Strona główna » Etizolam – zamienniki, substytuty.

Etizolam – zamienniki, substytuty.

Czym jest, działa etizolam, oraz czym można zastapić etizolam?

by admin
Czym jest etizolam i jak działa?
Etizolam to substancja psychoaktywna należąca do grupy triazolotienodiazepin.  o szerokim wachlarzu efektów, do których możemy zaliczyć działanie anksjolityczne (przeciwlękowe), hipnotyczne (nasenne) oraz rozluźniające mięśnie szkieletowe (miorelaksacyjne). Efekt anksjolityczny jest głównym profilem działania tej substancji. Potoczne nazwy etizolamu to „etiz” lub „eti”.
W roku 1972 opublikowana została pierwsza praca naukowa, omawiająca synteżę i preparację Etizolamu, a do lecznictwa został on wprowadzony Indiach w roku 1983. Na rynku research chemicals etizolam pojawił się z kolei dopiero w okolicach roku 2011. Mimo tego, że Etizolam potocznie nazywany jest benzodiazepiną, w rzeczywistości nią nie jest – jest triazolową pochodną tienodiazepiny. Mimo tego, że nie jest benzodiazepiną, w budowie jest bardzo podobny, i mówienie o etizolamie jako o „benzo” to zwyczajny skrót myślowy. Etizolam występuje najczęsciej w postaci tabletek – aptecznych (z reguły pochodzących z Indii), lub jako RC – a rzadziej w postaci prochu, lub gotowego roztworu – na przykład w etanolu, w glikolu propylenowym czy w DMSO.
Etizolam mimo bycia nielegalną w wielu krajach substancją psychoaktywną lub nieregulowanym „dopalaczem”, w niektórych krajach jest również pełnoprawnym lekiem aptecznym stosowanym w leczeniu zaburzeń lękowych czy bezsenności, m.in. w  Indiach, gdzie dostępny jest w preparatach „Etizest”, „Etizex”, „Etilaam” oraz wiele innych. Istnieje wiele różnych, zarówno markowych jak i generycznych preparacji etizolamu, są one jednak znacznie droższe niż etizolam sprzedawany jako RC – bez względu na formę.
Efekty, jakie może wywoływać etizolam, to:
– euforia fizyczna
– euforia psychiczna
– poprawione samopoczucie, lepszy humor
– zwiększona pewność siebie
– senność oraz sedacja
– amnezja i problemy z pamięcią krótkotrwałą
– problemy z koordynacją ruchów
– uspokojenie
– relaksacja
– otępienie emocjonalne, osłabione odczuwanie emocji…
– …lub nadmierne ich przeżywanie – zależnie od sytuacji
– fałszywe przekonanie o byciu trzeźwym
– zanik lęków oraz niepokoju
– rozluźnienie mięśni szkieletowych (miorelaksacja)
– zwiększony apetyt
Jaki jest status prawny etizolamu? Jakie dostępne są zamienniki etizolamu?
Etizolam najczęściej stosowany jest jako zamiennik benzodiazepin pochodzenia aptecznego, chociaż jest wiele przypadków w których użytkownicy tej substancji preferują ją bardziej, niż benzodiazepiny stosowane w lecznictwie. W 2020 roku jednak, Chiny zakazały produkcji etizolamu, a Indie będące do niedawna największym eksporterem etizolamu na świecie, w 2019 roku zabroniły eksportu tej substancji poza granice kraju. Wskutek delegalizacji etizolamu w wielu krajach oraz poważnych zaburzeń łańcuhca dostaw, dostępność etizolamu drastycznie spadła i jest on teraz wysoce poszukiwaną substancją.  Co jednak, gdy zabraknie etizolamu? Czy są jakieś zamienniki etizolamu warte uwagi? Okazje się że tak – rynek wypuszczone zostało wiele różnych pochodnych oraz analogów etizolamu, które mogą służyć jako zamienniki oryginału. Wśród nich znajdują się:
– deschloroetizolam („DCE”, „Etizolam-2″) – jest kilka razy słabszy od etizolamu, ale ma dłuższy czas półtrwania w organiźmie. Spotykany najczęsciej w formie tabletek, rzadziej w formie czystego prochu
– flubrotizolam („FANAX”) – najczęściej spotykany w tabletkach przypominających podłużne tabletki Xanax, z napisem „FANAX”. jest mocniejszy od etizolamu, jego czas działania jest podobny do etizolamu.
– fluetizolam – 8′-fluorowa pochodna etizolamu. Jest mocniejszy od etizolamu, ale charakteryzuje się trochę krótszym czasem półtrwania, niż etizolam. Spotykany w formie tabletek.
– fluclotizolam – mocniejszy od etizolamu, również jego czas półtrwania w porównaniu do etizolamu jest krótszy. Spotykany w formie tabletek oraz blotterów (kartoników) nasączonych substancją.

You may also like

Leave a Comment