91
– 4-acetoksy-DMT
– O-acetylopsylocyna
– psylacetyna
– 4-acetoksy-N,N-dimetylotryptamina
4-acetoksy-N,N-dimetylotryptamina to substancja psychodeliczna należąca do klasy tryptamin. Jest ona strukturalnie spokrewniona z psylocybiną i psylocyną, aktywnym składnikiem grzybów psylocybinowych (tzw. magicznych grzybów). Uważa się, że 4-AcO-DMT wywołuje swoje efekty poprzez wiązanie się z receptorami serotoninowymi w mózgu; jednak dokładny mechanizm nie jest znany.
4-AcO-DMT zostało po raz pierwszy zsyntetyzowane w 1963 roku przez Alberta Hofmanna i Franza Troxlera w ramach badań chemicznych nad analogami psylocyny, jednak w tym czasie nie było testowane pod kątem psychoaktywności. Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy zbadano ten związek u ludzi. W artykule autorstwa Davida E. Nicholsa z 1999 roku zaproponowano jego potencjalne zastosowanie jako alternatywy dla psylocybiny w badaniach farmakologicznych ze względu na niższy koszt syntezy. Doniesienia o rekreacyjnym wykorzystaniu 4-AcO-DMT zaczęły pojawiać się często po 2010 roku, gdy substancja ta została zauważona przez chemików zaopatrujących szarą strefę w research chemicals.
Użytkownicy często opisują 4-AcO-DMT jako niezwykle podobny do grzybów psilocybinowych. Ogólnie 4-AcO-DMT opisywane jest jako euforyczne, łagodne, ciepłe oraz kolorowe. Halucynacje które wywołuje, według niektórych użytkowników jako jaśniejsze i bardziej neonowe w sposób przypominający DMT. Podaje się również, że jest mniej mdlące niż grzyby psilocybinowe, co może wynikać z faktu, że 4-AcO-DMT nie wymaga trawienia materii grzybowej.
Istnieje bardzo niewiele danych na temat farmakologii, metabolizmu i toksyczności 4-AcO-DMT. Chociaż uważa się, że jego profil toksyczności jest niemal identyczny z grzybami psilocybinowymi, o których wiadomo, że są fizjologicznie nietoksyczne, nie ma twardych danych na poparcie tego twierdzenia. Zdecydowanie zaleca się stosowanie praktyk redukcji szkód podczas używania tej substancji.
Efekty, jakie może wywołać 4-AcO-DMT:
– uspokojenie i sedacja – 4-AcO-DMT jest zwykle zgłaszane jako relaksujące, upajające i łagodnie uspokajające. Uczuciu uspokojenia często towarzyszy nadmierne ziewanie i łzawienie oczu.
– spontaniczne odczucia cielesne – Ogólny bodyhigh 4-AcO-DMT można opisać jako przyjemne, ciepłe, miękkie i wszechogarniające uczucie mrowienia. Intensywność tego odczucia tale rośnie wraz z początkiem i osiąga swój limit po osiągnięciu peaku. Po osiągnięciu szczytu doświadczenia lub doznania może wywołać uczucie wyraźnej euforii fizycznej i poznawczej wraz ze spokojem, poczuciem letargu lub uspokojenia lub całkowitego unieruchomienia w zależności od dawki.
– zmiany w odczuwaniu temperatury – 4-AcO-DMT może powodować wahania wewnętrznego poczucia temperatury użytkownika, co może objawiać się nagłymi napadami nieprzyjemnego chłodu lub ciepła.
– zwiększona empatia, towarzyskość – efekt ten różni się od MDMA i innych entaktogenów tym, że nie jest tak centralny dla doświadczenia, zdaje się być mniej wymuszony i bardziej naturalny oraz jest doświadczany w mniej stałym tempie. Podczas gdy substancja konsekwentnie wywołuje zwiększoną empatię i przywiązanie, wzmocnienie towarzyskości w szczególności występuje rzadko, jeśli w ogóle, ze względu na tłumiące język i pamięć efekty poznawcze, które towarzyszą doświadczeniu.
– zwiększenie intensywności emocji – efekt ten można opisać jako bardziej wyraźny, spójny i głęboki w porównaniu z innymi tradycyjnymi psychodelikami, takimi jak meskalina czy LSD. Może to prowadzić do silnych uczuć współczucia, a nawet całkowicie sporadycznych momentów intensywnego znaczenia emocjonalnego, na które mogą również okresowo wpływać cykle wzmacniania i tłumienia.
– nudności – efekt ten można znacznie złagodzić lub nawet całkowicie go uniknąć, jeśli osoba ma pusty żołądek przed spożyciem. Czasami zaleca się powstrzymanie się od jedzenia przez około 6 do 8 godzin wcześniej lub zjedzenie lekkiego posiłku 3 do 4 godzin wcześniej, jeśli użytkownik czuje się fizycznie zmęczony. Nudności wywoływane przez 4-AcO-DMT są ogólnie uważane za znacznie mniej widoczne niż w przypadku grzybów psilocybinowych.
Autor tekstu: horsii