Strona główna » 4-Etylo-PVP – nie za dużo tej alfy?

4-Etylo-PVP – nie za dużo tej alfy?

by admin

4-Et-PVP (4-etylo-alfa-PVP) to jedna z dziesiątek pochodnych alfy-PVP które pojawiły się na rynku w przeciągu ostatnich miesięcy jako odpowiedź na wycofanie z rynku wysoce popularnej alfy-PiHP. 4-Et-PVP to syntetyczny stymulant należący do rodziny katynonów, zwanej potoczne „beta-ketonami” lub poniekąd bardziej fachowo, alfa-aminoketonami. 4-Etylo-PVP to dość prosta pochodna alfy-PVP, w której w 4. pozycji na pierścieniu benzenowym dodano substytucję w postaci grupy etylowej. Przez taką modyfikację, substancja ta staje się homologiem pirowaleronu (4-Metylo-alfa-PVP), substancji dobrze już znanej i niestety już nielegalnej. Jest także spokrewniona z MPHP (4-metylo-PHP; 4-MPHP; „PV4”). Zwiąek ten występuje z reguły w formie białych lub beżowych kryształków oraz proszku, a znacznie rzadziej w formie tabletek czy kapsułek. Substancja ta występuje w postaci soli chlorowodorku.

Jak działa ten stymulant?

Działanie zarówno 4-Et-PVP jak i niemalże wszystkich pirolidynokatynonów opiera się na mechaniźmie wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników (ang. reuptake inhibition). Proces ten w wypadku tej grupy substancji dotyczy tylko dwóch przekaźników, tj. noradrenaliny (NET) oraz dopaminy (DAT). Ze względu na budowę cząsteczki oraz jej SAR (structure-activity relationship), pochodne alfy-PVP takie jak 4-Et-PVP marginalnie wpływają na wychwyt zwrotny serotoniny i jej uwalnianie, dlatego też nie wywołuje euforii przypominającej związki typu MDMA, mefedron. Sam wychwyt to mechanizm pozwalającym na ponowne wykorzystanie neuroprzekaźnika prze neuron po jego poprzenim wykorzystaniu. W normalnym wypadku, bez wychwytu zwrotnego, neuroprzekaźnik po wykorzystaniu rozkładany jest przez m.in. monoooksydazę A (MAO-A), jednak w przypadku NDRI – inhibitora wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny jakim jest właśnie 4-Et-PVP – nawet do 80% noradrenaliny oraz dopaminy jest wykorzystane ponownie, skutkując ekscytacją ośrodkowego układu nerwowego, czyli stymulacją. 4-Etylo-PVP jest pochodną charakteryzującą się słabszą mocą od swoich poprzedników, takich jak alfa-PVP, 4-metylo-a-PVP (pirowaleron). Minimalne dawki tej substancji wymagane do odczucia efektów to około 10 miligramów, a około 50 miligramów uważane jest za dawkę wysoką.

Efekty, jakie może wywoływać:

– euforia: substancja ta może powodować odczucia intensywnej przyjemności, są one jednak bardzo krótkotrwałe i znacznie różnią się od euforii wywoływanej przez takie substancje jak np. MDMA czy 3-MMC. Najintensywniejsze są przy waporyzacji, lecz także najkrótsze.
– stymulacja: ta substancja może zwiększyć czujność i zmniejszyć uczucie zmęczenia, co pozwala osobom pozostać czujnym przez długi czas. W niewielkich dawkach pobudzenie to jest nienachalne. Jednak po zbyt częstym przyjmowaniu niewielkich dawek tej substancji, lub po przyjęciu zbyt dużej dawki, stymulacja staje się wręcz „nie do ogarnięcia”. Tę cechę 4-Et-PVP zdecydowanie odziedziczyło od swoich poprzedników, m.in. MDPHP.
– poprawa koncentracji i skupienia: wszystkie pirolidynoketony może zwiększyć klarowność umysłu i poprawić skupienie, co pozwala osobom wykonywać zadania z większą wydajnością. Ten efekt występuje najczęściej w bardzo małych dawkach, ponieważ przy większych 4-Et-PVP staje się czysto rekreacyjna i skupienie się jest wręcz niemożliwe.
– zmniejszenie apetytu: związki te mogą zmniejszyć a nawet całkowicie pozbawić nas uczucia głodu, oraz wywoływać intensywny jadłowstręt.
– zwiększone libido i popęd seksualny

Niestety, podobnie jak wszystkie substancje psychoaktywne, 4-Et-PVP wywołuje także szereg skutków ubocznych. Oto niektóre z nich:

– lęki i paranoje: substancja ta może łatwo wywołać intensywne uczucie strachu, powodować paranoje takie jak uczucie bycie obserwowanym, inwigilowanym, prześladowanym, szpiegowanym. Jest to cecha praktycznie wszystkich substancji z tej grupy.
– halucynacje: może powodować omamy wzrokowe i słuchowe, które mogą być od dezorientujących do przerażających. Ten efekt, podobnie jak poprzedni, może być bardziej lub mniej niepokojący i zależy to od kondycji psychicznej osoby badającej.
– bezsenność: 4-Et-PVP oraz jemu podobne zaburza naturalne wzorce snu, utrudniając zasypianie lub utrzymanie snu po używaniu substancji.
– zwiększone tętno i ciśnienie krwi: powoduje szybkie bicie serca i podwyższone ciśnienie krwi, co może być szczególnie niebezpieczne dla osób z istniejącymi wcześniej schorzeniami układu krążenia.
Na chwilę obecną, 4-Et-PVP jest nielegalne w większości krajów Europy, w tym w Polsce, podobnie jak wszystkie inne pochodne katynonu. Pozostaje jednak związkiem legalnym na terenie Holandii czy Belgii.

 

Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment