4-FMA

Co to jest 4-FMA? Jak działa i jak stosować 4-FMA? Opis substancji i sklepów.

by admin
4-FMA
4-FMA, lub 4-fluorometamfetamina, bo tak brzmi pełna nazwa tego związku to stymulant-empatogen z grupy – jak nietrudno się domyślić – amfetamin. Jest n-metylową pochodną dużo popularniejszej, i niedostępnej już 4-fluoroamfetaminy (4-FA). Jest także izomerem pozostałych, popularnych (met)amfetamin RC – 3-FMA oraz 2-FMA. Występuje w postaci chlorowodorku. 4-fluoroamfetamina W mniejszych dawkach działaniem przypomina amfetaminę, natomaist w większych jest już empatogenem. Jest środkiem zarówno wyzwalającym jak i inhibującym wychwyt zwrotny trzech głównych neuroprzekaźników – dopaminy, serotoniny i noradrenaliny – choć tej ostatniej tylko w niewielkim stopniu. Porównując do innych substancji, działanie 4-FMA leży gdzieś pomiędzy 4-FA a 2-FMA.
4-FMA swoją „karierę” na scenie RC rozpoczęło dość wcześnie, bo pierwsza potwierdzona analiza laboratoryjna miała miejsce już w 2006 roku w Japonii, co znacznie wyprzedza debiut pozostałych, powszechnie spotykane stymulanty takich jak alfa-PiHP, czy N-etylonorpentedron (NEP).
4-FMA, jak i inne x-FMA, x-FA oraz x-FEA (kolejno, podstawiane fluorometamfetaminy, fluoroamfetaminy i fluoroetamfetaminy) ze względu na to, że posiadają atom halogenu w swojej strukturze, są dość kaustyczne i wskutek tego niezbyt przyjemne w odczuciu przy aplikacji donosowej, choć są też tacy, którzy taką metodę stosują. Preferowana przez większość jednak metoda podania to podanie doustne. Mniej popularne metody to podanie P.R. czy dożylne, z kolei palenie (waporyzacja) 4-FMA nie ma większego sensu ze względu na wymagane dawki. Najdłuższy czas działania daje podanie oralne.
Dawkowanie 4-FMA prezentuje się dosyć prosto – dawki w okolicy i poniżej 100 mg wykazują działanie czysto stymulujące, motywujące do działania i poprawiające koncentrację (o tym jeszcze w następnym akapicie), natomiast te wynoszące między 150 – 200 mg i więcej, poza stymulacją wywołują euforię podobną do MDA czy MDMA. Czas działania 4-FMA po podaniu oralnym wynosi od 4 do nawet 8 godzin, z zastrzeżeniem, że początkowa euforia słabnie po jakichś 3 do 4 godzin i ustępuje miejsca stymulacji, która trwa mniej więcej drugie tyle. Nierzadka po 4-FMA jest z kolei bezsenność, która może utrzymywać się nawet do 24 godzin, szczególnie po kilku dawkach tej substancji pod rząd. Nie jest zalecane używanie więcej niż 3, góra 4 dawek pod rząd, ze względu na to, że początkowe przyjemne odczucia są coraz krótsze a główną część doznania zaczyna stanowić zwykła stymulacja.
Wcześniej wspomniane używanie 4-FMA jako środka do zwiększenia produktywności w trakcie pracy umysłowej nie jest zalecane, a wręcz odradzane. Uzasadnienie tego ostrzeżenia opiera się na badaniach wykazujących, że 4-FMA jest podobne do MDA w sposobie, w jaki działa na ośrodki w mózgu. Częste używanie jakiegokolwiek empatogenu jest powszechnie uważane za niebezpieczne i szkodliwe, a za conajmniej  nierozsądne uważa się przyjmowanie dawek mniejszych – takich, poniżej minimalnej dawki wymaganej do doświadczenia „właściwego”, euforycznego stanu z substancjami empatogennymi. Przy wyższych dawkach wiadomo, że 4-FMA szybko traci właściwości które pomagają zebrać myśli i skupić się, i stają się typowo rekreacyjne ze względu na rozproszone i nierównomierne działanie na poszczególne neuroprzekaźniki.
Podczas gdy samo 4-FA nie powoduje długotrwałego wyczerpania serotoniny w mózgu w przeciwieństwie do MDMA lub analogów 4-FA – 4-CA (4-chloroamfetamina) i 4-BA (4-bromoamfetamina), istnieje prawdopodobieństwo iż tyczy się to również 4-FMA. Warto wspomnieć, iż mieszanie 4-fluorometamfetaminy z innymi stymulantami również nie jest zalecane, ze względu na obciążenie serca – już samo 4-FMA potrafi dać wycisk.
Ceny detaliczne 4-fluorometamfetaminy w sklepach wahają się od 12 do 17 euro za gram, natomiast hurtowe spadają poniżej 10 euro za gram.
Jeśli szukasz sklepu z 4-FMA – dobrze trafiłeś. Możesz kupić 4-fluorometamfetaminę oraz inne fluoroamfetaminy w sklepie Designer-Chems.com, a także przeczytać najnowsze opinie na temat tego i innych produktów czy zadać pytania w dziale partnerskim sklepu na forum dopal.org.

You may also like

Leave a Comment