2F-NENDCK – 2-FDCK V2.0?
Wraz z 46. posiedzeniem Komitetu Ekspertów Do Spraw Uzależnień Światowej Organizacji Zdrowia, które miało miejsce 16 października 2023, zespół badaczy składający się na tenże komitet przygotował nową listę substancji psychoaktywnych, których dystrybucję należy bacznie obserwować ze względu na wysokie prawdopodobieństwo nadużywania ich, i stania się przez nie wysoce popularnymi narkotykami. Jedną z substancji, które znalazły się na tym wykazie, poza flubromazepamem, bromazolamem czy wszechobecnym 3-CMC (metaklefedron), jest 2-FDCK (2-deschloroketamina; 2-Fluoro-OXO-PCM). Oznacza to, że niedługo substancja ta może znaleźć się na oku nie tylko regulatorów poszczególnych państw, ale na celowniku Światowej Organizacji Zdrowia oraz ONZ – które przecież co jakiś delegalizuje związki i wydaje dyrektywy dla wszystkich krajów należących do ONZ. W związku z umieszczeniem 2-FDCK na liście, na rynku pojawia się coraz więcej pochodnych ketaminy. Jedną z nich jest 2F-NENDCK.
2F-NENDCK (inne nazwy dla tej substancji: CanKet, Canberra Ketamine, 2-Fluoro-N-Ethylnordeschloroketamine, 2′-Fluoro-2-Oxo-Phenylcyclohexylethylamine, 2′-Fluoro-2-Oxo-PCE) to syntetyczna substancja psychoaktywna należąca do rodziny arylcykloheksyloamin, potocznie zwanych „arylkami”. 2F-NENDCK można opisać na wiele sposobów: jako 2-fluorową pochodną O-PCE (2′-Oxo-PCE; Eticyklidynon), jako N-etylową pochodną 2-fluorodeschloroketaminy, albo jako izomer pozycjonalny FXE (3-FXE), który zawiera substytucję fluorową na pozycji 2. zamiast 3.
Po raz pierwszy związek ten został został zidentyfikowany w Canberze w Australii w połowie sierpnia 2022 r. przez finansowaną przez rząd usługę testowania narkotyków CanTEST. Od tego czasu został nazwany „CanKet” (Canberra Ketamine) ponieważ pierwotnie został znaleziony w Canberze i był strukturalnym analogiem ketaminy. Następnie, substancja ta została zidentyfikowana przez laboratoria analityczne na Tajwanie, w Chinach i Nowej Zelandii. Warto wspomnieć, że w kwietniu 2023 serwis DrugsData.org ujawnił, że wszystkie wcześniej analizowane próbki fluoreksetaminy (FXE) zawierały w rzeczywistości 2′-Fluoro-2-oxo-PCE (2F-NENDCK), a nie 3′-Fluoro-2-oxo-PCE (3-FXE). Zostało to potwierdzone przez nowo dostępny standard referencyjny dla 2-FXE. Podobna błędna identyfikacja mogła mieć miejsce w innych laboratoriach.
2F-NENDCK wywołuje efekty podobne do dysocjantów takich jak 2F-DCK, O-PCM, O-PCE, choć istnieje kilka zasadniczych różnic. Użytkownicy tej substancji opisują ją jako mniej euforyczną od ketaminy czy 2-FDCK, ale za to o wiele bardziej stymulującą z racji pokrewieństwa do O-PCE – jest to w końcu 2-fluorowy analog O-PCE. Na forach internetowych użytkownicy zgłaszają sprzeczne informacje na temat efektów, przy czym wiele osób potwierdza właściwości stymulujące 2F-NENDCK. Wszystko wskazuje na te że 2F-NENDCK działa o wiele dłużej niż ketamina – od czterech do sześciu godzin. Również to podobieństwo pokrywa się z O-PCE, czy O-PCM które charakteryzują sie znacznie dłuższym czasem działania od swojego protoplasty – ketaminy.
Chociaż takie anegdotyczne doniesienia mogą rzucić nieco światła na efekty tego związku, ważne jest, aby pamiętać, że są one wysoce subiektywne, a indywidualne różnice mogą prowadzić do tego, że różni użytkownicy doświadczają różnych efektów. Profesor Malcom MacLeod, profesor nadzwyczajny w szkole chemii Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, wypowiadając się na temat 2F-NENDCK, stwierdził: „Nie wiemy za wiele o efektach”, zauważając, że opowieści użytkowników na temat efektów są różne i „często dość subiektywne, i czasami może być trochę trudno rozwikłać, co faktycznie dzieje się w organiźmie”.
Oto efekty, jakie może wywołać 2F-NENDCK:
– Dysocjacja
– Derealizacja
– Euforia fizyczna, oraz euforia psychiczna – Przy niższych i umiarkowanych dawkach ta substancja wywołuje euforię którą można opisać jako uczucie fizycznego komfortu, ciepła i przyjemności, które rozprzestrzenia się po całym ciele, trochę podobne do klasycznych euforyków. Jednak po zwiększeniu dawek, euforia zanika i ustępuje miejsca wszechstronnej dysocjacji i oderwaniu od rzeczywistości.
– Uśmierzenie bólu – ten efekt występuje ze względu na silny antagonizm receptora NMDA.
– Spontaniczne doznania fizyczne – doznanie to można opisać jako euforyczną „aktywację” zakończeń nerwowych w całym ciele.
– Depersonalizacja
– Spowolnienie myśli, problemy z zebraniem myśli
– Zwiększone tętno – choć to rzadko spotykany efekt, to nieprzyjemnie zwiększone tętno może występować przy wysokich dawkach, efekt ten nie jest raczej zauważalny przy niskich i umiarkowanych dawkach.
– Mania – Występuje głównie przy zażywaniu dużych dawek, przez użytkowników bez doświadczenia.
– Psychozy i urojenia – Choć występuje rzadko, może dojść do wystąpienia urojeń, czy psychoz. Z reguły ryzyko wystąpienia tego efektu tyczy się wysokich dawek i długotrwałego zażywania.
– Lepszy odbiór muzyki
– Stymulacja, pobudzenie
– Odczucia dotyku – na przykład uczucie, że dotykamy jakiś przedmiot, którego nie ma
– Halucynacje przy otwartych oczach (OEV)
– Halucynacje przy zamkniętych oczach (CEV)
Autor tekstu: horsii