Strona główna » bk-5-MAPB – czy warto?

bk-5-MAPB – czy warto?

by admin

W przeciągu ostatnich miesięcy na rynku research chemicals pojawiła się nowa substancja – beta-keto-5-MAPB (bk-5-MAPB) Jak sama nazwa wskazuje, jest to beta-ketonowa pochodna znanego entaktogenu z rodziny benzofuranów, 5-MAPB.

Substancja ta (sprzedawane także pod nazwami „bk-MAPB”, „beta-keto MAPB”) to syntetyczny stymulant i empatogen należący do rodziny benzuforanów, amfetamin oraz katynonów. Pierwsze wzmianki o tej substancji w internecie miały miejsce już wiele lat temu, około roku 2018, jednak dopiero niedawno związek ten pojawił się faktycznie w sprzedaży na większą skalę. Przyczyną tego może być cena prekursorów do pochodnych benzofuarnu, które w porównaniu do prekursorów do beta-ketonów są o wiele droższe. Kilka lat temu wiele substancji pozostawało jeszcze legalnymi i robienie beta-ketonowych pochodnych benzofuranu zwyczajnie nie miało sensu z finansowego punktu widzenia. Jednak z biegiem lat, i malejącą wskutek ciągłych delegalizacji liczbą substancji na rynku, wydaje się że niektórzy producenci postanowili pójść właśnie tą drogą.

Niestety do tej pory nie opublikowano żadnych badań które poruszałyby temat metabolizmu tej substancji, oddziaływania na receptory czy dokładnej farmakologii tego związku. Jednak na podstawie strukturalnych podobieństw można przypuszczać, że bk-5-MAPB jest inhibitorem wychwytu zwrotnego zarówno serotoniny, jak i dopaminy oraz noradrenaliny, podobnie jak jego protoplasta, 5-MAPB. 5-MAPB było także agonistą receptorów 5-HT2A oraz 5-HT2B, i zapewne bk-5-MAPB również będzie wywoływać taki efekt, jednak z o wiele mniejszą mocą ze względu na grupę beta-ketonową która drastycznie obniża moc związku.

Co do metabolizmu, prawdopodobnie tak jak w wypadku 5-MAPB, bk-5-MAPB nie będzie wytwarzało toksycznych metabolitów takich jak alfa-metylodopamina, którym toksyczność zawdzięczało MDMA czy MDA. Metabolity bk-5-MAPB nie będą się także za wiele różnić od tych które powstają w trakcie metabolizmu 5-MAPB, z wyjątkiem tego iż te powstałe poprzez metabolizm bk-5-MAPB będą posiadały zredukowaną grupę ketonową w miejscu beta.

Wszystko wskazuje na to, że bk-5-MAPB, mimo tego że będzie wciąż empatogenem i euforykiem o niemałej mocy, będzie o wiele słabsze od 5-MAPB. Wszystko to zawdzięcza właśnie grupie beta-ketonowej. Podobnie, jak bk-MDMA (Metylon) mimo że jest substancją całkiem dobrą w swoim własnym zakresie, to nie może się on równać do MDMA. Tak samo będzie w tym przypadku. Póki co, nic nie wskazuje na to aby bk-5-MAPB miało stać się hitem – głównie dlatego, że na rynku wciąż mamy ogólnie dostępne 5-MAPB (oraz 6-APB i 5-APB) i nie trzeba szukać dla niego żadnego zastępstwa.

Efekty, jakie może wywoływać:

– stymulacja, pobudzenie: substancja ta wywołuje doznania stymulacji, zwiększonej energii, może także wywoływać chęć aktywności fizycznej takiej jak np. taniec czy bieganie
– euforia: może wywoływać intensywne uczucie euforii, radości, poprawionego samopoczucia
– chęć kontaktu z innymi, zwiększona empatia: powoduje chęć kontaktu z innymi ludźmi, chęć rozmowy itd. Chociaż wyraźnie zauważalne, to uczucie jest mniej intensywne w porównaniu z MDMA, 6-APB czy 5-MAPB
– poprawiony odbiór muzyki
– odwodnienie: może odpowiadać za odwodnienie, należy więc dbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów
– zwiększone ciśnienie krwi: podobnie jak wszystkie stymulanty bez względu na podział, bk-5-MAPB może zwiększać ciśnienie krwi. Osoby z chorobami układu krążeniowego nie powinny zażywać tej substancji.
– urojenia, halucynacje: ten efekt występuje z reguły przy bardzo wysokich dawkach, lub gdy organizm jest przemęczony
– problemy z oddawaniem moczu: Wyższe dawki bk-5-MAPB mogą spowodować ogólne trudności w oddawaniu moczu. Jest to efekt całkowicie tymczasowy i nieszkodliwy. Wynika to z promowania przez tę substancję uwalniania hormonu antydiuretycznego (ADH).

 

Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment