Strona główna » Flubrotizolam – czym jest ten związek i jak działa?

Flubrotizolam – czym jest ten związek i jak działa?

by admin
Flubrotizolam jest jedną z wielu benzodiazepin niekontrolowanych prawnie, podobnie jak bardziej popularny bromazolam, czy flubromazepam. Jednak jak wiadomo, zażywanie benzodiazepin – i tych legalnych, dostępnych od ręki, i tych kontrolowanych – wiąże się ze sporym ryzykiem. W tym artykule odpowiemy na takie pytania jak czym jest flubrotizolam, jak działa w porównaniu do innych benzodiazepin, jakie efekty wywołuje, oraz jakie zagrożenia niesie ze sobą jego częste przyjmowanie.
Flubrotizolam jest triazolotienodiazepiną, oraz pochodną brotizolamu który jest stosowany w lecznictwie m.in. w Japonii. Wszystkie te związki należą do klasy tienodiazepin, w których pierścień benzenowy został zamieniony na tiofenowy. Brotizolam posiada podstawnik w postaci atomu bromu i chloru, natomiast flubrotizolam – jak można się domyślac – bromu i fluoru. Flubrotizolam jest także tiofenowym analogiem (pochodną) flubromazolamu – nielegalnej już, jednej z najsilniejszych triazolobenzodiazepin, jakie znalazły się kiedykolwiek na rynku.
Flubrotizolam wykazuje silne działanie anksjolityczne (przeciwlękowe) oraz sedatywne (nasenne). Związek ten dostępny jest w internecie głównie w formie tabletek, najczęściej przypominających amerykańskie, podłużne tabletki Xanaxu, z tą różnicą, iż w środku oczywiście nie ma alprazolamu tylko flubrotizolam, a same tabletki zamiast napisu „XANAX” wybitego na ich powierzchni, opatrzone są napisem „FANAX”. Mniej dostępne są okrągłe tabletki nieposiadające żadnych oznakowań. Substancja ta w formie proszku jest bardzo rzadko spotykana.
Czas działania flubrotizolamu jest krótki i waha się od 4 do 6 godzin. Działanie tego środka rozpoczyna się w przeciągu 15-30 minut od spożycia.
Efekty, jakie może wywoływać flubrotizolam, to:
– senność oraz sedacja – flubrotizolam uważany jest za silniejszy niż wiele innych benzodiazepin, i jest opisywany jako silny hipnotyk, wywołujący krótki ale głęboki sen już w niewielkich dawkach.
– silne uspokojenie, zanik lęków oraz niepokoju – flubrotizolam jest o wiele silniejszym anksjolitykiem niż większość dostępnych w aptekach benzodiazepin.
– rozluźnienie mięśni szkieletowych (miorelaksacja) – ten efekt jest umiarkowany w swojej mocy. Nie jest silniejszy, niż w przypadku flubromazepamu czy flubromazolamu.
– amnezja i problemy z pamięcią krótkotrwałą – flubrotizolam jest wysoce amnezyjną benzodiazepiną Problemy z pamięcią są bardzo widoczne przy połączeniu flubrotizolamu z takimi substancjami, jak alkohol etylowy, 2M2B, GBL, 1,4-BDO, GHB itd.
– euforia  – euforyczne działanie flubrotizolamu jest intensywne lecz krótkotrwałe. Użytkownicy ze względu na krótkość, przez jaką się ono utrzymuje, często przyjmują kolejne dawki.
– dysinhibicja – dysinhibicja to impulsywne zachowania nakierowane na natychmiastową korzyść i gratyfikację. Mniej intensywna, dysinhibicja może pozwolić na przezwyciężenie lęku. Może to często okazać się przydatne dla osób cierpiących na fobię społeczną lub ogólny brak pewności siebie. Jednak na wyższych poziomach intensywności, osoba pozbawiona zahamowań może być całkowicie niezdolna do zachowania jakichkolwiek pozorów samokontroli, kosztem uprzejmości, wrażliwości, dostosowania społecznego czy praw i przepisów.
– otępienie emocjonalne, osłabione odczuwanie emocji – podobnie jak inne benzodiazepiny, flubrotizolam ma tendencję do „wyciszania” emocji. Osoba pod wpływem może być wtedy np. obojętna na wiadomości, które normalnie doprowadziłyby ją do płaczu. Może też wystąpić przeciwieństwo tego efektu, gdzie osoba reaguje bardziej emocjonalnie i intensywniej na dane wiadomości, ale jest to o wiele rzadziej spotykane zjawisko.
– fałszywe przekonanie o byciu trzeźwym – flubrotizolam ma tendencję do wywoływania fałszywego przekonania o byciu trzeźwym. Jest  to efekt nieodłącznie związany z działaniem anksjolitycznym i dysinhibicją.
Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment