Strona główna » GBL a 1,4-BDO – różnice i podobieństwa.

GBL a 1,4-BDO – różnice i podobieństwa.

Porównanie obu substancji.

by admin
1,4-BDO (1,4-butanediol) jest popularnym, legalnym zamiennikiem GBL (gamma-butyrolaktonu) powszechnie i łatwo dostępnym w internecie, zarówno w sklepach oferujących odczynniki chemiczne do zastosowań gospodarczych jak i na portalach aukcyjnych, czy wreszcie od osób prywatnych, reklamujących się za pomocą np. ogłoszeń na portalach ogłoszeniowych. W tym artykule omówimy pokrótce czym są obie substancje oraz jakie efekty wywołują, oraz jakie są różnice w ich działaniu.
1,4-BDO, tak samo jak GBL samo w sobie nie wywołuje żadnych efektów i nie jest substancją psychoaktywną. Obie z tych substancji muszą ulec przemianie w organiźmie po spożyciu, gdzie produktem końcowym metabolizmu jest ten sam związek – GHB (kwas gamma-hydroksymasłowy). GHB jest depresantem który wywołuje efekty takie jak stymulacja w niższych dawkach, w większych sedacja oraz senność; euforia, zwiększony popęd seksualny, zmniejszenie lęków i napięcia nerwowego czy zwiększenie empatii. Mimo tego, że produkt końcowy jest taki sam, działanie już takie samo nie jest.
Efekty
GBL jest powszechnie uważany za lepszy od BDO związek pod względem efektów. Jest opisywany jako związek bardziej euforyczny oraz bardziej podnoszący libido niż 1,4-BDO – jego działanie jest opisywane jako bardziej „agresywne” i intensywniejsze, a co za tym idzie, bardziej pożądane przez znaczną większość użytkowników.
Czas działania
GBL posiada zdecydowanie krótszy czas działania od 1,4-BDO. Podczas gdy działanie GBL zamyka się w ok. dwóch godzinach, BDO działa trochę dłużej – do trzech godzin. Podobnie jest z czassem, w którym rozpoczyna się samo działanie substancji. GBL zaczyna działać nawet w ciągu 3-5 minut, podczas gdy na działanie 1,4-BDO trzeba poczekać ok. 15-20 minut, ze względu na skomplikowany, dłużej trwający metabolizm wykorzystujący do pracy wiele enzymów wątrobowych. Według niektórych, dłuższy czas działania BDO jest zaletą i jedną z przewag, która ta substancja ma nad GBL, według innych jednak jest to tylko jedno z wielu zbędnych poplątań które niesie ze sobą legalny substytut GBL. Wraz z wydłużonym czasem działania ewentualne efekty odstawienne w przypadku uzależnienia po GBL pojawiają się szybciej, niż po drugiej substancji o której jest mowa w tym tekście.
Warto wspomnieć, że mimo tego, iż GBL i 1,4-BDO aby wywołać efekty, muszą się zmetabolizować do GHB, to obie te substancje zaczynają działać szybciej niż czyste GHB, którego efekty widoczne są dopiero po ponad 30 minutach. Wynika to z prosteo faktu – GBL jest bardziej lipofilowy (łatwiej miesza się z tłuszczami czy lipidami) niż GHB i dlatego jest wchłaniany w organizmie szybciej niż GHB. Podobnie sytuacja ma się z 1,4-BDO, które mimo nieprostego metabolizmu, potrafi zacząć działać w krótszym czasie.
Efekty uboczne
1,4-BDO powszechnie uważany jest za posiadający więcej nieprzyjemnych efektów ubocznych niż GBL, choć brakuje na ten temat publikacji naukowych i opinia ta w dużej mierze oparta jest na anegdotalnych wpisach z forów internetowych oraz własnych doświadczeniach użytkowników.
1,4-BDO ma wyższą tendencję do wywoływania nudności, bólów brzucha czy biegunki. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, iż metabolizm BDO jest bardziej angażujący wątrobę, niż GBL. Podczas gdy GBL od zostania GHB dzieli tylko jedna reakcja występująca poprzez laktamazę serum (a dokładnie przez PON1 – paraoksonazę 1), 1,4-BDO musi najpierw przejść przez ADH (Alcohol Dehydrogenase – dehydrogenaza alkoholowa) a następnie przez ALDH (Aldehyde Dehydrogenase – dehydrogenaza aldehydowa). Z punktu, w którym obie te substancje stają się GHB, dalszy metabolizm jest niemalże identyczny – GHB po przejściu przez transaminazę GABA staje się kwasem gamma-aminomasłowym czyli GABA, a po (w wypadku 1,4-BDO ponownym) przejściu przez ADH i ALDH, produktem końcowym jest kwas bursztynowy. Efektem takiego metabolizmu jest dwukrotnie większe zaangażowanie zarówno ADH jak i ALDH przez 1,4-BDO, niż przez GBL.
Właściwości substancji
1,4-BDO i GBL są rozpuszczalnikami. Spożycie nierozcieńczonego GBL potrafi doprowadzić do oparzeń jamy ustnej, przełyku czy przewodu pokarmowego. Ponadto GBL wraz z czasem rozpuszcza większość plastików. 1,4-BDO pod tym względem jest o wiele bardziej „bezpieczniejszy”, choć spożycie tej substancji niczym nierozcieńczonej z pewnością także nie byłoby przyjemne. Zaleca się przechowywanie obu tych związków w szklanych pojemnikach i ograniczenie ich kontaktu z plastikiem do minimum – np. tylko wtedy, gdy odmierzane są za pomocą strzykawek.
Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment