Strona główna » Etizolam – działanie substancji.

Etizolam – działanie substancji.

Czym jest etizolam i jakie efekty wywołuje? Jakie jest dawkowanie etizolamu, i jakie mogą być zagrożenia płynące z jego używania?

by admin
Czym dokładnie jest etizolam? Jaka jest historia tego środka, skąd się wziął?
Etizolam to popularna substancja psychoaktywna o szerokim wachlarzu efektów, do których możemy zaliczyć działanie przeciwlękowe, uspokajające, nasenne oraz rozluźniające mięśnie. Etizolam jest triazolotienodiazepiną, która sama jest pochodną o wiele bardziej znanych już benzodiazepin.
Etizolam mimo bycia NPS (New Psychoactive Substance – nowa substancja psychoaktywna, prawne określenie na RC), w niektórych krajach jest również pełnoprawnym lekiem aptecznym stosowanym w leczeniu zaburzeń lękowych czy bezsenności, m.in. w  Indiach, gdzie dostępny jest w preparatach „Etizest”, „Etizex”, „Etilaam” oraz wielu innych.
Etizolam został opatentowany w roku 1972, a do lecznictwa wprowadzony został w roku 1983. Mimo tego, że Etizolam potocznie nazywany jest benzodiazepiną, w rzeczywistości nią nie jest – jest triazolową pochodną tienodiazepiny. Jest to jednak powszechny skrót myślowy. Etizolam występuje najczęsciej w postaci tabletek – aptecznych (z reguły pochodzących z Indii), lub jako RC – a rzadziej w postaci prochu, lub gotowego roztworu. Na rynku research chemicals etizolam pojawił się w okolicach roku 2011.
Jakie efekty wywołuje etizolam? Jakie zagrożenia płyną z zażywania etizolamu?
Etizolam wywołuje silny efekt przeciwlękowy (anksjolitycznym) i głównie do leczenia takiego rodzaju zaburzeń jest wykorzystywany.
Charakteryzuje się szybkim czasem w którym jego efekty są odczuwalne, podobnie jak inne typowo przeciwlękowe benzodiazepiny, takie jak popularny alprazolam (Xanax). Działanie odczuwalne jest już w ciągu 15 minut od podania. Efekt utrzymuje się około 5-6 godzin, chociaż przy bardzo dużych dawkach może trwać dłużej.
Kolejną jego cechą, którą również współdzieli z alprazolaem jest jego stosunkowo krótki czas działania, który utrzymuje się od 5 do 7 godzin. Pomimo wielu podobieństw do alprazolamu, występują także różnice. Etizolam w ogólnym „rozracunku” słabszy od alprazolamu o blisko połowę, chociaż w porównaniu do niego wywołuje także silniejszy efekt miorelaksacyjny (rozluźniający mięśnie).
Etizolam najczęściej stosowany jest jako zamiennik benzodiazepin pochodzenia aptecznego, chociaż jest wiele przypadków w których użytkownicy tej substancji preferują ją bardziej, niż benzodiazepiny stosowane w lecznictwie.
Efekty, jakie może wywoływać etizolam, to:
– senność oraz sedacja
– silne uspokojenie
– zanik lęków oraz niepokoju
– rozluźnienie mięśni szkieletowych (miorelaksacja)
– zwiększony apetyt
– euforia – fizyczna i psychiczna
– zwiększona pewność siebie
– otępienie emocjonalne, osłabione odczuwanie emocji
– fałszywe przekonanie o byciu trzeźwym
– amnezja i problemy z pamięcią krótkotrwałą
– problemy z koordynacją ruchów
Należy pamiętać, że etizolam jest substancją uzależniającą zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Po regularnym, długotrwałym zażywaniu, w wypadku nagłego przerwania przyjmowania kolejnych dawek wystąpić może zespół odstawienny. Należy zmniejszać dawki powoli i stopniowo aby tego uniknąć.
W wypadku nagłego przerwania zażywania, mogą wystąpić takie symptomy jak:
– bardzo złe samopoczucie
– nawrót lęków
– niepokój
– drażliwość
– problemy ze snem
– bóle głowy, mięśni
– drgawki
– padaczka
– drżenie mięśni
Niestety, na chwilę obecną dostępność etizolamu jest bardzo niska, żeby nie mówić, że praktycznie żadna. Etizolam jest substancją kontrolowaną w wielu krajach świata, w tym w praktycznie wszystkich krajach Europy. Również w Polsce, etizolam jest substancją nielegalną. Nawet w Holandii, znanej z tego, że są tam legalne substancje nielegalne wszędzie indziej, etizolam nielegalny jest od roku 2021.
Chiny, będące największym producentem Etizolamu na świecie zabroniły jego produkcji w roku 2020, a Indie będące do niedawna największym eksporterem etizolamu na świecie, w 2019 roku zabroniły wywozu tej substancji poza granice kraju. Wskutek tego, dostępność etizolamu drastycznie spadła i jest on teraz wysoce poszukiwaną substancją.
Z tego powodu na rynek wypuszczone zostało wiele różnych pochodnych oraz analogów etizolamu, wśród których znajdują się między innymi:
– deschloroetizolam („DCE”, „Etizolam-2”) – jest kilka razy słabszy od etizolamu, ale ma dłuższy czas półtrwania w organiźmie. Spotykany najczęsciej w formie tabletek, rzadziej w formie czystego prochu
– flubrotizolam („FANAX”) – najczęściej spotykany w tabletkach przypominających podłużne tabletki Xanax, z napisem „FANAX”. jest mocniejszy od etizolamu, jego czas działania jest podobny do etizolamu.
– fluetizolam – 8′-fluorowa pochodna etizolamu. Jest mocniejszy od etizolamu, ale charakteryzuje się trochę krótszym czasem półtrwania, niż etizolam. Spotykany w formie tabletek
– fluclotizolam – mocniejszy od etizolamu, również jego czas półtrwania w porównaniu do etizolamu jest krótszy. Spotykany w formie tabletek oraz blotterów (kartoników) nasączonych substancją
– deschloroclotizolam – jest słabszy od etizolamu, ale mocniejszy od deschloroetizolamu. Jego czas półtrwania jest podobny do deschloroetizolamu. Spotykany w formie tabletek.
– clotizolam – można go opisać, jako tiofenową pochodną triazolamu. Jest mocniejszy od wszystkich wymienionych wcześniej pochodnych, ale charakteryzuje się ekstremalnie krótkim czasem półtrwania w organiźmie. Spotykany jest w postaci tabletek.

You may also like

Leave a Comment