Strona główna » Alfa – narkotyk.

Alfa – narkotyk.

Jaką substancją jest "alfa? Jakie efekty wywołuje alfa, i jakie zagrożenia niesie zażywanie tej substancji?

by admin
a-pihp
Alfa lub alfy (liczba mnoga) to potoczne określenie substancji lub grupy substancji zwanej pirolidynoketonami. Potocznie zwane także po prostu „pirolidynami” albo „pirolidyniakami”, związki te również należą do rodziny znanych powszechnie ketonów (katynonów) takich jak N-etylopentedron, 4-MMC, bk-MDEA czy bufedron, jednak zasadniczą różnicą jest to, iż wszystkie posiadają pierścień pirolidynowy w miejscu alfa. Początek pełnej nazwy tych substancji brzmi (X)-alfa-pirolidyno(Y)fenon, gdzie (X), znajdować się może dowolny podstawnik, np. halogen lub grupa alkilowa, a (Y) symbolizuje długość łańcucha. Najbardziej znaną jest niewątpliwie a-PVP , której pełna nazwa brzmi alfa-pirolidynopentiofenon, lub alfa-pirolidynowalerofenon – skrót PVP pochodzi od drugiego wariantu. Dla odmiany, pełna nazwa 4F-PHP będzie brzmieć 4-fluoro-pirolidnyoheksanofenon.
Wszystkie pirolidynoketony, w mniejszym lub większym stopniu, są bardzo silnymi środkami o umiarkowanym czasie działania i bardzo niskim dawkowaniu. Wywołują bardzo intensywną stymulację z małą ilością euforii.
Do pirolidynoketonów możemy zaliczyć takie substancje jak:
– a-PPP (alfa-pirolidynopropiofenon)
– a-PBP (alfa-pirolidynobutiofenon)
a-PVP (alfa-pirolidynowalerofenon)
– a-PHP (alfa-pirolidynoheksanofenon)
– a-PiHP (alfa-pirolidynoizoehsanofenon, 4M-PVP)
– a-PHpP (alfa-pirolidynoheptanofenon, PV-8)
– a-POP (alfa-pirolidynooctanofenon, PV-9)
– a-PNP (alfa-pirolidynononanofenonm, PV-10)
– a-PCyP (a-pirolidynocykloheksylfenon)
– a-D2PV (a-pirolidyno-2-fenylofeneon)
– MDPV (metyleodioksypirowaleron)
– MDPHP (metylenodioksypiroheksanofenon)
– MDPHPP (metylenodioksypiroheptanofenon, MDPV8, MDPEP)
Działanie pirolidynoketonów opiera się na mechaniźmie wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników (reuptake inhibition). Proces ten w wypadku tej grupy substancji dotyczy noradrenaliny (NET) oraz dopaminy (DAT), nie oddziałowując przy tym na serotoninę (SERT) w żadnym stopniu. Wychwyt zwrotny jest mechanizmem pozwalającym na ponowne wykorzystanie neuroprekaźnika prze neuron. W normalnym wypadku, bez wychwytu zwrotnego, neuroprzekaźnik po wykorzystaniu rozkładany jest przez m.in. monoooksydazę A (MAO-A), jednak w przypadku NDRI – inhibitora wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny – nawet do 80% neuroprzekaźników jest wykorzystane ponownie.
Związki z rodziny pirolidynoketonów mogą wywoływać takie efekty jak:
– euforia: pirolidynoketony mogą wytwarzać intensywne uczucia przyjemności, są one jednak bardzo krótkotrwałe i znacznie różnią się od euforii wywoływanej przez takie substancje jak np. MDMA czy 3-MMC. Najintensywniejsze są przy waporyzacji.
– zwiększona energia: ta substancja może zwiększyć czujność i zmniejszyć uczucie zmęczenia, co pozwala osobom pozostać czujnym przez długi czas.
– poprawa koncentracji i skupienia: wszystkie pirolidynoketony może zwiększyć klarowność umysłu i poprawić skupienie, co pozwala osobom wykonywać zadania z większą wydajnością. Ten efekt występuje najczęściej w bardzo małych dawkach, ponieważ przy większych a-PVP staje się czysto rekreacyjna i skupienie się jest niemożliwe.
– zmniejszenie apetytu: związki te mogą zniwelować uczucie głodu.
– zwiększone libido i popęd seksualny
Z wielką mocą przychodzi nie tylko wielka odpowiedzialność, ale i wielkie skutki uboczne. Oto kilka z nich, które pirolidynoketony mogą wywołać:
– lęki i paranoje: ta grupa substancji może powodować intensywne uczucie strachu i paranoi, takie jak uczucie bycie obserwowanym, inwigilowanym, prześladowanym, szpiegowanym
– halucynacje: te substancje może powodować omamy wzrokowe i słuchowe, które mogą być od dezorientujących do przerażających. Ten efekt, podobnie jak poprzedni, może być bardziej lub mniej niepokojący i zależy to od kondycji psychicznej osoby badającej.
– bezsenność: ta grupa związków może normalne wzorce snu, utrudniając zasypianie lub utrzymanie snu po używaniu substancji.
– zwiększone tętno i ciśnienie krwi: ta grupa substancji powoduje szybkie bicie serca i podwyższone ciśnienie krwi, co może być szczególnie niebezpieczne dla osób z istniejącymi wcześniej schorzeniami układu krążenia.

You may also like

Leave a Comment