Strona główna » 4-chloropentedron – opis substancji.

4-chloropentedron – opis substancji.

by admin
4-CPD (pełna nazwa: 4-chloropentedron; 4-chloro-alfa-metyloamino-walerofenon) to jedna z wielu pochodnych pentedronu, które trafiły na rynek research chemicals po tym jak pentedron stał się nielegalny w większości krajów Europy. Związek ten jest bardzo prostą 4-chlorową pochodną pentedronu i pod względem budowy cząsteczki jest dość podobny do 4-MPD (4-metylopentedronu), 4-FPD (4-fluoropentedronu) oraz 4-Me-NEP (4-Me-EAPP). 4-Chloropentedron najczęściej spotykany jest w formie kryształów lub proszku, przybierając formę soli chlorowodorku (HCl) co umożliwia długotrwałe przechowywanie.
Inne nazwy pod jakimi można spotkać 4-chloropentedron, to:
– 4-Cl-Pentedrone
– 4C-PD
– 4-chloro-α-methylamino-Pentiophenone
– 4-chloro-α-methylamino-Valerophenone
– 1-(4-chlorophenyl)-2-(methylamino)-1-pentanone
4-chloropentedron jest substancją stosunkowo nową na rynku. Nie był on nigdy opisany w żadnej publikacji naukowej przed rokiem 2017, kiedy to w jego drugiej połowie został to on scharakteryzowany jako nowa substancja psychoaktywna, wraz z innymi związkami, takimi jak 4-Cl-a-EAPP, propylon, N-ethylnorpentylone, 6-MeO-bk-MDMA, α-PiHP, 4-Cl-α-PHP, oraz 4F-α-PHP. Związek ten był dostępny w sklepach internetowych przez jakiś czas, ale później jego dostępność znacznie spadła niemalże do poziomu zerowego, głównie przez zmiany w prawie w Chinach, które najbardziej uderzały w takie grupy substancji jak amfetaminy, katynony oraz syntetyczne kannabinoidy. W ostatnich miesiącach jednak można zauważyć stopniowy powrót tej substancji na salony, podobnie jak kilku innych, podobnie zbudowanych pochodnych pentedronu, m.in. 4-MPD (4-metylopentedron) oraz 4-FPD (4-fluoropentedron). Ma to miejsce najprawdopodobniej z powodu delegalizacji alfy-PiHP w Holandii oraz nadchodzącej delegalizacji N-etylonorpentedronu (NEP).
Pomimo bycia udokumentowanym już kilka lat temu, nadal brakuje szczegółowych informacji na temat efektów, potencjalnej toksyczności, metabolizmu 4-chloropentedronu oraz dokładnych skutków jego długotrwałego przyjmowania. Na podstawie struktury cząsteczki, przewiduje się że główny mechanizm działania 4-chloropentedronu to wychwyt zwrotny neuroprzekaźników, w największym stopniu dopaminy (DAT) i noradrenaliny (NET; czasami nazywana epinefryną), a w dość niskim stopniu serotoniny, co może zawdzięczać chlorowemu podstawnikowi na 4. pozycji przy pierścieniu fenylowym, albowiem taka lub podobna substytucja sprawiała że związek zaczyna mieć nieco wyższe powinowactwo do transportera serotoniny, tak jak to miało miejsce w przypadku katynonów takich jak 4-metylopentedron, czy fenylomorfolin takich jak 3-FPM. Wychwyt to mechanizm pozwalającym na ponowne wykorzystanie neuroprzekaźnika prze neuron po jego poprzenim wykorzystaniu. W normalnym wypadku, bez wychwytu zwrotnego, neuroprzekaźnik po wykorzystaniu rozkładany jest przez m.in. monoooksydazę A (MAO-A), jednak w przypadku NDRI – inhibitora wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny – nawet do 80% noradrenaliny oraz dopaminy jest wykorzystane ponownie, skutkując ekscytacją ośrodkowego układu nerwowego, czyli stymulacją. 4-chloropentedron prawdopodobnie powoduje także wyrzut dopaminy, noradrenaliny oraz serotoniny, gdzie powinowactwo do transportera jest najmniejsze, a do pozostałych dwóch znacznie wyższe.
Podobnie jak inne stymulanty z grupy katynonów, 4-chloropentedron powodować może szereg efektów ubocznych typowych dla tej grupy substancji. Do tych efektów zaliczamy zwiększoną potliwość, bezsenność, zwiększone ciśnienie krwi, przyspieszoną akcję serca, leki, urojenia oraz paranoje, halucynacje, hipertermię, zmniejszenie apetytu. Zarówno 4-chloropentedron, podobne jemu pochodne pentedronu jak i wszystkie możliwe pochodne katynonu są nielegalne w świetle polskiego prawa. 4-Chloropentedron jest substancją legalną m.in. w Holandii i Belgii.
Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment