Strona główna » 3-CMC szkodliwość

3-CMC szkodliwość

3-CMC - szkodliwość, działanie oraz efekty uboczne 3-CMC, ryzyka związane z zażywaniem.

by admin
metaklefedron

Zacznijmy od początku – czym jest 3-CMC? Jaka jest szkodliwość 3-CMC dla organizmu?
3-CMC to skrótowa nazwa dla 3-chlorometkatynonu, znanego również jako metaklefedron. 3-chlorometkatynon jest 3-chlorową pochodną bardzo popularnego 3-MMC (3-metylometkatynon) oraz 3-EMC czy 3-BMC. Samo 3-CMC jest zarówno stymulantem, jak i euforykiem, jak i stymulantem. Działanie tego środka opiera się na wyrzucie dwóch głównych neuroprzekaźników – dopaminy i noradrenaliny, nie wykazuje on jednak praktycznie żadnego znaczącego wychwytu zwrotnego kluczowych neuroprzekaźników w przeciwieństwie do odczynników takich, jak 3-FA (3-fluoroamfetamina) czy 3-FMA (3-fluorometamfetamina). Dawki metaklefedronu wynoszą średnio od 200 do 400 miligramów a czas działania to 1,5 – 2 godziny.

Szkodliwość 3-CMC

No właśnie – czy 3-CMC jest szkodliwe? Z pewnością, i nie mam na myśli samego ryzyka i szkodliwości związanej z zażywaniem jakichkolwiek substancji psychoaktywnych – tego świadomy jest chyba każdy i nie trzeba o tym przypominać. Co z resztą?
Podanie donosowe 3-CMC do najprzyjemniejszych nie należy – wywołuje intensywne uczucie pieczenia i bólu w nosie. Substancja ta jest wyraźnie kaustyczna i nieprzyjemna dla dróg oddechowych. Potrafi podrażnić zarówno śluzówkę nosa, jak i przełyk czy ścianki żołądka, jeśli 3-CMC zostanie zjedzone zamiast wciągania. Wynika to z prostego faktu: 3-chlorometkatynon posiada atom chloru w trzeciej pozycji na bezenie – chlor do najprzyjemniejszych pierwiastków już z samej nazwy nie należy. O ile podstawników chlorowych jest pełno w ogromnej liczbie związków sprzedawanych jako research chemicals. Używając drogą donosową tak drażniącą substancję, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na higienę śluzówki nosa. Lepszą, bo mniej szkodliwą drogą jest podanie oralne – chociaż tutaj również powinniśmy uważać. Przede wszystkim najlepiej jest przyjmować 3-CMC w formie kapsułek, ponieważ związek ten rozpuszczony w napoju podrażnia również przełyk i nie wpływa dobrze na uzębienie.

Czy 3-CMC jest toksyczne? Szkodliwość 3-CMC
Poza tym, że 3-CMC jest wysoce drażniące, o czym z pewnością przekonali się wszyscy użytkownicy tej substancji, na forach internetowych od wielu lat toczy się dyskusja na temat neurotoksyczności metaklefedronu. Teoria ta bazuje na podobieństwie 3-chlorometkatynonu do 3-chlorometamfetaminy (metkatynon jest beta-keto-metamfetaminą) – 3-chlorometamfetamina (3-CMA) jest pochodną 4-CMA (4-chlorometamfetaminy) i 4-CA (4-chloroamfetaminy) które są wykorzystywane w badaniach naukowych jako substancje do selektywnego zabijania neuronów serotoninowych u szczurów laboratoryjnych. Nie istnieje wiele badań naukowych na ten temat i dopiero jakiekolwiek analizy 3-CMC oraz jego izomeru, 4-CMC (klefedronu) zaczęły pojawiać się w literaturze medycznej, ale hipoteza ta była już wielokrotnie omawiana na długie lata zanim jakiekolwiek prace naukowe na temat domniemanej neurotoksyczności metaklefedronu – i hipotezy te zmierzały w słusznym kierunku. Obecnie jest to już praktycznie potwierdzone, iż 3-CMC faktycznie jest neurotoksyczne, ale należy wspomnieć o kilku ważnych aspektach tej toksyczności:
– obecnie badań w tej dziedzinie jest mało i nie można dokładnie stwierdzić jak bardzo pod względem neurotoksyczności szkodliwe jest 3-CMC – na 100% wiemy, że jest, ale już na 100% nie można stwierdzić jak bardzo, i najprawdopodobniej będziemy musieli na pewne wyniki poczekać jeszcze trochę lat
– 3-CMC pod względem budowy jest najbardziej oddalone od najbardziej szkodliwego 4-CA – każda zmiana w budowie przez którą związek coraz bardziej różni się od 4-CA powoduje spadek szkodliwości – tak więc jakkolwiek 3-CMC nie byłoby szkodliwe, najprawdopodobniej nawet nie dorasta do pięt 4-chloroamfetaminie pod tym względem
– praktycznie wszystkie substancje psychoaktywne są mniej lub bardziej toksyczne – mogą oddziaływać tak na wiele sposobów, np. hepatotoksyczność (toksyczne dla wątroby) nefrotoksyczność (toksyczne dla nerek), cytotoksyczność (toksyczne dla komórek) i tym podobne, więc 3-CMC nie jest jakimś odosobnionym wypadkiem wybitnie szkodliwej substancji.

Podsumowując: Ze względu na powiązania z takimi substancjami jak 4-CA oraz faktem, że 3-chlorometkatynon to zwiążek wysoce drażniący dla skóry, powinniśmy zachować szczególne środki ostrożności – na przykład zastanowić się nad alternatywnymi drogami aplikacji, oraz przede wszystkim zwyczajnie pilnować się w kwestii ilości i częstotliwości zażywania 3-CMC.

You may also like

Leave a Comment