Strona główna » 3-MEC – działanie, porównanie do 3-MMC.

3-MEC – działanie, porównanie do 3-MMC.

Dawkowanie 3-MEC, oraz inne informacje na temat substancji

by admin
Czym jest 3-MEC, i co wiadomo o tej substancji?
3-MEC to jeden z wielu syntetycznych katynonów, zwanych potocznie beta-ketonami. Jest klasyfikowany jako stymulant i empatogen. Jest on N-etylową pochodną 3-MMC (metafedron) oraz 3-metylową pochodną etylokatynonu (ETH-CAT, „etkat”). Pełna nazwa 3-MEC to 3-metyloetkatynon, i potocznie jest zwany „mecem”.
Substancja ta spotykana jest najczęściej w postaci białych, mlecznych kryształków oraz niekiedy jako drobny proszek czy puder. Można także spotkać się z 3-MEC w postaci tabletek lub kapsułek, jednak są to o wiele mniej popularne formy tej substancji. 3-MEC z reguły występuje w postaci soli chlorowodorku (HCl) która umożliwia długotrwałe przechowywanie.
3-MEC nie jest zbyt dobrze zbadaną substancją. Nie istnieje zbyt wiele prac naukowych omawiających tę substancję, co jest skutkiem ograniczonej popularności jaką osiągnęła ta substancja, w przeciwieństwie do bardziej znanych środków, takich jak 3-MMC.
3-MEC, w przeciwieństwie do niektórych, innych beta-ketonów, takich jak np. 4-MMC (4-metylometkatynon; mefedron) czy MDPV, nie został nigdy opisany w literaturze naukowej przed pojawieniem się na rynku research chemicals, a także prawdopodobnie nie został wcześniej zsyntezowany. 3-MEC był bezpośrednią odpowiedzią producentów research chemicals na delegalizację 3-MMC w wielu krajach europy.
Jak działa 3-MEC? Jakie efekty wywołuje, jakie mogą być efekty uboczne – czego się spodziewać?
Powszechnie przyjętą teorią jest taka, że działanie 3-MEC opiera się na wyrzucie trzech głównych neuroprzekaźników odpowiedzialnych za stymulację oraz euforię: serotoniny (SERT; 5HT), dopaminy (DAT) i noradrenaliny (NET) zwanej niekiedy epinefryną. Nie wiadomo, czy 3-MEC powoduje także wychwyt zwrotny tych neuroprzekaźników, ponieważ jest to substancja stosunkowo słabo zbadana w porównaniu do np. 3-MMC, jednak na podstawie profilu działania można przypuszczać, że wychwyt zwrotny nie występuje lub jest bardzo nieznaczny.
Działanie tej substancji po przyjęciu oralnym rozpoczyna się w przeciągu 20-30 minut i utrzymuje się od 2 do 2,5 godziny. W wypadku podania donosowego zaczyna się ono o wiele szybciej i odczuwalne jest już w ciągu pierwszy minut, jednak efekty zanikają o wiele szybciej – w przeciągu około 1,5 godziny. Dawki dla podania doustnego 3-MEC wynoszą 250-400 miligramów, a dla podania donosowego 200-300 miligramów.
Według opinii oraz postów na forach internetowych o tematyce research chemicals,substancja ta jest słabsza od 3-MMC i wymaga przyjmowania większych dawek. Wynika to z faktu, że wszystkie substytuowane pochodne etylokatynonu – będącego bazą dla 3-MEC – powodują mniejszy wyrzut monoamin, niż pochodne metylokatynonu, który jest bazą dla mocniejszeo, popularniejszego 3-MMC.
Jeśli chodzi o drogi podania, najpopularniejszą i najbardziej wskazaną drogą podania 3-MEC jest podanie doustne – substancja ta zaaplikowana w taki sposób działa najlepiej. Popularną również jest metoda podania donosowego, aczkolwiek dawki wymagane są jeszcze większe niż w wypadku podania doustnego. Dawki w przypadku podania dożylnego czy doodbytniczego prawdopodobnie oscylują między ilościami potrzebnych do podania donosowego a doustnego, choć brakuje informacji na ten temat. Waporyzacja (palenie) 3-MEC nie jest praktykowana, ze względu na duże dawkowanie tej substancji.
Pożądane efekty, jakie może wywoływać:
– stymulacja, ogólne pobudzenie
– euforia, gadatliwość, empatia
– podniesienie nastroju
– zwiększenie popędu seksualnego
– większa motywacja do działania
– zwiększona radość czerpana z odbioru muzyki
– zwiększona kreatywność
Negatywne efekty, jakie może wywoływać:
– wazokonstrykcja (odczuwanie zimna m.in. w dłoniach i stopach poprzez zwężenie naczyń krwionośnych i ograniczenie dopływu krwi)
– odwodnienie
– bezsenność
– zwiększone ciśnienie krwi
– przyspieszone tętno
– szczękościsk
– drgawki
– nudności (przy przyjęciu dużych dawek, szczególnie doustnie)
– wymioty – zarówno jak drgawki, z reguły występują w wyniku przedawkowania
– urojenia i halucynacje – ten efekt spotykany jest najczęściej przy osłabionym organiźmie, i długotrwałym zażywaniu
Jaki jest status prawny 3-MEC?
Obecnie, 3-MEC jest substancją nielegalną w Polsce, podobnie jak wszystkie inne katynony. W większości krajów sytuacja prawna dla tego związku jest podobna – nielegalny jest w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii. Legalny jednak wciąż pozostaje w Holandii oraz w Hiszpanii.
Obecnie tę substancję można zakupić w takich sklepach internetowych jak designer-chems.com. Jeśli interesuje cię ta substancja, odwiedź forum dopal.org aby przeczytać więcej opinii i recenzji tego odczynnika oraz wiele, wiele więcej.

You may also like

Leave a Comment