona główna » Adderall w Polsce – czym jest Adderall?

Adderall w Polsce – czym jest Adderall?

Jak działa Adderall, oraz jaka jest dostępność tego preparatu? Zamienniki i substytuty Adderallu

by admin
Czym jest Adderall?
Adderall to nazwa handlowa preparatu składającego się z mieszanki różnychsoli amfetaminowych. Środek ten używany jest między innymi w leczeniu narkolepsji, ADHD, a poza medycyną jako środek poprawiający wyniki sportowe, wzmacniający funkcje poznawcze, tłumiący apetyt, oraz rekreacyjnie jako euforyk i stymulant.
Dokładny skład preparatu Adderall prezentuje się następująco:
– 25% – monohydrat asparaginianu amfetaminy, 12,5% enacjomeru lewo oraz 12,5% enacjomeru dekstro
– 25% – siarczan amfetaminy, 12% enacjomeru lewo, 12,5% enacjomeru dekstro
– 25% – sacharynian dekstroamfetaminy – 25% enacjomeru dekstro
– 25% – siarczan dekstroamfetaminy – 25% enacjomeru dekstro
Efekty, jakie może wywoływać Adderall, to między innymi:
– stymulacja, pobudzenie, przypływ energii
– bezsenność, problemy ze snem
– euforia (stosunkowo niewielka)
– większa motywacja, skupienie
– przyspieszone tętno, zwiększone ciśnienie krwi
– zmniejszenie łaknienia
– lęki i paranoje (szczególnie rzy przedawkowaniach oraz wycieńczeniu organizmu)
– odwodnienie
– wazokonstrykcja
Czy Adderall jest dostępny w Polsce?
Na chwilę obecną, preparat Adderall, podobnie jak jakikolwiek inny preparat zawierający amfetaminę i jej sole nie jest zarejestrowany w Polsce jako lek. Oznacza to, że Adderallu nie da się w Polsce nabyć legalnie. Zamiast soli amfetaminowych, w leczeniu narkolepsji czy ADHD stosuje się w Polsce takie substancje jak metylofenidat (Medikinet). Nielegalne sprowadzanie Adderallu do Polski rówjest nież wydaje się zadaniem nieopłacalnym. O ile istnieje w Polsce możliwość tak zwanego importu docelowego leku – sprowadzenie niedopuszczonego w Polsce do obrotu produktu leczniczego lub środek spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, który potrzebny jest do ratowania życia lub zdrowia pacjenta – przypadek ten w wypadku preparatu Adderall nie jest stosowany. Ponadto, procedurę importu docelowego leku musi zatwierdzić minister zdrowia, do którego składane jest odpowiedni wniosek, zwany zapotrzebowaniem, przy składaniu którego pacjentowi musi pomóc lekarz. Wszytsko to sprawia, że Adderall w Polsce praktycznie nie istnieje, zarówno oficjalnie jak i na czarnym rynku.
Adderall – zamieniki. Co zamiast Adderallu? Czym można substytuować Adderall?
O ile wśród l kontrowanych prawnie stymulantów, będących w użyciu w medycynie najpopularniejszy jest metylofenidat (Medikinet), jego dostępność równiez bywa ograniczona. Ponadto do zakupu wymagana jest recepta, a ceny na czarnym rynku mogą być nawet kilkunastokrotnie wyższe, niż w aptece.
Poza rynkiem farmaceutycznym jednak, istnieje wiele zwiazków – zarówno legalnych, jak i nielegalnych, którymi można zastąpić Adderall. Niektórymi z tych substancji są między innymi:
– amfetamina – siarczan to najpopularniejsza forma ulicznej amfetaminy, którą z reguły można otrzymać w proszku czy w bryłkach, zarówno od kogoś lokalnego, jak i u różnych sprzedawców ogłaszjących się w internecie. Zdecydowaną wadą tego substytutu są wysokie wahania w czystości i jakości produktu, w zależności od tego, gdzie został zakupiony. Substancja nielegalna.
– metamfetamina – bardzo popularny stymulant. Metamfetamina znana jest z wywoływania bardzo silnej, długo trwającej stymulacji w niewielkich dawkach. Palona daje bardzo mocne doznania. Jest o wiele mniej funkcjonalnym związkiem niż amfetamina z ogromnym potencjałem rekreacyjnym. Substancja nielegalna, bez zastosowań medycznych w Polsce.
– 2-fluoroamfetamina, 2-FA – orto-fluorowa pochodna amfetaminy. Bardzo popularny zamiennik amfetaminy. Charakteryuje się relatywnie wysoką czystością w porównaniu do ulicznych narkotyków. Nielegalna w Polsce na podstawie noweliacji UOPN z 2019 roku, legalna w krajach takich jak m.in. Holandia.
– 2-fluorometamfetamina, 2-FMA – orto-fluorowa pochodna metamfetaminy. Jeden z najpopularniejszych stymulantów z kategorii amfetamin. Wywołuje słabe efekty euforyzujące, natomiast bardzo mocno stymuluje. Jej działanie, mimo tego że jest pochodną metamfetaminy, bardziej przypomina wysokiej jakości amfetaminę, niektórzy porówują ją także do dekstroamfetaminy. Charakteryuje się relatywnie wysoką czystością w porównaniu do ulicznych narkotyków. Nielegalna w Polsce na podstawie noweliacji UOPN z 2019 roku, legalna w niektórych krajach europy takich jak m.in. Holandia.

You may also like

Leave a Comment