BK-BZP to nowy wynalazek który co dopiero pojawił się na rynku research chemicals. Badacze starszej daty z pewnością pamiętają BZP, tak więc z automatu nasuwa się pytanie – czym tak naprawdę jest BK-BZP, czy ma coś współnego z BZP, i najważniejsze – czy warto w ogóle zawracać sobie głowę tym związkiem? Zanim rozpiszemy się na temat BK-BZP, warto przypomnieć sobie, czym był oryginał – BZP.
Oryginalna BZP została po raz pierwszy zsyntetyzowana przez Burroughs Wellcome & Company w 1944 r. Najwcześniejsze badania kliniczne w literaturze dotyczące BZP to artykuły w British Medical Journal w latach pięćdziesiątych XX wieku – wówczas BZP miała być lekiem na pasożyty. W trakcie badań odkryto, że BZP miała skutki uboczne i została w dużej mierze porzucona jako lek na robaki. Następny raz o BZP wspomniano w latach 70. kiedy próbowano z niej zrobić lek antydepresyjny. Szybko jednak odkryto, że BZP jest stymulantem podobnym do amfetaminy i jest to związek bardzo podatny na nadużycia, tak więc z koncepcji BZP jako antydepresantu również zrezygnowano. W badaniu zasugerowano, że BZP „powinna zostać objęta ustawową kontrolą podobną do tej, która reguluje stosowanie amfetaminy”. Po tym na długo zapomniano o BZP. W 1996 r. amerykańska agencja ds. walki z narkotykami (Drug Enforcement Administration) zauważyła, że BZP była używana rekreacyjnie w Kalifornii. Do 2000 roku, BZP rozprzestrzeniło się na cały świat, co poskutkowało kontrolą legislacyjną zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych. Stopniowo, do 2009 roku, BZP zostało zdelegalizowane niemalże we wszystkich krajach świata. Co prawda równocześnie istniało wiele innych pochodnych piperazyny, takich jak TFMPP czy mCPP, jednak były one używane głównie w mieszankach z BZP, tak więc po zniknięciu BZP, użycie tej grupy substancji zmalało a potem spadło do zera.
Jeśli chodzi o mechanizm działania, BZP działa na układy receptorów serotoninergicznych i dopaminergicznych w podobny sposób jak MDMA. BZP na transporter wychwytu zwrotnego serotoniny działa podobnie do amfetaminy, tak wiec zwiększa stężenie serotoniny w płynach zewnątrzkomórkowych otaczających komórkę, a tym samym zwiększa aktywację otaczających receptorów serotoninowych. Wpływ BZP na transporter wychwytu zwrotnego noradrenaliny i transporter wychwytu zwrotnego dopaminy jest mniejszy niż w przypadku serotoniny. BZP działa również jako nieselektywny agonista receptora serotoninowego na wiele różnych receptorów serotoninowych – wiązanie z receptorami 5-HT2A może wyjaśniać działanie halucynogenne w wysokich dawkach, podczas gdy częściowe działanie agonistyczne lub antagonistyczne na receptory 5-HT2B może wyjaśniać niektóre z charakterystycznych skutków ubocznych. Pod względem doznań, działanie BZP jest w dużej mierze podobne do działania amfetaminy oraz jej pochonych. Wywołuje pobudzenie, euforię, bezsenność, przyspieszoną akcję serca, niweluje uczucie głodu.
BK-BZP to pochodna BZP, w której w miejscu beta znajduje się grupa ketonowa, stąd rozwinięcie nazwy: beta-keto-BZP. Inna nazwa dla bk-BZP to N-benzoilopiperazyna, lub fenylo(piperazyn-1-ylo)metanon. Substancja ta pojawiła się w sprzedaży w Niemczech w drugiej połowie 2024 roku jako kolejna próba stworzenia stymulantu, który pozwoliłby ominąć obowiązujące tam teraz restrykcyjne prawo. Ciekawym jest fakt, że BK-BZP jest legalne również w Polsce, i można ten związek nabyć w sklepach oferujących sprzęt laboratoryjny czy przemysłowe odczynniki chemiczne. W kwestii szczegółówych danych, BK-BZP jest substancją bardzo słabo przebadaną, jeśli można mówić o jakimkolwiek przebadaniu. Wiadomo na jej temat naprawdę niewiele – posiada podstawową kartę charakterystyki LCSS (Laboratory Chemical Safety Summary), lecz brakuje informacji na temat dokładnej farmakologii tego związku. Przewiduje się, że BK-BZP będzie związkiem słabszym od BZP oraz mającym większe dawkowanie niż BZP. Efekty uboczne, jakie będzie wywoływać BK-BZP też prawdopodobnie będą większe w porównaniu do oryginału. Związek ten jest efektem prób ominięcia prawa narkotykowego w jakikolwiek sposób, a nie prób stworzenia dobrego stymulantu, tak więc najprawdopodobniej bk-BZP będzie zwyczajnie niewypałem.
Autor tekstu: horsii