Strona główna » 2C-B-BZP – opis substancji.

2C-B-BZP – opis substancji.

by admin

2C-B-BZP (4-Bromo-2,5-dimetoksyfenylometylopiperazyna) to syntetyczna substancja psychoaktywna należąca do rodziny fenetyloamin oraz piperazyn. Jest to pochodna o wiele lepiej znanego psychodelika 2C-B, która jest krzyżówką 2C-B oraz BZP – bezylopiperazyny. Związek ten był na przestrzeni lat sprzedawana jako niekontrolowana prawnie, legalna substancja psychoaktywn zarówno w smart shopach (zarówno w Polsce, jak m.in. w Japonii, na Węgrzech czy w Holandii) jak w internecie, choć należy wspomnieć o tym, iż jest to substancja stosunkowo rzadko spotykana i niezbyt popularna. 2C-B-BZP występuje z reguły w formie białego lub beżowego proszku, a także w postaci tabletek czy kapsułek.

Nie jest znana pierwsza data syntezy 2C-B-BZP, choć związek ten został pierwszy raz formalnie opisany w literaturze naukowej w Maju w 2009 roku. Substancja ta pojawiła się na rynku research chemicals po roku 2010, i nie zyskała znacznie na popularności, będąc raczej mało znaną cząsteczką.  W swojej strukturze zawiera szkielet benzylopiperazyny (BZP), a także komponentę pochodzącą z psychodelicznej fenyloetyloaminy 2C-B. Substancja sama w sobie nie jest fenetyloaminą i nie wywołuje efektów psychodelicznych. Dzieje się tak z powodu niewłaściwego rozmieszczenia grup wiążących w tej molekule. Grupy funkcyjne tej substancji znajdują się w niewłaściwej pozycji do aktywacji receptora serotoninowego 5-HT2A odpowiedzialnego za działanie w8elu psychodelików. Co ciekawsze, to niższy homolog 2C-B-BZP, jakim jest fenylopiperazyna 2C-B-PP, zastępuje DOM (2,5-dimetoksy-4-metyloamfetaminę) w badaniach laboratoryjnych w których szczury zostały wytresowane na rozpoznawanie psychodelików. Według badań, 2C-B-PP może substytuować DOM, jednakże tylko z około jedną dziesiątą mocy tego związku. Ponadto, 2C-B-PP nie substytuuje TFMPP (trifluorometylopiperazyna).

Z powodu posiadania grup wiążących w niewłaściwym miejscu, cała działalność 2C-B-BZP jako psychodeliku zostaje zniesiona i związek ten jest tylko i wyłącznie stymulantem. Przypuszcza się, iż substancja oddziałowuje na trzy główne neuroprzekaźniki, dopaminę, serotoninę oraz noradrenalinę, które odpowiadają za takie doznania jak pobudzenie, euforia, poprawa samopoczucia. Przypuszcza się także, że poza wyzwalaniem dużych ilości tych neuroprzekaźników, może także odpowiadać za ich wychwyt zwrotny, skutecznie umożliwiając ponowne wykorzystanie neuroprzekaźnika po tym gdy spełni swoją rolę. Pod względem efektów, substancja ta opisywana jest jako wywołująca efekty stymulujące, podobne do amfetaminy czy niektórych syntetycznych katynonów. Niektóre źródła podają, że znacząco intensyfikuje działanie innych stymulantów w połączeniu z nimi. Efekty, jakie wywołuje rozpoczynają się w przeciągu jednej godziny i utrzymują się od 3 do 8 godzin. Skutki uboczne jakie może wywoływać 2C-B-BZP są dość podobne do tych jakie wywołują inne związki z rodziny piperazyn, takie jak MeOPPP, TFMPP czy mCPP i obejmują bóle głowy, nudności, wzrost ciśnienia tętniczego, wzrost temperatury ciała, mdłości, wazokonstrykcja. Przypuszcz się, że dawkowanie 2C-B-BZP dla podania doustnego mieści się w przedziale od 20 do 100 miligramów, choć brakuje informacji na ten temat. Podobnie jak w kwestii toksyczności i szkodliwości przy długotrwałym stosowaniu, związek ten nie został przebadany pod tym kątem.

Substancja ta nie jest pochodną fenetyloaminy, i co za tym idzie jest substancją niekontrolowaną w Polsce przez tzw. „prawo analogowe”. Podobnie sprawa ma się w pozostałych krajach europejskich, chociaż warto nadmienić że substancja ta jest obejmowana przez prawo analogowe panujące w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii. Ta substancja pozostaje niekontrolowana w Stanach Zjednoczonych, ale posiadanie i sprzedaż może być ścigana na mocy federalnej ustawy analogowej ze względu na podobieństwa strukturalne do benzylopiperazyny. Posiadanie, używanie lub sprzedaż jest nielegalna w Japonii.

Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment