Strona główna » 5-MAPB

5-MAPB

5-MAPB - Co to jest? Krótka historia 5-MAPB, opis substancji, efektów oraz sklepy, gdzie można kupić 5-MAPB.

by admin
5-mabp
5-MAPB (5-(2-metyloaminopropylo)benzofuran) to empatogen należący do rodziny benzofuranów. Jest także pochodną amfetaminy, a strukturalnie jest spokrewniony z MDMA, różniąc się od niego zamianą benzodioksolu na benzofuran – 5/6 w nazwie to numeracja miejsca, w którym znajduje się atom tlenu.
5-MAPB jest popularnym empatogenem, używanym często ze względu na swoje efekty, które obejmują euforię i radość, zwiększoną empatię, towarzyskość i pobudzenie. 5-MAPB posiada wiele analogów oraz izomerów stukturalnych, do których należą 5-APB, 6-APB, 6-MAPB, 5-APDB, 6-APDB, 5-MAPDB, 6-MAPDB, 5-EAPB, 6-EAPB i 5-MBPB – jednak najpopularniejszymi bezdyskusyjnie są 5-MAPB i 6-APB.
Historia tej subtstancji sięga początku lat 90-tych, kiedy to po raz pierwszy zostało opracowane przez Davida E. Nicholsa, farmakologa i chemika, który wniósł znaczący wkład w badania nad środkami psychoaktywnymi. Nichols był zainteresowany stworzeniem nowych związków, które miały potencjał terapeutyczny w leczeniu zaburzeń psychicznych, a 5-MAPB był jednym ze związków, które były kandydatami.
Jednak – co można było przewidzieć – 5-MAPB wydostało się poza sterylne laboratoria niedługo po publikacji badań i zaczęło być syntezowane przez chemików, a co za tym idzie szybko pojawiło się w sklepach RC na początku lat 2010. i zyskało popularność wśród regularnych, rekreacyjnych użytkowników substancji psychoaktywnych. Zostało też okrzyknięte legalną alternatywą dla MDMA przez wielu producentów i sprzedawców research chemicals, razem z 6-APB u boku. Doprowadziło to do szybkiego umieszczenia związku – zarówno jednego jak i drugiego – na listach substancji kontrolowanych w wielu państwach na świecie. W Stanach Zjednoczonych, Drug Enforcement Administration (DEA) umieściło 5-MAPB w Schedule I, który jest najbardziej restrykcyjną kategorią.
Jak już wcześniej było powiedziane, ten empatogen jest bardzo podobne w budowie do MDMA, ale istnieje również kilka kluczowych różnic między tymi dwoma substancjami.
Jedną z głównych różnic między 5-MAPB a MDMA jest ich siła działania. 5-MAPB jest ogólnie uważane za wymagające mniejszych dawek niż MDMA, co oznacza, że mimo łączących ich podobieństw powinniśmy podchodzić z rezerwą. Kolejną różnicą jest czas – MDMA zazwyczaj działa krócej, czas działania wynosi jakieś 4-6 godzin, podczas gdy 5-MAPB może działać nawet 8-10 godzin.
Dodatkowo subiektywne efekty działania tej substancji i MDMA mogą się różnić. Chociaż oba narkotyki są znane ze swoich empatogennych i entaktogennych efektów, sugerując się anegdotalnymi opiniami z forów tematycznych można stwierdzić, że 5-MAPB ma bardziej spokojne i relaksujące działanie w porównaniu z bardziej stymulującymi i energetycznymi efektami MDMA.
Ponadto, 5-MAPB jest powszechnie uważane jako bardziej psychodeliczne niż MDMA, co jest szczególnie zauważalne przy przyjmowaniu większych dawek.
Warto pamiętać, że ten empatogen występuje w dwóch formach – chlorowodorku i bursztynianu. Sól chlorowodorkowa jest o 36% silniejsza od bursztynianu, dlatego warto się upewnić którą formulację posiadamy i odpowiednio dostosować zażywane ilości. Co do dawkowania doustnego – bo taką drogą z reguły przyjmuje się 5-MAPB – dla osób bez tolerancji, prezentuje się ono następująco:
Lekko: 40 – 60 mg
Średnio: 60-140 mg
Mocno: 140 mg +
5-MAPB „ładuje się” średnio 30-60 minut, efekty nasilają się od 45 do 90 minut, a peak – czyli szczytowe działanie – trwa od 2 do 4 godzin. Następnie działanie powoli i stopniowo słabnie przez jakieś 1,5 – 4 godzin. Efekty rezydualne – taka pewnego rodzaju pozostałość po substancji mogą objawiać się nawet do 24 godzin, ale z reguły trwa to o wiele krócej. Dorzucanie 5-MAPB nie ma większego sensu gdyż każda kolejna dawka sprawia znacznie mniejszą przyjemność, ponadto narażamy się wtedy na większą ilość efektów ubocznych.
Co do efektów ubocznych, 5-MAPB – jak każda substancja psychoaktywna – potrafi je wywołać, i należą do nich:
– suchość w ustach
– odwodnienie – dlatego należy zawsze pamiętać o nawodnieniu!
– przyspieszona akcja serca
– halucynacje (przy większych dawkach)
– nudności
– niepokój
Podsumowując całość: Chociaż 5-MAPB i MDMA są do siebie podobne, mają też pewne kluczowe różnice w zakresie siły działania, czasu działania i poszczególnych, subiektywnych efektów. Związek ten wykazał obiecujące efekty we wstępnych fazach badań, i mimo tego, że jego klasyfikacja jako nowa substancja psychoaktywna, umieszczenie w wykazach substancji zabronionych w wielu krajach i brak wielu badań nad długoterminowymi skutkami zażywania doprowadziły początkowo do spadku dostępności, obecnie 5-MAPB jest bardzo łatwo dostać w wielu sklepach internetowych z research chemicals – odwiedź forum dopal.org i przeczytaj najnowsze opinie o 5-MAPB w jednym z działów naszyc sklepów partnerskich.

You may also like

Leave a Comment