5-DBFPV – naprawdę dziwna pochodna MDPV
Stymulanty to niewątpliwie chyba najbardziej chodliwa grupa substancji bez względu na to, które stymulanty są teraz najpopularniejsze, a których już dawno w sklepach nikt nie widział. Istnieje jednak kilka związków z tej grupy, które chyba nigdy nie będą zapomniane, a których pochodne (i pochodne pochodnych) ciągle pojawiają się na ciągle ewoluującej scenie research chemicals. Nie inaczej było z MDPV – na przestrzeni lat pojawiło się całe multum stymulantów mających naśladować ten wyniesiony już niemalże do mitycznych rozmiarów stymulant. Jedne z analogów były bardziej udane, inne już mniej. Ale chyba żaden z tych związków nie był tak nietypowy, jak 5-DBFPV.
5-DBFPV to syntetyczna substancja psychoaktywna, stymulant. I to dość nietypowy. Ten analog MDPV nie należy bowiem tylko do rodziny katynonów (i ich podgrupy: pirolidynokatynonów) ale jest to także pochodna benzofuranu: grupy do której należą takie dobrze znane związki jak 5-MAPB czy 6-APB. Substancja jest analogiem MDPV dokładnie na tej samej zasadzie, na jakiej 5-MAPDB jest analogiem MDMA – pozbyto się z pierścienia atomu tlenu oraz wodoru, co sprawia że zamiast benzodioksolu mamy pierścień benzofuranowy.
Inne nazwy, pod jakimi występuje 5-DBFPV, to:
– 5-dihydrobenzofuranpyrovalerone (5-dihydrobenzofuranopirowaleron)
– 3-desoxy-MDPV
– 3D-MDPV
– 1-(2,3-Dihydrobenzofuran-5-yl)-2-(pyrrolidin-1-yl)pentan-1-one
Czytając doświadczenia użytkowników opublikowane na forach internetowych, możemy szybko dojść do wniosku, że nie jest to typowy stymulant. Różnice wynikające najprawdopodobniej właśnie z pierścienia benzofuranowego, znacznie wpływają na sporą przepaść jaka dzieli 5-DBFPV oraz MDPV, i nie chodzi tu tylko o dawkowanie. Według wielu użytkowników, substancja ta jest dość „kapryśna” – nie działa za każdym razem tak samo, i w taki sam sposób w jaki można w prosty sposób uzyskać takie same efekty w przypadku innych pirolidynoketonów. Ponadto, substancja ta ma o wiele większą tendencję do wywoływania halucynacji, niż podobne substancje z tej samej rodziny – na przykład MDPHP. Wielu użytkowników donosi również o tym, że działanie rozpoczyna się ze znacznym opóźnieniem, co może skutkować przypadkowymi przedawkowaniami. Niestety brakuje dokładnych badań które poruszyłyby kwestię dokładnego profilu farmakologicznego tego związku i mogłyby pomóc ustalić dokładną przyczynę takiego stanu rzeczy – 5-DBFPV nie jest tematem zbyt wielu publikacji naukowych 5-DBFPV co prawda zyskało swoje własne grono entuzjastów, ale – przez ten szereg nietypowych cech – związek ten z czasem wyparły takie pochodne MDPV jak wcześniej wspomniane MDPHP. Nie tylko dlatego że jest tańsze i prostsze w produkcji, ale przede wszystkim dlatego że działanie tej substancji jest po prostu bardziej przewidywalne.
Efekty, jakie może wywołać:
– stymulacja – pod względem wpływu na poziom energii fizycznej użytkownika, 5-DBFPV można uznać za niezwykle stymulujący i energetyczny.
– odwodnienie – po spożyciu 5-DBFPV u użytkownik może wystąpić ((sucho))ść w ustach i zwiększona potliwość. Niskie dawki omawianej substancji powodują minimalne odwodnienie. Należy pamiętać o prawidlowym nawodnieniu
– zwężenie naczyń krwionośnych – podobnie jak wiele innych stymulantów, 5-DBFPV to środek zwężający naczynia krwionośne, czyli powodujący wazokonstrykcję.
– zwiększone ciśnienie krwi – substancja ma znaczny wpływ na ciśnienie krwi.
– przyspieszona akcja serca – potrafi znacznie przyspieszyć akcje serca nawet w niskich dawkach.
– zmniejszone łaknienie – substancja zmniejsza uczucie głodu na czas działania.
– szczękościsk – choć ten efekt jest mniej intensywny w porównaniu z jego występowaniem po MDMA, jest on wciąż obecny.
– zwiększone libido
– poprawienie koncentracji – w niskich dawkach potrafi pomóc skupić się na wykonywanej czynności. W większych dawkach jednak, skupienie się staje się niemożliwe
– zwiększona chęc kontaktu z ludźmi – uczucia towarzyskości, miłości i empatii, choć obecne, są znacznie słabsze i mniej intensywne niż te występujące w przypadku substancji takich jak MDMA
– paranoje i omamy – głównie przy zażywaniu wysokich dawek, lub dlugotrwałym zażywaniu
– halucynacje – 5-DBFPV ma tendencję do wywoływania halucynacji.
Autor tekstu: horsii