Strona główna » O-PCE – co to takiego?

O-PCE – co to takiego?

ak działa O-PCE, jakie są możliwe efekty uboczne związane ze stosowaniem tego środka?

by admin
O-PCE jest syntetycznym dysocjantem, należącym do rodziny arylcykloheksylamin, skrótowo nazywanej „arylkami”.
Substancja ta spotykana jest najczęsciej pod postacią niewielkich, białych kryształków oraz proszku czy pudru. Co prawda rzadziej, ale wciąż, O-PCE można dostać także w formie tabletek czy kapsułek. Eticyklidon występuje z reguły w postaci chlorowodorku.
Inne nazwy, również określające O-PCE, to:
– 2’Oxo-PCE
– 2-DCNEK (2-deschloro-N-etyloketamina)
– NEDCK (N-etylo-deschloroketamina)
– eticyclidone (eticyklidon)

O-PCE jest pochodną deschloroketaminy (inne nazwy: DCK, O-PCM, 2’Oxo-PCM). Podobnie jak deschloroketamina, od ketaminy różni się przede wszystkim brakiem atomu chloru w drugiej pozycji na benzenie. O-PCE, poza tym, dodatko przy atomie azotu posiada grupę etylową zamiast grupy metylowej – tak jak jest to w przypadku np. MXE, tiletaminy (O-TCE) czy 3-MeO-PCE.

W przeciwieństwie do klasycznych arylcykloheksylamin, takich jak ketamina czy PCP(fencyklidyna), istnieje stosunkowo mała ilość prac naukowych, poruszających temat mechanizmów działania O-PCE. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych związków, eticyklidon nie był opracowany przez żadną firmę czy koncern farmaceutyczny – tak jak ketamina, czy PCP były opracowane w połowie XX. wieku przez firmę Parke-Davis.
O-PCE pojawiło się na rynku w połowie lat 2010 – ciężko jest ustalić dokładną datę pojawienia się tej substancji w przedaży Jednak przed tym czasem, warto wspomnieć że O-PCE nie było nigdzie opisywane w literaturze medycznej czy w jakiejkolwiek pracy naukowej. O-PCE jest więc dobrym przykładem nowej substancji psychoaktywnej, zaprojektowanej specjalnie po to, aby naśladować czy zastąpić nielegalne już środki. W ostatnich latach, O-PCE stało się powszechnie dostępne za pośrednictwem internetu, gdzie sprzedawany jest jako dysocjant do celów rekreacyjnych.
W podobieństwo DCK (deschloroketaminy), eticyklidon także jest pochodną arylcykloheksylaminy która wywołuje efekty o wiele intensywniejsze od ketaminy – Potrafią być nawet 3.5-4 raza mocniejsze od oryginału, i podobnie jak DCK, około dwa razy dłużej trwające.
Efekty, które może wywoływać O-PCE, to:
– dysocjacja
– uśmierzenie bólu
– stymulacja
– euforia psychiczna
– euforia fizyczna
– pobudzenie
– nudności
– dezorientacja przestrzenna
– utrata kontroli nad ciałem
– depersonalizacja
– wzrost ciśnienia tętniczego
– derealizacja
– introspekcja
– amnezja
– śmierć ego
– spowolnienie myśli
– natłok myśli
– paranoje, lęki (z reguły przy bardzo dużych dawkach lub w trakcie ciągów)
Choć nie zostało to do tej pory dokładnie zbadane, powszechnie przypuszcza się, że działanie dysocjacyjne O-PCE opiera się na agoniźmie receptora NMDA. Blokowanie porów receptora NMDA jest odpowiedzialne za znieczulające, przeciwbólowe i pewnego rodzaju „psychodeliczne” działanie O-PCE. Blokowanie receptora NMDA wywołuje efekt znieczulenia poprzez zapobieganie sensytyzacji w neuronach – w uproszczeniu, działanie tej substancji zakłóca transmisję impulsów w rdzeniu kręgowym.
O-PCE może być zażywane na wiele sposobów: podanie oralne, donosowe, dożylne, palenie (waporyzacja) a nawet podanie doodbytnicze – wszystkie sprawdzają się w wypadku tej substancji. Najpopularniejszymi niewątpliwie są podania donosowe oraz oralne, z waporyzacją zaraz po nich.
Przy zażywaniu tej substancji należy zachować ostrożność większą niż w przypadku innych dysocjantów – z powodu występowania stymulacji, co nie jest cechą znacznej większości dysocjantów. Dawkowanie podobne jest do dawkowania deschloroketaminy, i waha się w przedziale 5-35mg – w przypadku dolnej granicy jest to dawka bardzo niska, progowa, wywołująca tylko bardzo delikatne odczucia, z kolei górna granica to dawka powodująca już silne doznania.
Substancja ta jest substancją legalną w kilku krajach europy, w tym w Holandii, Republice Czeskiej, Francji. Także w Polsc, O-PCE jest związkiem legalnym w świetle prawa. Dzięki takiemu statusowi prawnemu, w internecie nie ma większych problemów z pozyskaniem eticyklidonu.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem tej substancji, lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej substancji, odwiedź forum dyskusyjne dopal.org, oraz zajrzyj do sklepów partnerskich, reklamujących się na forum – znajdziesz tam takie produkty jak to dyso, oraz wiele więcej.

You may also like

Leave a Comment