Strona główna » Eutylone – opinie, działanie, efekty.

Eutylone – opinie, działanie, efekty.

Eutylon - zagrożenia płynące ze stosowania.

by admin
Eutylone (eutylon) to syntetyczna substancja psychoaktywna, będąca stymulantem z grupy katynonów (beta-ketonów). Jego dłuższa, bardziej fachowa nazwa to bk-EBDB (beta-keto-EBDB), a jej pełne rozwinięcie to beta-keto-etylobenzodioksobutanamina. Eutylon z reguły spotykany jest w formie białych, mniejszych lub większych kryształów, rzadziej w formie tabletek, pigułek czy żelowych kapsułek wypełnionych substancją. Występuje w postaci soli chlorowodorku.
Eutylon został po raz pierwszy opisany w patencie zatytułowanym „Pochodne arylo-alfa-aminoketonów” z roku 1967, wniesionym do urzędu patentowego przez firmę farmaceutyczną Boehreinger Ingeheim, która odpowiada równiez za opracowanie takich substancji jak MDPV. Mimo tak wczesnego pojawienia się dokumentacji eutylonu, substancja ta wciąż pozostaje słabo zbadana pod względem długotrwałych skutków zdrowotnych. Eutylon jako pochodną poprzednich research chemicals można opisać na kilka sposobów, m.in.:
– jako N-etylowa pochodna butylonu (bk-MBDB)
– jako beta-ketonowa pochodna EBDB („Ethyl-J”) – empatogennego stymulantu opisanego przez Alexandra Shulgina
– jako alfa-etylowa pochodna etylonu (bk-MDEA) – beta-ketonowego analogu MDEA
– jako izomer strukturalny pentylonu (bk-MBDP)
Przypuszcza się, że eutylon najprawdopodobniej działa na zasadzie wyrzutu trzech ważnych neuroprzekaźników odpowiadających za szeroko pojętą stymulację oraz euforię – dopaminy (DAT), serotoniny (SERT, 5HT) oraz noradrenaliny (NET) zwanej czasem także epinefryną. Są podejrzenia, śe eutylon również powoduje wychwyt zwrotny tych neuroprzekaźników podobnie jak jego bliska pochodna, efylon (bk-EBDP), lecz nie jest to póki co potwierdzone żadnymi badaniami.
Niezależnie od tego, w jaki sposób opiszemy eutylon, z reguły opinie na jego temat są podzielone. Z jego profilu farmakologicznego jednak można wywnioskować, że:
– jest silniejszym stymulantem, niż butylon czy etylon
– jest jednak trochę słabszym stymulantem niż pentylon
– wywołuje mniejszą euforię niż butylon i etylonu
– efekty uboczne w stosunku do butylonu i etylonu są większe, ale z reguły mniejsze niż przy pentylonie
Jak można się domyślić na podstawie powyższego, porównaniu zarówno do butylonu i etylonu, dawkowanie eutylonu jest o wiele mniejsze niż jego poprzedników. Ponadto eutylon wywołuje znacznie mniejszą euforię, a daje więcej stymulacji. Różnice te wynikają z wydłużenia łańcucha w pozycji alfa. Każde wydłużenie o następny atom węgla sprawia, że związek ten staje się bardziej selektywny dla noradrenaliny i po części dla dopaminy, a traci on swoje powinowactwo do serotoniny. Zjawisko to da się zaobserwować przy praktycznie wszystkich beta-ketonach – HEX-en będący dłuższym  homologiem niż NEP również poprzez wydłużenie łańcucha zyskuje większe powinowactwo do noradrenaliny. Podobnie ta substancja ma się w przypadku pirolidynoketonów.
Jest wiele dróg podania eutylonu, najczęsciej spotykanymi z nich to podanie doustne oraz podanie donosowe. Wiadomo jednak, że eutylon działa także podany dożylnie (IV), doodbytniczo (PR), a nawet w przypadku palenia (waporyzacja), jednak ostatnia metoda podania jest rzadko spotykana ze względu na krótki czas działania i to, że wymaga ona spalania i inhalacji bardzo dużych dawek tej substancji.
bk-EBDB zależnie od dawki i drogi podania, potrafi wywołać  stymulację nad którą łatwo jest zapanować i zapewnić umiarkowaną, delikatną euforię. Potrafi jednak szybko stać się dość nieprzyjemny, i wywołać wiele efektów ubocznych – szczególnie w wypadku, gdy kolejna dawka zostanie przyjęta zbyt szybko i/lub gdy przyjmowane dawki będą za duże. Mogą one wystąpić również przy zmieszaniu eutylonu z innymi stymulantami, szczególnie tymi silnymi, takimi jak a-PiHP, a-PVP czy MDPHP, co wydaje się być popularne wśród niektórych użytkowników.
Eutylon, podobnie jak wszystkie inne katynony jest w Polsce nielegalny. Jest także zabroniony w większości krajów europy – Niemcy, Wielka Brytania, Francja i innych. Niemniej, pozostaje legalny w Holandii – choć nie wiadomo na jak długo – do końca 2023 roku ma stać się substancją nielegalną również i w Holandii.

You may also like

Leave a Comment