1cP-MiPLA jest nową substancją psychoaktywną, będącą psychodelikiem, a dokładnie pochodną kwasu lizergowego, więc jak sama nazwa wskazuje, i ten związek należy do rodziny lizergamidów. Pełna nazwa tego związku brzmi 1-Cyklopropionylo-N-metylo-N-izopropylo-lizergamid. Alternatywnie, w nomenklaturze IUPAC, pełna nazwa 1cP-MiPLA brzmi (6aR,9R)1-cyklopropionylo-N-metylo-N-izopropylo-7-metylo-4,6,6a,7,8,9-heksahydroindolo-[4,3-fg]chinolino-9-karboksamid.
1cP-MiPLA to dość nowy związek chemiczny, który pojawił się w europie na przełomie lat 2020 i 2021 razem z takimi jak 1cP-AL-LAD. 1cP-MiPLA jest blisko spokrewniony z MiPLA, dla którego podejrzewa się, że jest prodrugiem, ale obecnie nie ma danych ani wystarczających niepotwierdzonych doniesień, aby rozsądnie postawić taką hipotezę. 1cP-MiPLA spotykane jest najczęściej w postaci blotterów („kartonów”) i tabletek. Jest praktycznie niedostępne w formie płynu/prochu. Występuje w formie winianu (tartate).
1cP-MiPLA jest jednym z wielu lizergamidów posiadających podstawnik w 1. pozycji, choć nie jest bezpośrednią pochodną LSD, ponieważ zamiast podstawnika dietyloamidowego, posiada podstawnik metyloizopropylowy. 1S-LSD jest związkiem bardzo nowym, który co dopiero pojawił się w sprzedży, w związku z czym nie ukazały się jeszcze jakiekolwiek badania poruszające temat tej substancji, jej szkodliwości. Wszystko jednak wskazuje na to, że 1S-LSD pod względem profilu farmakologicznego i efektów jest dość przewidywalnym związkiem, co zawdzięcza głównie byciu 1-podstawianą pochodną.
Podejrzewa się, że 1cP-MiPLA jest prodrugiem dla MiPLA, biorąc pod uwagę podstawienie 1-cyklopropionylowe. Można to porównać z 1cP-LSD, który jest również prawdopodobnie prodrugiem LSD. 1cP-MiPLA ma również wiele wspólnych cech ze swoim macierzystym związkiem – LSD; u ludzi wydaje się być mniej więcej taki sam (lub mniejszy) pod względem siły działania, a także podobny pod względem mechanizmu, chociaż progresja i czas trwania efektów są skompresowane (pozostając jakościowo mniej intensywne i łatwiejsze do opanowania – być może z powodu łatwiejszego katabolizmu). 1cP-MiPLA jest wyczuwalnie słabsze niż LSD, oraz działa krócej – działanie utrzymuje się od 6 do 8 godzin. Dawkowanie tej substancji jest dość podobne do LSD i jego podstawowych pochodnych, mieści się ono w zakresie 150-250 mikrogramów.
Metabolizm 1cP-MiPLA przebiega najporawdopodobniej w następujący sposób: po dostaniu się do organizmu, 1cP-MiPLA ulega hydrolizie do MiPLA, podobnie tak jak np. 1cP-LSD ulega hydrolizie do LSD. Tłumaczyłoby to, dlaczego efekty tego związku są dość przewidywalne. Taka droga przemiany tej substancji pozwala skutecznie przewidzieć profil działania, różniący się jedynie szybkością wchłaniania i krótszym czasem trwania.
Zarówno cząsteczka LSD, jak i pochodne lizergamidu, w tym 1cP-MiPLA jest bardzo wrażliwa. Blottery nasączone substancją nie mogą być wystawione na działanie słońca, ponieważ ulegają przemianie do lumi-LSD, które nie wywołuje żadnych efektów psychodelicznych. Podobnie sprawa ma się z kontaktem z wodą, szczególnie wodą z kranu – zawiera ona chlor (używany do jej oczyszczania), który nawet w małych ilościach potrafi uszkodzić strukturę i sprawić że cząsteczka stanie się nieaktywna. Wszystkie lizergamidy powinny być przechowywane w suchym, zimnym miejscu bez dostępu do światła, najlepiej bez dużego przewiewu powietrza.
Efekty, jakie wywoływać może ta substancja, to między innymi:
– stymulacja, pobudzenie
– euforia fizyczna
– euforia psychiczna
– intensywny body high
– zwiększone ciśnienie krwi
– myślenie analityczne i introspektywne
– zwiększenie kreatywności oraz koncentracji
– przyspieszenie myśli
– zwiększone poczucie duchowości
– pętle myślowe
– zwiększone libido
– paranoje, lęki
– poprawione samopoczucie, dobry humor
– halucynacje przy otwartych oczach (OEV – open eye visuals)
– halucynacje przy zamkniętych oczach (CEV – closed eye visuals)
– halucynacje dźwiękowe
Autor tekstu: horsii