ADB-HEXINACA to jeden z kannabinoidów który niedawno pojawił się na rynku, i który charakteryzuje się posiadaniem 6-węglowego (C6) łańcucha w miejscu elementu zwanego „ogonem”, gdzie z reguły związki tej grupy zawierały łańcuchy o długości 5 węgli (C5, np. ADB-PINACA) czy 4 (C4, ADB-BUTINACA). Chociaż nazwa ADB-HEXINACA może rozbudzać wyobraźnię coniektórych użytkowników, to trzeba ostudzić ich zapał – zwiazek ten nie ma nic wspólnego z Hex-enem.
Długość „ogona” – czyli prostego łańcucha alkilowego (N-alkilowego) w indolowych i indazolowych syntetycznych kannabinoidach znacząco wpływa na ich powinowactwo wiązania do receptorów, siłę działania, stabilność metaboliczną i ogólną aktywność w receptorach kannabinoidowych CB1 i CB2. Krótkie łańcuchy (C3-C4) oferują znacznie słabsze wiązanie do receptora kannabinoidowego CB1 i ograniczoną siłę działania, często czyniąc te związki mniej psychoaktywnymi. Średnie łańcuchy (C5), np. takie jak w ADB-PINACA, MDMB-PINACA, AB-PINACA według dostępnych danych są najotymalniejszej długości: oferują mocne wiązanie z receptorem psychoaktywnym CB1, prowadzące do dużej siły działania i silnych efektów. Sprawa zaczyna się komplikować w przypadku dłuższych łańcuchów, np. C6. – tak jak w przypadku ADB-HEXINACA.
Związki te nadal mogą mieć silne powinowactwo do CB1, ale długość łańcucha może wpływać na selektywność i metabolizm.
Choć obecnie ta kwestia wymaga większej ilości formalnych badań, przypuszcza się iż łańcuchy o długości 6 węgli zwiększają lipofilowość cząsteczki. Łańcuch C6 w porównaniu do np. C4 czy C5 zwiększa rozpuszczalność związku w tłuszczach, prowadząc do wolniejszej dysocjacji receptora i prawdopodobnie dłuższego działania.
Niektórzy użytkownicy opisują działanie ADB-HEXINACA jako zaczynające się trochę później, niż w przypadku np. jego C4 analogu (ADB-BUTINACA), ale za to trwajace zdecydowanie dłużej niż analogów o krótszych łańcuchach.
W porównaniu do ADB-BUTINACA – wysoce popularnego kannabinoidu z łańcuchem C4, ADB-HEXINACA niemalże według wszystkich trip-raportów jest związkiem o większej sile działania. Sugeruje to, że pochodne takie jak MDMB-HEXINACA (C6 analog MDMB-BUTINACA) również będą silniejsze niż pochodne z łańcuchem C4. Należy jednak pamiętać, iż mimo tego że seria analogów kannabinoidów z łańcuchem C6 nierzadko może mieć wyższe powinowactwo do receptora CB1, zwiększa to także ryzyko przedawkowania, i wystąpienia niepożądanych skutków, takich jak drgawki, mdłości czy różne efekty uboczne wywołane działaniem na układ sercowo-naczyniowy.
Podsumowując: mimo tego iż ADB-HEXINACA nie została jeszcze zbadana dokładnie, wszystko wskazuje na to że jest to kannabinoid znacznie silniejszy od ADB-BUTINACA i posiadający moc zbliżoną do ADB-PINACA, jeśli nie odrobinę większą/mniejszą. Zdaje się on być dobrym substytutem, jeśli na rynku zabrakłoby ADB-BUTINACA. Łańcuchy C4 i C5 (jak w ADB-BUTINACA i ADB-PINACA) posiadają długość optymalną dla aktywacji receptora CB1 i są powszechne zarówno w starszych jak i w nowszych syntetycznych kannabinoidach, głównie indolowych i indazolowych. Kannabinoidy o łańcuchu C6 (takie jak ADB-HEXINACA) mogą mieć większą lub podobną siłę i czas działania, ale mogą również zwiększać toksyczność. Wydłużanie łańcucha w nieskończoność aby omijać przepisy nie jest jednak skutecznym rozwiązaniem i działa tylko do czasu – po przekroczeniu C6 i otrzymaniu związków z łańcuchami C7, C8 lub wyzej, siła działania może ustabilizować się i przestać rosnąć, lub (co jest bardziej prawdopodobne) drastycznie spaść, prawdopodobnie ze względu na efekty steryczne, a dokładnie przez przeszkodę steryczną – spowolnienie reakcji chemicznych mające miejsce z powodu rozmiaru cząsteczki.
Autor tekstu: horsii