Strona główna » 4-HO-MiPT – działanie, informacje na temat substancji, dawkowanie.

4-HO-MiPT – działanie, informacje na temat substancji, dawkowanie.

Czym jest 4-HO-MiPT i jakie efekty wywołuje?

by admin
4-HO-MiPT to popularny psychodelik z rodziny tryptamin. Jego pełna nazwa to 4-hydroksy-N,N-metyloizopropylotryptamina. Jest powiązany z takimi tryptaminami jak 4-HO-DMT (psylocyna – zawarta w „magicznych grzybkach”) i 4-HO-MET (metocyna) – sam 4-HO-MiPT zwany jest miprocyną, potocznie „homiptem” czy „chomikiem”. 4-HO-MiPT dostępny jest najczęściej w postaci tabletek a także proszku. Najczęściej spotykany jest w formie fumaranu (fumarate), rzadziej można otrzymać ją jako freebase, jest to mniej stabilna forma tej substancji. Jest bazową tryptaminą MiPT (N,N-metyloizopropylotryptamina) z hydroksylowym podstawnikiem na czwartej pozycji, który znacznie zwiększa jej moc. Jest jedną z syntetycznych tryptamin, o których można powiedzieć, że najlepiej „przyjęły” się w społecznościach skupionych wokół research chemicals, zaraz obok takich związków jak 4-HO-MET czy 4-AcO-DMT.
Miprocyna została po raz pierwszy opisana w literaturze w 1997 roku przez Alexandra Shulgina w jego książce „Tryptamines I Have Known and Loved” a pierwsze opisane przypadki spożycia we wczesnych latach 2000., co miało niewątpliwy związek z szybkim rozrostem internetu oraz powiększającą się branżą legalnych substancji psychoaktywnych.
4-HO-MiPT powszechnie opisywany jest jako tryptamina w której największą rolę odgrywają efekty wizualne. Jest ona mniej wymagająca mentalnie niż np. LSD (i pozostałe 1-podstawiane pochodne LSD) czy niektóre tryptaminy, takie jak DMT, 4-AcO-DMT (psylacetyna) czy 4-AcO-DET (etacetyna). Doznania duchowe i im podobne schodzą na drugi plan, chociaż jest to wysoce zależne od doświadczenia użytkownika, oraz zażytej dawki. Miprocyna jest uważana za bardzo „spokojną” a wręcz sedacyjną momentami substancję, w przeciwieństwie do bardziej aktywnych i energicznych tryptamin, takich jak 4-HO-MET.
Działanie 4-HO-MiPT opiera się głównie na częściowym agoniźmie receptora 5HT-2A, odpowiadającym za efekty psychodeliczne wielu substancji. Podobnie jak w przypadku większości psychodelików – zarówno tryptamin, lizergamidów i fenetylamin, tolerancja rośnie nawet o kilkaset procent krótko po zażyciu, co sprawia że przyjmowanie kolejnych dawek niedługo po przyjęciu pierwszej nie wywoła mocniejszych efektów, a jedynie wydłuży czas trwania całego doświadczenia na obecnym poziomie intensywności, co przez wielu uważane jest jako zwykłe marnowanie substancji. Tolerancja taka utrzymuje się do około dwóch tygodni.
Efekty, które może wywoływać 4-HO-MET to między innymi:
– stymulacja
– halucynacje przy otwartych oczach (OEV – open eye visuals)
– halucynacje przy zamkniętych oczach (CEV – closed eye visuals)
– wyostrzenie kolorów
– myślenie introspektywne
– pętle myślowe
– niechciane myśli
– przyspieszone tętno
– nudności (najczęściej przy podaniu doustnym)
Najpopularniejsze drogi przyjęcia metocyny to podanie doustne oraz podanie donosowe. Mniej popularnymi, ale wciąż spotykanymi jest podanie dożylne (IV) oraz waporyzacja (palenie), jednak do tego drugiego wymagany jest 4-HO-MiPT w formie freebase – fumaran nie nadaje się do palenia. Dawki dla wszystkich dróg podania są mniej więcej takie same, poza podaniem dożylnym oraz paleniem, gdzie są odrobinę mniejsze – o kilka miligramów. Dawki od 10 do 15 miligramów uważane są za niskie i „lekkie”, a okolice 30-40 miligramów to dawka wysoka. Wbrew niektórym przekonaniom, metocyna wcale nie działa słabiej donosowo, tak jak to ma miejsce w przypadku substancji odpowiadających za bezpośredni wyrzut i/lub wychwyt zwrotny serotoniny, np. MDMA, 6-APB, 4-CMC – 4-HO-MiPT nie powoduje żadnego istotnego wyrzutu tego neuroprzekaźnika, a wiąże bezpośrednio do receptorów serotoninowych ze względu podobieństwa do serotoniny, która sama jest tryptaminą (5-hydroksytryptamina, 5-HT).
4-HO-MiPT, podobnie jak inne tryptaminy, np. 4-AcO-DMT, 4-AcO-MET czy 4-AcO-DET jest substancją nielegalną w Polsce, a także w innych krajach europejskich, np. w Niemczech czy Francji. Miprocyna jednak jest legalna w Holandii, gdzie nie ma problemów z jej zakupem.

You may also like

Leave a Comment