Strona główna » 3-MEC – Jaka to substancja? Opis, działanie, efekty, opinie.

3-MEC – Jaka to substancja? Opis, działanie, efekty, opinie.

Czym jest 3-MEC?

by admin
Czym jest 3-MEC?
3-MEC to syntetyczny stymulant-empatogen z rodziny beta-ketonów (katynonów). Jest on N-etylową pochodną 3-MMC (metafedron) oraz 3-metylową pochodną 3-CEC, izomerem pozycjonalnym 4-MEC, a jego bazą jest etylokatynon (ETH-CAT).
3-MEC występuje najczęściej w postaci białych, kruchych kryształów, a rzadziej w postaci drobnego proszku i pudru. Można także spotkać się z 3-MEC w żelowych kapsułkach, czy wybitym w tabletki, jednak są to o wiele mniej popularne formy tej substancji. 3-MEC z reguły występuje w postaci soli chlorowodorku (HCl) która umożliwia długotrwałe przechowywanie .
3-MEC, w przeciwieństwie do niektórych, innych beta-ketonów, takich jak np. 4-MMC (mefedron) czy MDPV, nie został nigdy opisany w literaturze naukowej przed pojawieniem się na rynku research chemicals, a także prawdopodobnie nie został wcześniej zsyntezowany. 3-MEC powstał specjalnie na potrzeby szarego rynku i był jedną z odpowiedzi na delegalizację 3-MMC w takich krajach jak Polska czy Szwecja, i tak właśnie był sprzedawany – jako analog 3-MMC.
Jak działa 3-MEC?
Przewiduje się, że działanie tej substancji opiera się na wyrzucie trzech głównych neuroprzekaźników odpowiedzialnych za stymulację oraz euforię – serotoniny (SERT; 5HT), dopaminy (DAT) i noradrenaliny (NET) zwanej niekiedy epinefryną. Nie wiadomo, czy substancja ta powoduje także wychwyt zwrotny tych neuroprzekaźników, ponieważ jest to substancja stosunkowo słabo zbadana w porównaniu do np. 3-MMC. Według opinii oraz postów na forach internetowych o tematyce research chemicals, 3-MEC jest słabszy od 3-MMC i wymaga przyjmowania większych dawek. Wynika to z faktu, że wszystkie substytuowane pochodne etylokatynonu – będącego bazą dla 3-MEC – powodują mniejszy wyrzut monoamin, niż pochodne metylokatynonu, który jest bazą dla 3-MMC.
Jeśli chodzi o drogi podania, najpopularniejszą i najbardziej wskazaną drogą podania 3-MEC jest podanie doustne – substancja ta zaaplikowana w taki sposób działa najlepiej. Popularną również jest metoda podania donosowego, aczkolwiek dawki wymagane są jeszcze większe niż w wypadku podania doustnego. Dawki w przypadku podania dożylnego czy doodbytniczego prawdopodobnie oscylują między ilościami potrzebnych do podania donosowego a doustnego, choć brakuje informacji na ten temat. Waporyzacja (palenie) 3-MEC nie jest praktykowana, ze względu na duże dawkowanie tej substancji.
Pożądane efekty, jakie może wywoływać, to:
– stymulacja, ogólne pobudzenie
– euforia, gadatliwość, empatia
– podniesienie nastroju
– zwiększenie popędu seksualnego
– większa motywacja do działania
– zwiększona radość czerpana z odbioru muzyki
– zwiększona kreatywność
Negatywne efekty, jakie może wywoływać, to:
– wazokonstrykcja (odczuwanie zimna m.in. w dłoniach i stopach poprzez zwężenie naczyń krwionośnych i ograniczenie dopływu krwi)
– odwodnienie
– bezsenność
– zwiększone ciśnienie krwi
– przyspieszone tętno
– szczękościsk
– drgawki
– nudności (przy przyjęciu dużych dawek, szczególnie doustnie)
– wymioty – zarówno jak drgawki, z reguły występują w wyniku przedawkowania
– urojenia i halucynacje – ten efekt spotykany jest najczęściej przy osłabionym organiźmie, i długotrwałym zażywaniu
Jaki jest status prawny 3-MEC?
Obecnie, 3-MEC jest substancją nielegalną w Polsce, podobnie jak wszystkie katynony. W większości krajów sytuacja prawna dla tego związku jest podobna – nielegalny jest w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii. Legalny jednak wciąż pozostaje w Holandii oraz w Hiszpanii.
Obecnie tę substancję można zakupić w takich sklepach internetowych jak designer-chems.com. Jeśli interesuje cię ta substancja, odwiedź forum dopal.org aby przeczytać więcej opinii i recenzji tego odczynnika oraz wiele, wiele więcej.

You may also like

Leave a Comment