25E-NBOH (inne nazwy: 2C-E-NBOH) to syntetyczna substancja psychoaktywna należąca do grupy fenetyloamin. 25E-NBOH jest blisko spokrewniona z o wiele lepiej znanym psychodelikiem 2C-E, będąc jego N-benzylową pochodną. Pełna nazwa tej substancji w nomenklaturze IUPAC to 4-etylo-2,5-dimetoksy-(N-(2-hydroksybenzylo))fenyloetyloamina. Po raz pierwszy związek ten został zsyntetyzowany i opisany przez Martina Hansena na Uniwersytecie w Kopenhadze w 2010 roku jako środek mający pomóc w mapowaniu receptorów serotoninowych w mózgu oraz w jego obrazowaniu. Wkrótce jednak szarostrefowi chemicy najwyraźniej zauważyli publikację o 25E-NBOH i sami przeprowadzili syntezę, bo substancja ta po pewnym czasie trafia na rynek, będąc po raz pierwszy zidentyfikowaną w Brazylii w 2018 roku w trakcie działań służb porządkowych. Po 2018 roku, substancja ta została zidentyfikowana także w kilku krajach europejskich. Po 2020 roku, 25E-NBOH stało się powszechnie dostępne w sklepach internetowych oferujących reserach chemicals.
Kwestia tego w jaki sposób dokładnie substancja ta oddziałowuje na na organizm wciąż podlega dyskusji z powodu braku badań które poruszałyby ten temat. Przypuszcza się jednak że główne efekty – podobnie jak większość psychodelików – wywołuje poprzez wiązanie się z receptorami serotoninowymi w mózgu, takimi jak receptor 5HT2A. Pokrewne substancje z rodziny NBOH obejmują 25B, 25C i 25I, z których wszystkie zostały zidentyfikowane w 2016 roku przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA).
Podobnie jak psychodeliki z rodziny NBOMe, psychodeliki z rodziny NBOH nie są aktywne doustnie i działają tylko gdy są podane podjęzykowo poprzez umieszczenie i przytrzymanie ich w ustach i umożliwienie wchłonięcia przez okres 15-25 minut. W porównaniu do 25E-NBOME, 25E-NBOH charakteryzuje się zmniejszoną siłą działania i odrobinę krótszym czasu działania. Uważa się, że 25E-NBOH, podobnie jak inne klasyczne psychodeliki, nie ma żadnych długoterminowych obaw dotyczących bezpieczeństwa, choć brakuje solidnych informacji na ten temat i dalsze badania są potrzebne aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Wszystko wskazuje również na to, że podobnie jak klasyczne psychodeliki, 25E-NBOH nie jest substancją uzależniającą.
Efekty, jakie może wywoływać:
– stymulacja: substancja ta ma tendencję do wywoływania intensywnej stymulacji, która w dużych dawkach może być odczuwana jako nachalna i wymuszona.
– intensywny body high: doznania cielesne wywoływane przez 25E-NBOH są najbardziej porównywalne do tych wywoływanych przez klasyczne psychodeliki, takie jak DOC czy DOI.
– poprawienie samopoczucia: 25E-NBOH znacznie wpływa na samopoczucie, i może wywoływać intensywną euforię.
– uczucie empatii, towarzyskości i chęć kontaktu z ludźmi: ten element przejawia się tylko w przypadku przebywania w towarzystwie innych osób. Uczucia te są nieco słabsze i mniej intensywne niż te wywoływane przez substancje takie jak MDMA i 2C-B.
– pętle myślowe: mimo tego, że myślenie po 25E-NBOH jest dość „trzeźwe” i proces myślowy nie jest znacznie naruszony w porównaniu do takich psychodelików jak LSD które mogą powodować intensywną dezorientację, wciąź mogą występować pętle myślowe. Z reguły, dzieje się to po wysokich dawkach
– szczękościsk: efekt ten występuje z reguły przy wysokich dawkach, i jest znacznie słabszy niż ten wywoływany przez np. MDMA czy amfetaminę
– halucynacje przy otwartych oczach (OEV)
– halucynacje przy zamkniętych oczach (CEV)
– halucynacje dźwiękowe (zniekształcenia)
– zwiększone ciśnienie krwi
– przyspieszona akcja serca
– mdłości: z reguły mdłości wystąpić mogą na samym początku działania, przy przyjmowaniu umiarkowanych i wysokich dawek.
– drgawki: mogą wystąpić przy bardzo wysokich dawkach, gdy użytkownik jest odwodniony, lub przy zmieszaniu 25E-NBOH z innymi narkotykami
Autor tekstu: horsii