284
Alfa-PHPp (PV-8) jest syntetycznym związkiem z rodziny katynonów, zwanych potocznie beta-ketonami. Pełna nazwa tej substancji to alfa-pirolidynoheptanofenon. PV-8 jest silnym stymulantem mającym podobną budowę do substancji takich jak alfa-PVP, alfa-PHP (PV-7), alfa-PiHP. Alfa-PHPp występuje z reguły w postaci proszku lub kryształków. Związek ten niekiedy jest nazywany alfa-PEP (a-PEP).
Mechanizm działania alfy-PHPp opiera się na wychwycie zwrotnym dwóch neuroprzekaźników odpowiadających za stymulację – noradrenaliny (NET) oraz dopaminy (DAT), czyli zwiększa stężenie tych neuroprzekaźników w przestrzeni postsynaptycznej.. Dzięki wychwytowi zwrotnemu, żneuroprzekaźnik może zostać nawet kilkukrotnie wykorzystany zanim ulegnie rozpadowi poprzez monooksydazę, co przekłada się na dłuższy czas działania substancji.
Efekty, jakie może wywoływać a-PHPp, to:
– euforia: a-PHPp może powodować odczucia intensywnej przyjemności, są one jednak bardzo krótkotrwałe i znacznie różnią się od euforii wywoływanej przez takie substancje jak np. MDMA czy 3-MMC. Najintensywniejsze są przy waporyzacji, lecz także najkrótsze.
– stymulacja: ta substancja może zwiększyć czujność i zmniejszyć uczucie zmęczenia, co pozwala osobom pozostać czujnym przez długi czas. W niewielkich dawkach pobudzenie to jest nienachalne. Jednak po zbyt częstym przyjmowaniu niewielkich dawek tej substancji, lub po przyjęciu zbyt dużej dawki, stymulacja staje się wręcz „nie do ogarnięcia”. Substancje które zastąpiło a-PHPp, takie jak a-PHP, a-PVP, a-PBP również posiadały taką cechę.
– poprawa koncentracji i skupienia: wszystkie pirolidynoketony może zwiększyć klarowność umysłu i poprawić skupienie, co pozwala osobom wykonywać zadania z większą wydajnością. Ten efekt występuje najczęściej w bardzo małych dawkach, ponieważ przy większych a-PHPp staje się czysto rekreacyjna i skupienie się jest wręcz niemożliwe.
– zmniejszenie apetytu: związki te mogą zmniejszyć a nawet całkowicie pozbawić nas uczucia głodu, oraz wywoływać intensywny jadłowstręt.
– zwiększone libido i popęd seksualny
Niestety, podobnie jak wszystkie substancje psychoaktywne, a-PHPp wywołuje także szereg skutków ubocznych. Oto niektóre z nich:
– lęki i paranoje: a-PHPp może łatwo wywołać intensywne uczucie strachu, powodować paranoje takie jak uczucie bycie obserwowanym, inwigilowanym, prześladowanym, szpiegowanym. Jest to cecha praktycznie wszystkich substancji z tej grupy. Z reguły, takie odczucia stają się najintensywniejsze w trakcie długotrwałego używania, oraz przy długotrwałym braku snu które są głównymi czynnikami.
– halucynacje: substancja ta może powodować omamy wzrokowe i słuchowe, które mogą być od dezorientujących do przerażających. Ten efekt, podobnie jak poprzedni, może być bardziej lub mniej niepokojący dla użytkownika i w dużej mierze zależy to od kondycji psychicznej osoby, która zażywa substancję.
– bezsenność: zarówno a-PHPp jak i inne pirolidynoketony efektywnie zaburzają naturalne wzorce snu, utrudniając zasypianie lub utrzymanie snu po używaniu substancji.
– zwiększone tętno i ciśnienie krwi: a-PHPp powoduje szybkie bicie serca i podwyższone ciśnienie krwi, co może być szczególnie niebezpieczne dla osób z istniejącymi wcześniej schorzeniami układu krążenia. Zażywanie tego lub innych stymulantów nie jest zalecane dla osób które cierpią na przypadłości związane z szeroko pojętym układem krążenia.
Na chwilę obecną substancja ta jest nielegalna w większości krajów Europy, w tym w Polsce, podobnie jak wszystkie inne pochodne katynonu. Pozostaje jednak związkiem legalnym w Holandii, gdzie zaraz obok MDPHP cieszy się rosnącą popularnością.
alfa-PHPp jest substancją ściśle kontrolowana w większości krajów Europy, w tym w Polsce.
Autor tekstu: horsii
1 comment
Thanks, never heard of this one. I also never saw labs synthesizing it, I hope one day I get to research his one.