SL-164 (5-chloro-3-(4-chloro-2-metylofenylo)-2-metylochinazolin-4-on) to związek chemiczny należący do klasy chinazolinonów. Jest on jedną z wielu pochodnych metakwalonu (MTQ) – środka naseno-uspokajającego, który był bardzo popularny w latach 60. i 70. ubiegłego wieku zarówno w roli leku jak i rekreacyjnej substancji psychoaktywnej.
SL-164 zostało zsyntetyzowany w latach 60. w ramach wysiłków badaczy pracujących dla japońskiego koncernu farmaceutycznego Sumimoto. Badania miały na celu zbadanie nowych związków o potencjalnym działaniu terapeutycznym. Nie został opracowany przez dużą firmę farmaceutyczną, ale raczej jako związek badawczy w laboratoriach akademickich lub przemysłowych. Głównym celem badań nad SL-164 było zbadanie jego potencjału jako środka działającego na ośrodkowy układ nerwowy (OUN), w szczególności ze względu na jego właściwości uspokajające, przeciwlękowe lub przeciwdrgawkowe. Różne chinazolinonu były badane pod kątem ich różnorodnych działań farmakologicznych, w tym wpływu na układy GABAergiczne, które odgrywają rolę w regulacji aktywności mózgu.
SL-164 nigdy nie został skomercjalizowany – nie trafił na rynek jako lek, podzielając los wielu innych pochodnych metakwalonu, takich jak mebrokwalon (MBQ) i metylometakwalon (MMQ). Co za tym idzie, związek ten nie przeszedł do badań klinicznych. Jego rozwój został prawdopodobnie wstrzymany z powodu niewystarczającej skuteczności. Do wstrzymania prac przyczynił się pewnie też fakt, iż metakwalon był środkiem dość powszechnie nadużywanym, i w przypadku SL-164 nie udało się „zmniejszyć” jego właściwości rekreacyjnych, co mogłoby być wykorzystywane przy marketowaniu go jako mniej uzależniającej wersji metakwalonu która stwarza mniejsze ryzyko nadużywania.
Dokładny mechanizm działania substancji nie jest w pełni udokumentowany, ale uważa się, że jest on podobny do mechanizmu działania metakwalonu. Związek ten oddziałuje on z receptorami GABA w mózgu. GABA (kwas gamma-aminomasłowy) jest głównym neuroprzekaźnikiem hamującym, a związki zwiększające aktywność GABA zazwyczaj wywołują działanie uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe. Pochodne chinazolinonu, takie jak SL-164, mogą działać zarówno jako agoniści receptorów GABA A, ale także jako pozytywne modulatory allosteryczne receptorów GABA A, zwiększając odpowiedź receptora na kwas gamma-aminomasłowy, a tym samym promując hamującą sygnalizację w mózgu. Efekty, jakie może wywoływać to senność, anksjoliza (efekt przeciwlękowy), działanie przeciwdrgawkowe, rozluźnienie mięśni, dysinhibicja, problemy z koordynacją ruchów, mdłości. SL-164 powszechnie opisywany jest jako słabszy i krócej działający od metakwalonu, a najczęściej przytaczane dawki dla osoby dorosłej mieszczą się w zakresie 150 – 400 miligramów. Podobnie jak inne pochodne, SL-164 może uzależniać zarówno fizycznie jak i psychicznie.
Pod koniec lat 2010, i na początku lat 2020. substancja ta zaczęła coraz częściej pojawiać się do kupienia w internecie jako nieregulowana prawnie substancja psychoaktywna. Szarostrefowi chemicy wykorzystali fakt iż klasa chinazolinonów, będąc dość zapomnianą zarówno w kontekście leków jak i rekreacyjnych substancji psychoaktywnych, nie jest objęta tak ścisłą kontrolą prawną jak benzodiazepiny, których cała masa pojawiła się na rynku w przeciągu ostatnich lat. Synteza i wprowadzenie SL-164 na rynek było więc jednym ze sposobów na dalszą dystrybucję substanacji o działaniu uspokajająco-nasennym, bez potrzeby zwracania na siebie uwagi agencji regulacyjnych, które obecnie już dobrze wiedzą o tym jaki potencjał stwarzają benzodiazepiny i ich niezliczone pochodne. Poza SL-164, na rynku pojawiły się także takie słabo udokumentowane pochodne jak np. 2-metoksykwalon, lecz nie zyskały one dużej popularności. Pomimo wszystko, związek ten pozostaje mało znanym, i słabo przebadanym (w porównaniu do lepiej znanych środków z tej grupy) związkiem badawczym bez znanych zastosowań poza badaniami laboratoryjnymi.
Autor tekstu: horsii