Strona główna » Clobromazolam – nowa benzodiazepina na rynku

Clobromazolam – nowa benzodiazepina na rynku

by admin
Clobromazolam

Clobromazolam to syntetyczny zwiazek chemiczny, należący do rodziny benzodiazepin, a dokładnie do triazolobenzodiazepin.Clobromazolam można określić jako 2′-chlorową pochodną bromazolamu, desfluoro-chloro pochodną flubromazolamu, lub deschloro-’8-bromo pochodną triazolamu, który jest lekiem aptecznym.

Clobromazolam jest często spotykany pod nazwą „Phenazolam”, ponieważ jest triazolową pochodną Phenazepamu, znanej w środowiskach RC pochodnej benzodiazepin Phenazepamu oraz 3-Hydroksy phenazepamu. Istnieje jeszcze kilka innych alternatywnych nazw, pod którymi można spotkać clobromazolam – dwie ostatnie z nich będące nazwami kodowymi dla tej substancji używane w laboratoriach, w których pierwszy raz zsyntezowano te związki:

– Chloro-bromazolam
– DM-II-90
– BRN 4550445

Clobromazolam został po raz pierwszy opracowany, zsyntezowany i wstępnie opisany już w latach 80., podobnie jak inne, popularne wśród badaczy research chemicals benzodiazpiny które powstały w tamtym okresie – clonazolam, flubromazolam, clobromazolam. Jednak podobnie jak w ich wypadku, nie przywiązano wówczas do tych związków większej wagi i zostały one zapomniane. Wtedy wówczas najpopularniejszą benzodiazepiną był diazepam, alprazolam znajdował się jeszcze we wczesnym stadium przygotowania, a clobromazolam czy clonazolam okazały się środkami zwyczajnie zbyt mocnymi aby móc bezpiecznie używać ich w medycynie.

O Clobromazolamie przypomniano sobie ponownie na początku XXI wieku, kiedy został ponownie „odkryty” przez szarostrefowych chemików, a następnie zaczął być sprzedawane przez internetowe sklepy wysyłkowe, oferujące research chemicals. Clobromazolam jest najczęściej spotykany w postaci proszku, rzadziej tabletek, kapsułek oraz blotterów. Clobromazolam jest o wiele silniejszą benzodiazepiną niż bromazolam, zapewnia mu to drugi podstawnik w postaci atomu chloru na 2′ pozycji który znacznie nasila właściwości farmakologiczne tego związku. Clobromazolam jest znacznie mocniejszy jako środek nasenny od bromazolamu i od większości benzodiazepin. Podobnie sprawa ma się z innymi efektami. Czas działania clobromazolamu wynosi około 12-14 godzin. Dawki clobromazolamu dla osób bez tolerancji wynoszą około 0,25-0,5 miligrama.

Efekty, jakie może wywołać clobromazolam, to?:

– senność oraz sedacja – clobromazolam uważany jest za środek o wiele silniejszy niż wiele innych benzodiazepin.

– silne uspokojenie, zanik lęków oraz niepokoju – clobromazolam jest o wiele silniejszym anksjolitykiem niż alprazolam, bromazepam, czy bromazolam. W połączeniu z efektami nasennymi, ta substancja ma zdolność do wywoływania stanów intensywnej relaksacji i uspokojenia.

– rozluźnienie mięśni szkieletowych (miorelaksacja) – ten efekt jest silniejszy niż w przypadku diazepamu, ale wciąż nie jest on na tak wysokim poziomie jak inne benzodiazepiny, na przykład klonazolam czy flubromazepam.

– zwiększony apetyt – efekt nie spotykany u każdego. clobromazolam, podobnie jak inne benzodiazepiny, może wywoływać efekt zwiększonego łaknienia u niektórych użytkowników.

– euforia, zarówno fizyczna jak i psychiczna – euforia przy clobromazolamie jest intensyna lecz krótkotrwała, jej odczuwanie skutkuje częstym zażywaniem kolejnych dawek aby ją utrzymać

– zwiększona pewność siebie – dzięki silnej anksjolizie, clobromazolam wyraźnie zwiększa pewność siebie oraz wiarę w swoje możliwości.

– dysinhibicja – dysinhibicja to bycie nakierowanym na natychmiastową gratyfikację, co prowadzi do impulsywnych zachowań napędzanych przez bieżące myśli, uczucia i bodźce zewnętrzne, bez względu na wcześniejsze doświadczenia lub zastanowienie się nad konsekwencjami. Mniej intensywna, dysinhibicja może pozwolić na przezwyciężenie lęku. Może to często okazać się przydatne dla osób cierpiących na fobię społeczną lub ogólny brak pewności siebie. Jednak na wyższych poziomach intensywności, osoba pozbawiona zahamowań może być całkowicie niezdolna do zachowania jakichkolwiek pozorów samokontroli, kosztem uprzejmości, wrażliwości, dostosowania społecznego czy praw i przepisów.

– otępienie emocjonalne, osłabione odczuwanie emocji – podobnie jak inne benzodiazepiny, clobromazolam ma tendencję do „wyciszania” emocji. Osoba pod wpływem może być wtedy np. obojętna na wiadomości, które normalnie doprowadziłyby ją do płaczu. Może też wystąpić przeciwieństwo tego efektu, gdzie osoba reaguje bardziej emocjonalnie i intensywniej na dane wiadomości, lecz jest to o wiele rzadziej spotykane zjawisko.

– fałszywe przekonanie o byciu trzeźwym – clobromazolam ma tendencję do wywoływania fałszywego przekonania o byciu trzeźwym. Jest to efekt nieodłącznie związany z działaniem anksjolitycznym i dysinhibicją. Osobie przekonanej o swojej trzeźwości w takim stanie rzadko kiedy daje się sensownie wytłumaczyć fakt, iż jest pod wpływem silnej benzodiazepiny.

– amnezja i problemy z pamięcią krótkotrwałą – clobromazolam jest jedną z najbardziej amnezyjnych benzodiazepin i może powodować poważne problemy z pamięcią. Większość osób zażywających clobromazolam traci zdolność do „tworzenia” nowych wspomnień odzyskuje dopiero następnego dnia po zażyciu. Efekt ten jest niemalże nieunikniony w połączeniu z innymi depresantami, takimi jak alkohol etylowy, 2M2B, GBL, 1,4-BDO, GHB itd.

– problemy z koordynacją ruchów – clobromazolam silnie wpływa na koordynację motoryczną. Z tego względu nie należy prowadzić żadnych pojazdów, maszyn oraz urządzeń pod wpływem tej substancji. Wraz z efektami hipnotycznymi oraz silną anksjolizą stwarza to niebezpieczeństwo w postaci nieprawidłowej oceny sytuacji czy zaśnięcia w trakcie prowadzenia.

 

Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment