2-FDCK – alternatywy, zamienniki
Wszystko wskazuje na to, że w przeciągu najbliższych miesięcy na rynku może zabraknąć 2-fluorodeschloroketaminy – bardzo popularnego dysocjantu, będącego alternatywą dla ketaminy. Substancję tę na celownik wzięły różnorakie agencje regulacyjne różnych krajów europejskich po tym, jak została ona wyszczególniona w trakcie 46. posiedzenia Komitetu Ekspertów Do Spraw Uzależnień Światowej Organizacji Zdrowia, które miało miejsce 16 października 2023. W trakcie posiedzenia, komitet orzekł iż dystrybucja musi być bacznie obserwowana ze względu na wysokie prawdopodobieństwo nadużywania tej substancji, oraz problemów wynikających z tego.
Podobne zjawisko miało miejsce w przypadku 3-CMC (metaklefedron) czy bromazolamu – związki te również zostały umieszczone na liście substancji których proliferacja musi być monitorowana. 3-CMC jest już nielegalne w większości krajów Unii Europejskiej, sytuacja ma się tak samo z bromazolamem. Bardzo możliwym jest więc, że 2-FDCK wkrótce podzieli ich los i stanie się substancją nielegalną nie tylko m.in. w Holandii, która obecnie przoduje w krajowej jak i międzynarodowej dystrybucji tego związku, ale i we wszystkich krajach należących do ONZ, które prędzej czy później wdrożą w życie zalecenia dotyczące umieszczenia poszczególnych środków na wykazach substancji zabronionych. Na szczęście póki co, cała klasa arylcykloheksyloamin do których należy substancja póki co nie jest odgórnie zabroniona, tak więc istnieje niemało alternatyw dla 2-FDCK które są z nią blisko spokrewnione.
Deschloroketamina (DCK; 2′-Oxo-PCM) to pochodna ketaminy która nie posiada podstawnika halogenowego w 2. pozycji, tak jak w przypadku 2-FDCK czy ketaminy. DCK charakteryzuje się znacznie większą mocą oddziaływania na receptory, będąc około 3,3-3,5 raza mocniejszym zarówno od 2-FDCK jak i ketaminy które są do siebie zbliżone. Ponadto, DCK działa blisko dwa i pół raza dłużej. Pomijając znacznie wyższą moc i dłuższy czas działania, ze względu na podobieństwo efektów, deschloroketamina wydaje się być obecnie najlepszym zamiennikiem dla omawianej substancji. Pod względem subiektywnych efektów, związek ten jest bliższy ketaminie i (w mniejszym stopniu) MXE, niż bardziej energetyczne i pobudzajace 3-MeO-PCP, O-PCE i PCP, dlatego też jest powszechnie uznawany za bardziej odpowiedni substytut ketaminy niż wiele innych popularnych arylocykloheksyloamin dostępnych obecnie na rynku.
2F-NENDCK (2-FXE; CanKet; Canberra ketamine; 2-Fl-2’Oxo-PCE; 2-fluoro-O-PCE) to pochodna 2-fluorodeschloroketaminy którą można opisać na wiele sposobów: jako 2-fluorową pochodną O-PCE (2′-Oxo-PCE; Eticyklidynon), jako N-etylową pochodną 2-fluorodeschloroketaminy, albo jako izomer pozycjonalny FXE (3-FXE), który zawiera substytucję fluorową na pozycji 2. zamiast 3. 2F-NENDCK jest odrobinę silniejsze zarówno od ketaminy jak i 2-FDCK a take wykazuje właściwości stymulujące, podobne do tych znanych z O-PCE, czy 3-MeO-PCE. 2F-NENDCK działa o wiele dłużej niż ketamina – od czterech do sześciu godzin. Również to podobieństwo pokrywa się z O-PCE, czy O-PCM które charakteryzują sie znacznie dłuższym czasem działania od swojego protoplasty. Mimo tego iż związek ten jest obecnie dość słabo znany, to istnieje szansa na znaczny wzrost jego popularności gdy 2-FDCK stanie się substancją nielegalną.
3-FDCK (FXM; 3F-2’Oxo-PCM) to izomer pozycjonalny 2-FDCK, w którym podstawnik fluorowy został przeniesiony z pozycji 2. na pozycję 3. Wskutek tego 3-FDCK jest blisko spokrewnione z FXE (3-FXE; 3F-2’Oxo-PCE) oraz MXM (3-MeO-2’Oxo-PCM). 3-FDCK wymaga większych dawek niż 2-FDCK, ale jest opisywane jako cieplejsze, bardziej euforyczne oraz mniej dezorientujące niż np. ketamina, czy 2-FDCK. Czas działania 3-FDCK jest trochę dłuższy od 2-FDCK, zamykając się w przedziale 3 – 4 godzin.
Autor tekstu: horsii