Strona główna » 3-FPM – działanie substancji. Jakie efekty wywołuje 3-FPM?

3-FPM – działanie substancji. Jakie efekty wywołuje 3-FPM?

by admin
Aby mówić o efektach, wypada najpierw pokrótce wytłumaczyć, czym jest ten związek. 3-FPM to syntetyczna substancja psychoaktywna, będąca stymulantem z rodziny fenylomorfolin. Pełna nazwa 3-FPM to 3-fluorofenmetrazyna, inaczej meta-fluorofenmetrazyna. Inne nazwy pod którymi można spotkać tę substancję to 3-FPH oraz PAL-593, lecz 3-FPM jest najpowszechniej używaną nazwa.
3-FPM występuje z reguły w postaci białego proszku lub kryształków, czasami także w formie niewielkich igiełek, a także – choć rzadziej – w postaci tabletek. Formą tej substancji jest chlorowodorek (HCl).
3-FPM jest pochodną fenmetrazyny – środka który kiedyś był stosowany jako anorektyk (ograniczał głód, co przydatne było przy leczeniu otyłości), jednak obecnie, fenmetrazyna nie jest już wykorzystywana w medycynie. 3-FPM posiada mniej-więcej równe fenmetrazynie lub odrobinę większe właściwości rekreacyjne.
Sama fenmetrazyna jest dobrze udokumentowanym w literaturze stymulantem i anorektykiem, czego nie można powiedzieć o jej 3-fluorowej pochodnej. 3-FPM nigdy nie miało żadnego innego zastosowania niż rekreacyjna substancja psychoaktywna. Związek ten pojawił się w sprzedaży na początku lat 2010. i był pierwsza pochodną fenmetrazyny która pojawiła się na rynku. Od tej pory ta substancja została już lepiej zbadana, jej metabolizm i farmakokinetyka zostały wstępnie przestudiowane, wciąż jednak nie wiadomo o niej wszystkiego, a szczególnie brakuje informacji na temat efektów długotrwałego przyjmowania tej substancji.
Na czym opiera się działanie 3-FPM? To, że to stymulant, już wiemy, ale w kwestii szczegółów, wygląda to następująco: według badań, działanie meta-fluorofenmetrazyny bazuje na wyrzucie dwóch neuroprzekaźników – dopaminy (DAT) i noradrenaliny (NET) zwanej także epinefryną. Neuroprzekaźniki te odpowiadają za stymulację. Oddziaływanie 3-FPM na serotoninę (a dokładnie na jej wyrzut) jest nieznaczne, przez co nie odgrywa ona większej roli w całym doświadczeniu. Ponadto, 3-fluorofenmetrazyna nie powoduje wychwytu zwrotnego żadnego neuroprzekaźnika, w przeciwieństwie do większości popularnych stymulantów, takich jak np. NEP czy MDPHP.
Nietypowym, niespotykanym w większości stymulantów RC jest odwracanie działania transporterów monoaminowych – 3-fluorofenmetrazyna posiada takie działanie, w szczególności co do transporterów katecholamin dopaminy i noradrenaliny oraz, w znacznie mniejszym stopniu, transporterów serotoniny. Pozwala to uwolnić w ten sposób te neuroprzekaźniki z cytozolu do przestrzeni zewnątrzkomórkowej, gdzie są one aktywne.
3-FPM można podawać na wiele sposobów, lecz najczęsciej spotykana droga aplikacji to podanie donosowe, z podaniem doustnym zaraz po nim. Spotkać się można również z podaniem dożylnym (IV), lecz jest to o wiele rzadsza droga podania którą stosują nieliczni. Brakuje rzetelnych informacji na temat palenia (waporyzacji) 3-fluorofenmetrazyny, lecz podejrzewane jest, że gdyby okazało się możliwe, czas działania byłby znacznie krótszy niż w wypadku pozostałych metod aplikacji. Dawkowanie w przypadku podania donosowego waha się od 30 do 60 miligramów, podanie doustne charakteryzuje się dawkami niemalże dwa razy większymi. Czas działania substancji przy podaniu doustnym jest o wiele dłuższy.
Efekty, jakie może wywoływać 3-fluorofenmetrazyna, to między innymi:
– stymulacja, pobudzenie, przypływ energii
– bezsenność, problemy ze snem
– euforia (w wyższych dawkach)
– większa motywacja, skupienie
– przyspieszone tętno, zwiększone ciśnienie krwi
– zmniejszenie łaknienia
– lęki i paranoje (w wyższych dawkach)
– odwodnienie
– wazokonstrykcja (zwężenie naczyń krwionośnych, głównie w dłoniach i stopach, co wiąże się z odczuwaniem zimna)
3-fluorofenmetrazyna jest substancją nielegalną m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Francji czy w Polsce. Jest ona jednak wciąż legalna w Holandii, gdzie nie ma problemów z zakupem i jest ona powszechnie dostępna w wielu sklepach internetowych.

You may also like

Leave a Comment