Strona główna » 3-MMA – opinie na temat substancji.

3-MMA – opinie na temat substancji.

Działanie, efekty uboczne 3-MMA.

by admin
Czym jest 3-MMA?
3-MMA to nazwa skrótowa dla jednego z nowszych syntetycznych stymulantów – 3-metylo-metamfetaminy (zwanej także meta-metylometamfetaminą). Substancja ta spotykana jest najczęsciej w postaci białych bryłek oraz proszku, a powszechnie spotykana forma to chlorowodorek.
Związek ten pojawił się na rynku research chemicals w przeciągu ostatnich kilku lat, i można zaobserwować wokół niego sporo szumu – szczególnie, gdy w Holandii zbanowane zostało 3-CMC, a do 2-MMC niektórzy użytkownicy substancji nie są przekonani. Niektórzy internetowi sprzedawcy wobec takiego obrotu spraw reklamują 3-MMA jako zamiennik m.in. 3-MMC, w czym niewątpliwie pomaga podobnie brzmiąca nazwa. Czy słusznie? Czy 3-MMA jest faktycznie dobrym zamiennikiem 3-MMC czy 3-CMC? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
3-MMA występuje pod kilkoma nazwami – „3-MMA” jest zdecydowanie najpowszechniejszą, najczęsciej spotykaną z wszystkich, lecz na związek ten można trafić również jako β-deketo-3MMC (beta-deketo-3MMC), 3,N-Dimethylamphetamine (3,N-dimetyloamfetamina), 3-Me-MA, „Emma” oraz Metaphedrine (Metafedryna).
Należy pamiętać, że mimo podobnie brzmiących nazw, istnieje kilka pochodnych amfetaminy, które nie są powiązane z 3-MMA w działaniu. Te pochodne to:
– 3-metoksymetamfetamina  (mMMA; 3-MeOMA) – słabo przebadana substancja; izomer pozycjonalny niebezpiecznego pMMA (4-MeOMA; 4-metoksy-metamfetamina)
– 3-metoksy-4-metyloamfetamina (MMA) – nieneurotoksyczny releaser serotoniny, empatogen. W wyższych dawkach ma działanie halucynogenne, porównywalne do działania substancji z rodziny DOx, takich jak DOB, DOI, DOC czy DOM.
Działanie 3-MMA. Czy 3-MMA może być substytutem 3-MMC?
Jak można domyślić się z jednej z nazw 3-MMA – „beta-deketo-3MMC” – nazwa ta sugeruje że 3-MMA jest pochodną 3-MMC. Rzeczywiście, 3-MMA jest na swój sposób pochodną 3-MMC, będąc jego analogiem pozbawionym grupy ketonowej w miejscu beta. Warto zaznaczyć, że jest to jednocześnie jedyna różnica między amfetaminami a katynonami – wszystkie katynony to inaczej beta-keto amfetaminy. Jednak mimo tego, że różnica jest tak niewielka, zmiany w działaniu substancji są bardzo drastyczne.
Na tym jednak podobieństwa się kończą. Substancja ta jest związkiem nieporównywalnie silniejszym od 3-MMC – jej dawki oscylują od 10 do 50 miligramów, gdzie dawka 50 miligramów jest już dawką dość wysoką, i odradza się zażywanie większych ilości. Czas działania również jest wydłużony – przy umiarkowanym dawkowaniu, efekty trwają od 4 do 6 godzin, a powrót do stanu początkowego – całkowitej trzeźwości – może zająć nawet do 8 godzin.
Zmianie uległ nie tylko czas działania substancji, ale także jej ogólny profil jej efektów, jakie wywołuje – substancja jest podobna do metamfetaminy tylko do pewnego stopnia. Stymulacja jest trochę słabsza niż w przypadu metamfetaminy, występuje z kolei większa euforia, chociaż jest o wiele mniejsza w przypadku 3-MMC. Z tych względów należy absolutnie nie stosować 3-MMA jako zamiennika 3-MMC. Jest to, mimo niewielkiej różnicy w budowie, zupełnie inna substancja. Stosowanie 3-MMA w taki sam sposób (dawkowanie, częstotliwość zażywaia) jak 3-MMC może zakończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.
Mechanizm działania substancji oraz legalność
Meta-metylometamfetamina jest substancją bardzo nową na rynku – pierwszy raz została zidentyfikowana laboratoryjnie i powierzchownie zaraportowna w systemie EMCDDA (Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii) w 2021 roku, jednak nigdy wcześniej nie była opisywana w literaturze medycznej.
Bardzo mało wiadome jest na temat 3-MMA – w zasadzie, tylko tyle, co wyczytać można w interecie z wpisów osób używających tej substancji, oraz wywnioskować na podstawie samej budowy cząsteczki. Jak na razie, nie ukazały się żadne prace naukowe, które poruszałyby temat dokładnego mechanizmu działania 3-metylometamfetaminy. Obecnie przypuszcza się, że mechanizm ten to wyrzut transporterów noradrenaliny (NET) zwanej także epinefryną, dopaminy (DAT) oraz serotoniny (SERT).
Choć o tej subtancji nie wiadomo wiele, według tego co donoszą wpisy użytkowników tego związku, 3-MMA prawdopodobnie działa praktycznie każdą drogą podania – poprzez podanie oralne, donosowe, dożylne, palenie (waporyzacja) a nawet podanie doodbytnicze.
Substancja ta jest legalna m.in. w Holandii, we Włoszech, Francji, Republice Czeskiej oraz Szwecji. W Polsce jest jednak związkiem zakazanym odgórnie, ponieważ jest pochodna 2-PEA (2-fenetyloaminy), której wszystkie pochodne są nielegalne w związku z tzw. prawem analogowym.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem 3-MMA, lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej substancji, odwiedź forum dyskusyjne dopal.org, oraz zajrzyj do sklepów partnerskich, reklamujące się na forum – znajdziesz tam takie produkty jak 3-MMA, oraz wiele więcej.

You may also like

Leave a Comment