Strona główna » 3-MDPM – Co to za substancja?

3-MDPM – Co to za substancja?

Jak jest zbudowana, jak działa? 

by admin
3-MDPM to syntetyczny stymulant oraz euforyk, należący do grupy fenylomorfolin. Warto wspomnieć, że mimo iż związek ten sprzedawany jest pod nazwą 3-MDPM, to jest to nazwa niepoprawna – pełna nazwa tego związku to 3,4-metylenodioksyfenylomorfolina i powinna skrótowo brzmieć ona 3,4-MDPM, lub po prostu MDPM, gdyż pozycja 3,4 jest niemalże „domyślnym” ustawieniem pierścienia jeśli chodzi o ten rodzaj substytucji.
3-MDPM występuje z reguły w postaci białego proszku lub kryształków, czasami także w formie niewielkich igiełek, a także – choć rzadziej – w postaci tabletek. Formą tej substancji jest chlorowodorek (HCl).
3-mdpm jest pochodną fenmetrazyny – dobrze znanego zarówno w medycynie jak i szeroko pojętej rekreacji środka, będącego stymulantem oraz anorektykiem czyli substancją zmniejszającą łaknienie. Sama fenmetrazyna nie jest już od wielu lat wykorzystywana w medycynie, jednak powstało wiele jej pochodnych, sprzedawanych jako „research chemicals”. Najbardziej znane są 3-FPM (3-fluorowa pochodna), 3-CPM (3-chloro pochodna) czy 4-MPM (4-metylowa pochodna) a najnowszą właśnie jest 3-MDPM (3,4-MDPM; MDPM).
Jeśli spojrzeć na budowę związku, 3-MDPM jest próbą utworzenia swego rodzaju mostu pomiędzy fenmetrazyną a MDMA (3,4-metylenodioksymetamfetaminą). Grupa 3,4-metylenodioksy została z MDMA zapożyczona i „przytwierdzona” do fenmetrazyny, dając właśnie 3-MDPM. Substancja ta nie miała przed jej niedawnym pojawieniem się na rynku żadnego zastosowania, nie była także odnotowana w literaturze medycznej. Związek ten pojawił się w sprzedaży w drugiej połowie 2023 roku. Mimo tego że minęło już trochę czasu i w internecie można znaleźć trochę informacji w postaci wpisów na forach o tematyce research chemicals, wiadomo o niej wciąż zbyt wiele, a szczególnie brakuje informacji na temat efektów długotrwałego przyjmowania tej substancji.
Na czym opiera się działanie 3-MDPM? To, że to stymulant, już wiemy, ale w kwestii szczegółów, wygląda to tak: działanie 3-MDPM bazuje na wyrzucie trzech neuroprzekaźników – dopaminy (DAT) i noradrenaliny (NET) zwanej także epinefryną. Neuroprzekaźniki te odpowiadają za stymulację. Oddziaływanie 3-MDPM na SERT, czyli serotoninę (a dokładnie na jej wyrzut) jest z pewnością mniejsze niż w przypadku MDMA, ale większe niż w przypadku oryginalnej fenmetrazyny, czy jej pochodnych takich jak 3-FPM, 3-CPM. Na podstawie podobieństwa do innych pochodnych fenmetrazyny, 3-MDPM prawdopodobnie nie powoduje wychwytu zwrotnego żadnego neuroprzekaźnika, w przeciwieństwie do większości popularnych stymulantów, takich jak np. NEP czy MDPHP, chociaż tak jak wcześniej było wspomniane jest to cząsteczka bardzo słabo zbadana i do tej pory nie ukazały się żadne publikacje które mogłyby stanowczo potwierdzić lub zaprzeczyć tej tezie.
Według niezbyt licznych wpisów które można znaleźć w sieci, najczęściej spotykanymi drogami podania 3-MDPM jest podanie oralne oraz donosowe. Ze względu na zwiększony udział serotoniny, można całkiem śmiało przypuścić iż podanie doustne jest najefektywniejszą metodą przyjęcia. Spotkać się można również z podaniem dożylnym (IV), lecz jest to o wiele rzadsza droga podania którą stosują nieliczni. Brakuje rzetelnych informacji na temat palenia (waporyzacji) 3-MDPM, lecz podejrzewane jest, że gdyby okazało się możliwe, czas działania byłby znacznie krótszy niż w wypadku pozostałych metod aplikacji, a z samą intensywnością doznania sprawa miałaby się zapewne podobnie. Dawki stosowane przez internautów którzy próbowali tej substancji wynoszą powyżej 100 miligramów dla podania zarówno donosowego jak i doustnego. Według nielicznych wpisów na zagranicznych forach, związek ten jest postrzegany ogólnie jako niezbyt przypominający MDMA mimo strukturalnego podobieństwa, chociaż wielu użytkowników podkreśla że to wcale nie oznacza, że jest zły. 3-MDPM opisywane jest jako mniej wymagające oraz powodujące mniejsze efekty uboczne przy umiarkowanym przyjmowaniu.
Efekty, jakie może wywoływać 3-MDPM, to między innymi:
– stymulacja, pobudzenie, przypływ energii
– bezsenność, problemy ze snem
– euforia, poprawa nastroju, gadatliwość
– dysinhibicja
– większa motywacja, skupienie
– przyspieszone tętno, zwiększone ciśnienie krwi
– zmniejszenie łaknienia
– lęki i paranoje (w wyższych dawkach)
– odwodnienie
– wazokonstrykcja (zwężenie naczyń krwionośnych, głównie w dłoniach i stopach, co wiąże się z odczuwaniem zimna)
3-MDPM jest substancją legalną w większości krajów Europy, takich jak Holandia czy Francja.  Jest także póki co legalna w Polsce. Ze względu na nadchodzące wejście w życie nowej ustawy w Holandii mającej na celu zdelegalizować wszystkie pochodne katynonu, amfetaminy oraz fenetylaminy, przewiduje się iż wkrótce znaczenie 3-MDPM na rynku research chemicals znacznie wzrośnie.
Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment