Strona główna » O-DSMT – działanie substancji, opis efektów.

O-DSMT – działanie substancji, opis efektów.

by admin
O-DSMT (O-Demetylotramadol, Desmetramadol) jest syntetycznym związkiem chemicznym i agonistą receptorów opioidowych Mu. Jest także pochodną tramadolu, ale jednocześnie też jego metabolitem. O-Demetylotramadol często wybierany jest przez osoby, które szukają legalnego, tańszego zamiennika leku na receptę jakim jest tramadol z którego zdobyciem nie ma problemów. O-DSMT jest powszechnie dostępne za pośrednictwem internetowych sklepach internetowych zarówno w postaci tabletek, kapsułek jak i czystej substancji w proszku.
O-demetylotramadol powstaje w organiźmie człowieka wskutek metabolizmu jego związku macierzystego – tramadolu. Różni się od tramadolu brakiem metylu w grupie metoksy, czyniąc z niej grupę hydroksylową. O-demetylotramadol znacznie różni się od tramadolu w działaniu. Jest od niego znacznie silniejszym agonistą receptorów opioidowych Mu, co oznacza, że dawka wymagana do osiągnięcia takiego samego efektu jak po tramadolu jest znacznie mniejsza. Sam tramadol, poza działaniem na receptory opioidowe, odpowiada także za wychwyt zwrotny dwóch neuroprzekaźników – noradrenaliny (NET) zwanej także czasami epinefryną, oraz serotoniny (SERT), co czyni z niego także inhibitor wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny, czyli SNRI (serotonin-norepinephrine reuptake inhibitor). Wskutek tego, niezalecane jest zażywanie substancji wpływających na gospodarkę serotoninową razem z tramadolem, takich jak MDMA, 4-MMC, 5-HTP czy leki z grup SSRI.
Kolejną ważną różnicą między O-demetylotramadolem a tramadolem jest znacznie ograniczony efekt inhibicji wcześniej wspomnianego wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Efekt ten jest wyraźnie stłumiony w wypadku O-DSMT, co wiąze się z mniejszym ryzykiem powikłań i niepożądanych efektów ubocznych. Mimo to, zalecana jest ostrożność w trakcie mieszania O-DSMT z innym substancjami.
Działanie O-DSMT rozpoczyna się w przeciągu 20-50 minut od przyjęcia substancji. Najsilniejsze efekty utrzymują się od dwóch do czterech godzin, a całe doświadczenie trwa nawet do ośmiu godzin. Dawki dla osób bez tolerancji na leki opioidowe wahają się od 5 miligramów do 100 miligramów, gdzie ta pierwsza jest dawką progową, lekko wyczuwalną, natomiast ta ostatnia dawką zdecydowanie dla zaawansowanych użytkowników. Przeciętna dawka wynosi między 30 a 60 miligramów. Należy pamiętać, że O-DSMT, podobnie jak tramadol jest substancją wysoce uzależniającą.
Efekty, jakie może wywoływać O-demetylotramadol są następujące:
– uśmierzanie bólu – jak w wypadku niemalże każdego opioidu przeciwbólowego, uśmierzenie bólu wynika z agonizmu receptorów Mu. Podejrzewa się, że efekt SNRI może również mieć wpływ na efekt przeciwbólowy.
– euforia – fizyczna oraz psychiczna – O-DSMT jest wysoce euforycznym opioidem.
– sedacja, senność – zapadanie w sen jest dość częstym zjawiskiem przy opioidach. Należy szczególnie uważać na dawki.
– uspokojenie, spadek pobudzenia – O-DSMT, szczególnie w wysokich dawkach, może być substancją wysoce uspokajającą, choć przekłada się to bardziej na senność, niż na rozluźnienie.
– zmniejszenie lęków – efekt ten nie jest bardzo intensywny, wynika zarówno z delikatnej inhibicji wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, jak i z agonizmu receptorów opioidowych Mu.
– zmniejszony apetyt
– zmniejszenie źrenic – jest to normalny efekt przy wszystkich opioidach.
– obniżnie popędu seksualnego
– świąd, swędzenie – świąd i swędzenie wiąże się z wyrzutem histaminy. Można go zniwelować zażywając leki antyhistaminowe, takie jak loratadyna czy hydroksyzyna. Należy jednak pamiętać, iż antyhistaminy pierwszej generacji mają także efekt nasenny, i mogą one drastycznie wzmocnić pozostałe efekty O-demetylotramadolu.
– depresja oddechowa – należy szczególnie uważać na ten efekt, ponieważ jest on
znacznie silniejszy, niż w wypadku zwykłego tramadolu.
– nudności, ból brzucha
Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment