Strona główna » 3-MMA – działanie oraz opis substancji.

3-MMA – działanie oraz opis substancji.

3-MMA - charakterystyka substancji.

by admin
3-MMA – lub inaczej 3-metylo-metamfetamina (meta-metylo metamfetamina) to jeden z nowszych syntetycznych stymulantów które pojawiły się w ciągu ostatnich lat na rynku research chemicals. Substancja ta spotykana jest najczęsciej w postaci białych bryłek oraz proszku, a powszechnie spotykana forma to chlorowodorek.
3-MMA występuje pod wieloma nazwami – „3-MMA” właśnie jest najczęściej używaną z nich, lecz na związek ten można trafić również jako:
– 3-Me-MA
– β-deketo-3MMC (beta-deketo-3MMC)
– 3,N-Dimethylamphetamine (3,N-dimetyloamfetamina)
– „Emma”
– Metaphedrine (Metafedryna)
Jest to szczególnie ważne ze względu na istnienie innych pochodnych amfetaminy o podobnych nazwach, które mają zupełnie inne właściwości, m.in.:
– 3-metoksymetamfetamina  (mMMA; 3-MeOMA) – słabo przebadana; izomer pozycjonalny niebezpiecznej pMMA (4-MeOMA)
– 3-metoksy-4-metyloamfetamina (MMA) – releaser serotoniny. W wyższych dawkach ma działanie halucynogenne, porównywalne do działania substancji z rodziny DOx
Jak można domyślić się z powyższego „beta-deketo-3MMC”, 3-MMA jest na swój sposób pochodną 3-MMC, będąc jego analogiem pozbawionym grupy ketonowej w miejscu beta. Jest to jednocześnie jedyna różnica między amfetaminami a katynonami – wszystkie katynony to inaczej beta-keto amfetaminy. Jednak mimo tego, że różnica jest tak niewielka, zmiany w działaniu substancji są bardzo drastyczne.
3-MMA jest substancją nieporównywalnie silniejszą od 3-MMC – jej dawki oscylują od 10 do 50 miligramów, gdzie dawka 50 miligramów jest już dawką dość wysoką, i odradza się zażywanie większych ilości. Czas działania również jest wydłużony – przy umiarkowanym dawkowaniu, efekty trwają od 4 do 6 godzin, a powrót do stanu początkowego – całkowitej trzeźwości – może zająć nawet do 8 godzin.
Profil działania też uległ zmianie – substancja jest podobna do metamfetaminy tylko do pewnego stopnia. Stymulacja jest słabsza niż w przypadu metamfetaminy, występuje z kolei większa euforia, chociaż jest o wiele mniejsza w przypadku 3-MMC. Z tych względów należy absolutnie nie stosować 3-MMA jako zamiennika 3-MMC. Jest to, mimo niewielkiej różnicy w budowie, zupełnie inna substancja.
3-MMA jest substancją bardzo nową na rynku – pierwszy raz została zidentyfikowana laboratoryjnie i powierzchownie zaraportowna w systemie EMCDDA (Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii) w 2021 roku, jednak nigdy wcześniej nie była opisywana w literaturze medycznej. Oznacza to, że wiemy na temat tego związku bardzo mało – w zasadzie tylko tyle, ile można wyczytać z anegdotalnych wpisów na forach o tematyce research chemicals i tym podobnych, oraz wywnioskować na podstawie budowy cząsteczki. Do tej pory nie ukazały się żadne prace naukowe poruszające dokładny mechanizm działania 3-MMA. Jako, że dokładny sposób, w jaki 3-MMA oddziałowuje na organizm nie jest znany, można jedynie przypuszczać. Obecnie przypuszcza się, że jest to wyrzut transporterów noradrenaliny (NET) zwanej także epinefryną, dopaminy (DAT) oraz serotoniny (SERT).
Choć o 3-MMA nie wiadomo wiele, według tego co donoszą wpisy użytkowników tego związku, 3-MMA prawdopodobnie działa praktycznie każdą drogą podania – poprzez podanie oralne, donosowe, dożylne, palenie (waporyzacja) a nawet podanie doodbytnicze.
3-MMA jest legalna m.in. w Holandii, we Włoszech, Francji, Republice Czeskiej oraz Szwecji. W Polsce jest jednak związkiem zakazanym odgórnie, ponieważ jest pochodna 2-PEA (2-fenetyloaminy), której wszystkie pochodne są nielegalne w związku z tzw. prawem analogowym.
Jeśli interesuję cię zakup 3-MMA lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej substancji, odwiedź dopal.org oraz sklepy partnerskie reklamujące się na forum – znajdziesz tam takie produkty jak 3-MMA, i nie tylko.

You may also like

Leave a Comment