alfa-PBP to kolejna pochodna pirolidynoketonu która niespodziewanie pojawiła się na rynku. Mimo że europa jest względnie zalana alfą-PVP która jest w zasadzie pod każdym względem lepsza od alfy-PBP, to holenderscy vendorzy zdają się nie próżnować, i gdy tuż przed delegalizacją wszystkich beta-ketonów w swoim kraju pojawiły się znaczne problemy z alfą-PiHP czy MDPHP, ci wyskoczyli z alfą-PBP. Mogłoby się wydawać, że związek ten jest już przecież wszędzie nielegalny od lat, ale okazuje się, że jednak nie wszędzie – w Holandii jakoś się uchował. W ostatnich miesiącach legalności beta-ketonów wielu amatorów doznań tego typu ma więc możliwość wpisania sobie do swojego CV dość ciekawej, względnie zapomnianej substancji, która trafiła na rynek w dość specjalnych okolicznościach. Ale czym dokładnie jest ten związek, i jakie różnice dzielą go, oraz inne alfy? O tym pokrótce w tym artykule.
alfa-PBP (alfa-pirolidynobutiofenon, a-PBP, niekiedy sprzedawana pod niepoprawną nazwą „a-BPVP”) to syntetyczny stymulant należący do rodziny katynonów, potocznie zwanych beta-ketonami lub ketonami, oraz do podgrupy pirolidynokatynonów – silnych, długo działających stymulantów które nie wykazują praktycznie żadnych właściwości euforycznych tak jak takie beta-ketony jak np. 4-MMC czy metylon (bk-MDMA). alfa-PBP jest niższym homologiem alfy-PVP – w tym wypadku, homologi to po prostu zbiór związków chemicznych o zbliżonej budowie chemicznej i własnościach, w których powtarzany jest jeden konkretny element. Im jest on więcej razy powtórzony, tym wyzszy to homolog, im mniej, tym niższy. Elementem powtarzanym jest prosty łańcuch w miejscu alfa tego związku – alfa-PVP posiada łańcuch o długości 5 węgli, alfa-PHP o długości 6 węgli, a alfa-PBP o długości czterech.
Długość łańcucha jest bardzo ważną częścią jeśli chodzi o aktywność pirolidynoketonów. Odpowiada ona bowiem za to z jaką siłą substancja oddziałowuje na ośrodki w naszym organiźmie, które są jej celem. Najoptymalniejszą długością łańcucha wg. badań jest 5 (alfa-PVP), maksymalnie 6 (alfa-PHP, alfa-PiHP) czy 7 węgli (alfa-PHpP). Jeśli łańcuch będzie wydłużany dalej, nastąpi drastyczny spadek mocy – z tego też powodu, praktycznie żadna pochodna pirolidynoketonu o długości łańcucha 8, 9 czy 10 nie zyskała popularności – były to środki zwyczajnie słabe, i wywoływały znacznie więcej efektów ubocznych. Łańcuch można też skracać – bo jak już wspomniałem, alfa-PBP jest homologiem alfy-PVP z łańcuchem o jeden węgiel krótszy. Powoduje to spadek mocy oraz selektywności (wybiórczości) tego związku m.in. dla noradrenaliny wobec dopaminy. Nie oznacza to, że a-PBP jest substancją niewartą uwagi – po prostu działanie jest słabsze w porównaniu do a-PVP, ale jak można sie domyślać, mocniejsze od a-PPP, które jest jeszcze niższym homologiem.
Mechanizm działania a-PBP, podobnie jak wszystkich substancji z tej grupy, opiera się na wychwycie zwrotnym dwóch neuroprzekaźników odpowiadających za stymulację – noradrenaliny (NET) oraz dopaminy (DAT). Innymi słowy, związek ten zwiększa stężenie tych neuroprzekaźników w przestrzeni postsynaptycznej. Dzięki wychwytowi zwrotnemu, neuroprzekaźnik po tym jak wykona swoje zadanie i przekaże sygnał elektryczny, może on zostać ponownie wykorzystany nawet kilkukrotnie, zanim ulegnie on rozpadowi poprzez monooksydazę, co przekłada się na dłuższy czas działania substancji.
Alfa-PBP, podobnie jak wszystkie inne pochodne katynonu, amfetaminy, i w ogóle fenetyloaminy, są w Polsce nielegalne. Substancja ta znalazła się na rynku za granicą ze względu właśnie tego, że pozostaje legalną. W krajach w których i tak wszystko jest odgórnie nielegalne raczej nie ma ona sensu bytu, dlatego też nie ma co spodziewać się jej w Polskich sklepach.
Autor tekstu: horsii