Bromazolam to pochodna benzodiazepiny, a dokładnie triazolobenzodiazepiny. Benzodiazepiny to grupa substancji psychoaktywnych, w tym leków, które są powszechnie stosowane ze względu na ich działanie uspokajające, anksjolityczne (przeciwlękowe), zwiotczające mięśnie (miorelaksacyjne) i przeciwdrgawkowe. Ich działanie polega na zwiększaniu aktywności kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), neuroprzekaźnika, który hamuje aktywność mózgu, prowadząc do stanu wyciszenia i uspokojenia. Bromazolam jest często stosowany rekreacyjnie ze względu na swoje silne działanie nasenne oraz anksjolityczne.
Bromazolam w przeciwieństwie do większości znanych powszechnie benzodiazepin nigdy nie był lekiem. Został opracowany w roku 1976 w laboratorium w trakcie badania pochodnych benzodiazepin. Przyjął wtedy wówczas nazwę kodową „XLI-268”. W okolicach roku 2017 bromazolam został na nowo „odkryty” przez producentów research chemicals – przykuł ich uwagę jako kolejna potencjalna pochodna benzodiazepiny nieobjęta żadnym zakazem prawnym. Wkrótce po tym, bromazolam można było kupić w wielu sklepach internetowych w postaci czystej substancji w proszku, w tabletkach a niekiedy nawet w postaci gotowych roztworów w buteleczkach.
Bromazolam w budowie od Alprazolamu (Xanax) różni się tylko tym, że atom chloru w 8 pozycji został zamieniony na atom bromu – stąd właśnie nazwa. Zamiana ta jednak drastycznie zmieniła właściwości substancji – po pierwsze, stała się bardziej selektywna na konkretne subtypy receptora GABA A, zmieniając profil działania. Po drugie, czas półtrwania bromazolamu w organiźmie jest dłuższy niż alprazolamu. W porównaniu do alprazolamu, bromazolam ma silniejszy efekt nasenny oraz łatwiej może wywołać amnezję. Ogólnie, w dużym uproszczeniu, bromazolam jest silniejszym związkiem niż alprazolam – działa mocniej i dłużej. Bromazolam dobrze przyjął się wśród użytkowników RC jako nowe „standardowe benzo” po tym jak etizolam przestał być w obiegu, i jest do nabycia w wielu sklepach internetowych.
Pożądane efekty bromazolamu to m.in. działanie przeciwlękowe i uspokajające, rozluźniające mięśnie/przeciwdrgawkowe a także nasenne. Im większa dawka zostanie zażyta, tym więcej czasu organizmowi zajmie pozbycie się całej substancji, dlatego jednorazowe, duże dawki mogą oddziaływać na organizm o wiele dłużej niż czas półtrwania substancji.
Do niechcianych efektów możemy zaliczyć nadmierną senność, problem z koordynacją ruchową, mdłości. W przypadkach skrajnego przedawkowania lub z połączeniem z wieloma innymi środkami o działaniu depresyjnym na OUN mogą wystąpić poważne skutki, a nawet śpiączka czy śmierć. Mimo tego, zatrucie benzodiazepinami samymi w sobie rzadko prowadzi do poważnych komplikacji długoterminowych, ponieważ wykazują one stosunkowo niską toksyczność w porównaniu do leków poprzedniej generacji, takich jak barbiturany.
Należy pamiętać, że długotrwałe stosowanie zarówno bromazolamu, jak i innych benzodiazepin może powodować rozwinięcie uzależnienia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Objawiać się może ono m.in. nawrotem stanów lękowych oraz niepokojów, drganiami mięśni, derealizacją oraz depersonalizacją, drgawkami a w skrajnych wypadkach nawet atakami padaczki. Nagłe odstawienie benzodiazepin po długim zażywaniu jest bardzo niebezpieczne.
Dawkowanie dla osób bez tolerancji powinno nie być większe niż alprazolamu, ewentualnie odrobinę mniejsze – 0,5 lub 1mg. Następne dawki powinny być niewiele większe, dostosowane pod tolerancję użytkownika. Tolerancja na benzodiazepiny rośnie bardzo szybko, podobnie jak na opiaty/opioidy i syntetyczne kannabinoidy.
Obecnie duża część sprzedawców pochodzących ze wschodu, m.in. z Chin, pod nazwą „bromazolam” sprzedaje środek, który bromazolamem nie jest. Jest on kilkukrotnie słabszy i nie został jeszcze poprawnie laboratoryjnie zidentyfikowany, lecz pewne jest to, że nie jest to bromazolam – do czego nie przyznają się sprzedawcy. Jeśli dokonujesz zakupów tego środka z tamtych stron, dobrze się zastanów, lub wybierz innego vendora.
Bromazolam na terenie większości państw Europy jest substancją legalną, np. w Holandii. Niemniej, w niektórych jurysdykcjach władze już wzięły tę substancję na celownik. Bromazolam nielegalny jest w Wielkiej Brytanii, a także w kilku stanach w Stanach Zjednoczonych, głównie wskutek obaw po fali wykryć bromazolamu w sprzedawanych lokalnie mieszaninach fentanylu z innymi substancjami.
Opinie użytkowników na temat bromazolamu, sprawdzone sklepy partnerskie które sprzedają Bromazolam, opinie na temat tychże sklepów, więcej informacji na temat związku oraz wiele więcej znajdziesz na forum dopal.org.