Strona główna » Kannabinoidy syntetyczne – czym są?

Kannabinoidy syntetyczne – czym są?

Jak działają kannabinoidy syntetyczne oraz z czym wiąże się ich używanie

by admin
5F-ADB
W tym artykule omówione będą kannabinoidy o działaniu psychoaktywnym, efekty jakie mogą wywołać, ryzyko, jakie wiąże się z ich stosowaniem, metody preparacji oraz zażywania, a także opis kilku, najpopularniejszych związków z tej grupy. Jednak zanim przejdziemy do tego, wypadałoby krótko wyjaśnić, czym one tak naprawdę są.
Syntetyczne kannabinoidy to grupa substancji chemicznych, oddziałowujących na receptory kannabinoidowe rozmieszczone w całym ciele. Wyróżnia się receptory CB1, CB2 oraz CB3, lecz ten trzeci jest bardzo rzadko aktywowany przez najpopularniejsze z tych związków. Receptory te regulują wiele funkcji w organiźmie, takie jak głód, odczuwanie bólu, senność, a także pośrednio odczuwanie niektórych emocji. Agonizm tych receptorów odpowiednimi związkami może spotęgować te efekty, a także wywołać dodatkowe, takie jak euforia i ogólne odurzenie. Należy  pamiętać, że działanie wszystkich syntetycznych kannabinoidów jest kilkaset razy silniejsze, niż THC – niezależnie od tego, jakie opinie wystawiają użytkownicy tych środków na forach internetowych. Przyjęcie, że syntetyczne kannabinoidy są podobne w działaniu i mocy do marihuany, może poskutkować przypadkowym przedawkowaniem, które może zakończyć się powikłaniami zdrowotnymi, długo lub krótkotrwałymi – należy zawsze brać tę kwestię pod uwagę.
Nie wszystkie kannabinoidy klasyczne są w budowie podobne do THC i jemu podobnych, takich jak HHC czy HHC-O. Mimo działania na te same receptory i wywoływanie (technicznie) tych samych efektów, znaczna większość syntetycznych kannabinoidów posiada struktury chemiczne kompletnie niepowiązane z THC.
Najpopularniejszymi syntetycznymi kannabinoidami są kannabinoidy indazolowe i indolowe, zawierające jako rdzeń swojej struktury, kolejno indazol i indol. Wyróżnić można również kannabinoidy gamma-karbolinonowe, karbazolowe, benzimidazolowe, czy niektóre benzopirany – kannabinoidy klasyczne podobne w budowie do THC.
Warto wymienić niektóre z obecnie cenionych syntetycznych kannabinoidów:
ADB-BUTINACA: jest niższym homologiem ADB-PINACA. Obecnie jest najpopularniejszym związkiem z tej grupy, ze względu na stosunkowo niską cenę oraz wysoką dostępność. Nie jest jednak najmocniejszym – z kannabinoidów obecnie będących na rynku, jest uznawana za najłagodniejszy. Znana także pod krótszymi nazwami „ADB-B”, „ADBB”, potocznie „butinaca”.
– MDMB-4en-PINACA: ten kannabinoid, znany szerzej pod niepoprawną nazwą „5CL-ADB” lub „5CL-ADB-A” jest o wiele mocniejszy niż ADB-BUTINACA, i niemalże tak samo popularny. Jest pent-4en-owym analogiem MDMB-PINACA. Potocznie zwany „4en”, „4en pinaca” oraz „5cl”.
– 5F-ADB: kojarzony także pod pełną nazwą 5F-MDMB-PINACA, ten związek jest 5-fluorową pochodną MDMB-PINACA. Przez zabieg dodania atomu fluoru, aktywność związku zwiększyła się kilkukrotnie. Nazywany jest czasem „5F”, lecz nazwa ta jest myląca, ponieważ fragment stuktury odpowiadający za „5F” w nazwie występuje w wielu innych kannabinoidach.
– MDMB-FUBINACA: znany także jako „MDMB-Bz-F”, jest to jeden z mocniejszych syntetycznych kannabinoidów obecnie dostępnych. Jego dostępność jednak jest ograniczona w porównaniu do MDMB-4en-PINACA i ADB-BUTINACA, a więc co za tym idzie – cena jest wyższa. Jest Fluorobenzylowym analogiem MDMB-PINACA.
– MDMB-CHMICA: jest wyjątkiem na tej liście, ponieważ jest to kannabinoid indolowy a nie indazolowy. Jeden z najsilniejszych agonistów kannabinoidowych na rynku. Jest N-cykloheksylmetylowym analogiem MDMB-PINACA. Spotykany niekiedy pod nazwą „MDMB-CHM” oraz „chmica”.
Czas działania wszystkich syntetycznych kannabinoidów jest stosunkowo krótki w porównaniu do np. THC. Syntetyczne kannabinoidy działają mniej-więcej od jednej do dwóch godzin.
Niektórymi z efektów, które mogą wywoływać syntetyczne kannabinoidy, są:
– sedacja, senność
– zmniejszone reakcje na bodźce
– stymulacja (najczęściej krótkotrwała, występuje zaraz po zażyciu; po peaku ustępuje i przechodzi w sedację)
– wazokonstrykcja (najczęściej przy bardzo wysokich dawkach)
– halucynacje wzrokowe
– problemy z pamięcią krótkorwałą
– zmniejszenie bólu
– halucynacje dźwiękowe
– wzrost lub spadek ciśnienia tętniczego
– zwiększony głód/pragnienie
– paranoje, lęki
Należy pamiętać, że pomimo faktu, iż wszystkie wymienione wyżej związki są dostępne do kupna w internecie, wszystkie, zarówno indolowe jak indazolowe kannabinoidy w Polsce są substancjami nielegalnymi.

You may also like

Leave a Comment