Strona główna » 4-EMC – Co to za substancja?

4-EMC – Co to za substancja?

 Jak działa 4-EMC, jakie efekty powoduje?

by admin
4-EMC (pełna nazwa: 4-etylometkatynon; para-etylometkatynon) to syntetyczny stymulant i empatogen z rodziny katynonów, potocznie zwanej beta-ketonami. Jest to jedna z wielu bliskich pochodnych znanego wszystkim mefedronu (4-MMC; 4-metylometkatynonu) która pojawiła się na rynku ponad 10 lat temu po tym, jak mefedron został zdelegalizowany. Potem związek ten odszedł w niepamięć na rzecz kolejnych, coraz to bardziej oddalających się od oryginału pochodnych, jednak w ostatnich miesiącach substancja ta wróciła na rynek.
4-EMC spotykane jest w postaci soli chlorowodorku, przybierającą formę proszku, bryłek i kryształów, od beżowych, poprzez białe i półprzezroczyste. Zapach 4-EMC tylko trochę przypomina zapach mefedronu, i znacznie się on różni.
Działanie 4-EMC opiera się na działaniu mechanizmów wyrzutu i oraz wychwytu zwrotnego trzech głównych neuroprzekaźników, które odpowiadają za ogólne działanie praktycznie wszystkich stymulantów – serotoniny (SERT), dopaminy (DAT) i noradrenaliny (NET). Poza takowym wyrzutem, czyli uwolnieniem ogromnej, zmagazynowanej wcześniej ilości tych przekaźników, stymuluje również ich wychwyt zwrotny, gdzie raz użyte neuroprzekaźniki mogą być wykorzystane kolejny raz, a nawet do kilku razy, zanim zostaną rozłożone przez enzymy.
Działanie tej substancji nie jest identyczne jak mefedronu, chociaż można spokojnie stwierdzić iż jest na pewno podobniejsze, niż takie pochodne katynonu jak 4-CMC czy 3-CMC które w gruncie rzeczy też są pochodnymi mefedronu. Pod względem budowy cząsteczki zdecydowanie tak jest, ale jak te substancje są podobne do mefedronu pod względem efektów, to wszyscy chyba wiemy. Po przyjęciu 4-EMC odczuwalne jest charakterystyczne uderzenie energii i euforii. 4-EMC wywołuje uczucie radości, otwartości i euforii, zwiększa popęd seksualny, dodaje energii oraz wywołuje szeroko pojętą stymulację która może objawiać się większą ochotą na wykonywanie takich czynności jak np. taniec, bieganie, spacerowanie i tm podobne. W porównaniu do 4-MMC, 4-EMC jest opisywane przez wielu użytkowników jako „słabsze 4-MMC”, a także przez niektórych jako jego bardziej euforyczna, mniej stymulująca wersja.
W wypadku wciągania, działanie 4-EMC odczuwalne jest już od pierwszych minut, a efekty szczytowe utrzymują się w okolicy 45-60-tej minuty. Później następuje spadek intensywności działania, średnio w przeciągu następnej godziny lub półtora. Efekty przy zażyciu oralnym zaczynają się trochę później, bo w przeciągu 20-30 minut, i są mniej intensywne (szczególnie początek działania i jego szczytowy efekt), ale trwają dłużej. Poza zażywaniem 4-EMC donosowo i oralnie, o wiele rzadziej spotkać się można z przypadkami podania dożylnego (IV) choć jednak mają one miejsce. Palenie (waporyzacja) 4-EMC jest w zasadzie niespotykane ze względu na zbyt duże dawkowanie.
Potencjalne negatywne skutki zażywania tej substancji to bezsenność, przyspieszona akcja serca, zwiększone ciśnienie krwi, mdłości, drgawki, a w skrajnych przypadkach mogą wystąpić nawet paranoje i halucynacje – szczególnie po długo trwających „maratonach” gdzie poważną rolę zaczyna grać wycieńczenie organizmu. Przy połączeniu 4-EMC z niektórymi innymi substancjami psychoaktywnymi takimi jak DXM i/lub lekami takimi jak niektóre antydepresanty, istnieje znaczne ryzyko wystąpienia niebezpiecznego zespołu serotoninowego.
4-EMC jest substancją nielegalną w większości krajów świata, a także europy w tym w Polsce, podobnie jak wszystkie inne pochodne katynonu. Mimo tego, 4-EMC nie jest związkiem niedostępnym, szczególnie w naszym kraju. Jeśli interesuje cię ta substancja, odwiedź forum dopal.org i działy sklepów partnerskich na forum, gdzie możesz zapoznać się z opiniami użytkowników na temat 4-EMC jak i wielu innych produktów z kategorii research chemicals.
Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment