Strona główna » Gaz rozweselający gdzie kupić?

Gaz rozweselający gdzie kupić?

Gaz rozweselający, gdzie kupić?

by admin
gaz rozweselający
Gaz rozweselający – czy zastanawiałeś się kiedykolwiek co to właściwie takiego, gdzie kupić ten produkt, czy jest legalny w Polsce i co odpowiada za jego działanie? Jeśli tak to dobrze trafiłeś! W tej publikacji postaram się odpowiedzieć na te oraz inne pytania dotyczące gazu rozweselającego.
N2O, tlenek azotu (I), tlenek diazotu, podtlenek azotu, gaz rozweselający, tlenek dwuazotu, dinitrogenii oxidum to wszystko właściwie jest tym samym. Historia tego związku sięga 1772 roku, wówczas angielski chemik Joseph Priestley odkrył, że wdychany w większych ilościach wraz z powietrzem powoduje u człowieka stany podniecenia i oszołomienia oraz działa znieczulająco. Właściwości gazu, m.in. anestetyczne, zbadał dokładnie w latach 1799 – 1800 Humphry Davy, który przeprowadzał na sobie i swoich przyjaciołach eksperymenty mające na celu sprawdzenie działania gazu na organizm człowieka. Okazało się wówczas, że gaz uśmierza ból, a osoba poddana jego działaniu pozostaje częściowo świadoma. Właściwość ta została wkrótce wykorzystana głównie w zabiegach dentystycznych oraz w znieczuleniu w czasie porodu. Poza tym, jego właściwości przydają się także w przemyśle spożywczym, gaz rozweselający jest stosowany jako dodatek do żywności (E-942) do tworzenia m. in. piany, szczególnie z bitej śmietany w sprayu, ale wypełnia się nim również opakowania zawierające łatwo psujące się produkty, takie jak chipsy ziemniaczane. Znalazł również zastosowanie w motoryzacji – wtryśnięty do układu dolotowego lub bezpośrednio do cylindrów, umożliwia gwałtowne zwiększenie ilości spalanej mieszanki i powoduje chwilowy wzrost mocy silnika. Efekt jest natychmiastowy, jednak użycie może być tylko krótkotrwałe, ze względu na wytrzymałość silników.
Jak to się dzieje, że tlenek azotu tak dobrze klepie w czajnik? Podtlenek azotu wykazuje bezpośrednie i pośrednie działanie wielu systemów neuroprzekaźników w mózgu i
rdzeniu kręgowym (np. endogenne receptory opioidowe, receptory GABA lub przekazywanie za pomocą norepinefryny). Wykazano, że przeciwbólowe działanie podtlenku azotu dokonuje się za pomocą receptorów α adrenergicznych podtypu α2A. Jednak dokładne farmakologiczne mechanizmy działania przeciwbólowego podtlenku azotu nie są znane. Znieczulające działanie N2O jest związane z wpływem innych substancji blokujących, w tym całkowitych anestetyków z aktywacją receptorów GABA-A oraz wspieraniem funkcji mediatora GABA (kwas
gammaaminomasłowy) i blokadą receptora nikotynowego, który reguluje uwalnianie neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym. Intensywność efektu przeciwbólowego zależy od kondycji psychicznej pacjenta. Wpływ na percepcję i funkcje poznawcze zależy od dawki podtlenku azotu:
– Wdychanie stężeń N2O do 50-60% ukazuje rosnące działanie przeciwbólowe i poznawcze.
– Wdychanie stężenia N2O w ilości 50% nie ukazuje wyraźnego działania znieczulającego. Powoduje to zahamowanie działania przeciwbólowego i świadomości; pacjent jest zrelaksowany.
– Stężenia między 60-70% powodują łagodne znieczulenia i utratę przytomności, utratę reakcji na komunikację werbalną.
W połączeniu z innymi anestetykami lub środkami przeciwbólowymi, podtlenek azotu ukazuje wzrastające działanie znieczulające. Gaz rozweselający również świetnie komponuję się z psychodelikami, a zwłaszcza z LSD, gorąco polecam spróbować.
Zatem jak widać, jego zastosowanie (a ma ich jeszcze więcej, np. jako utleniacz) jest bardzo szerokie i jest związane z wieloma dziedzinami i gałęziami gospodarki. Możemy z tego więc wyciągnąć istotny wniosek – gaz rozweselający jest legalny i można go bez problemu zdobyć i kupić. N2O bez problemu zamówisz z Internetu – Allegro, Amazon, a stacjonarnie powinien go mieć każdy wyspecjalizowany sklep medyczny, ale również dobre apteki. Środek ten jest stosunkowo tani, jego ceny wahają się od 1PLN – 2.50PLN za jeden nabój, zazwyczaj jest pakowany po 10, 25 lub 50 naboi. Zawartość jednego naboju wynosi 7.5g gazu rozweselającego. Spożywa się go przez syfon do bitej śmietany (najwygodniej i najbezpiecznej), taki sprzęt można kupić w hipermarketach albo zamówić przez sklepy internetowe, jego ceny wahają się od 120PLN do nawet 400PLN. Jak widać, jego przydatność wybiega poza ramy kuchni.

You may also like

Leave a Comment