Strona główna » Tramadol – efekty uboczne.

Tramadol – efekty uboczne.

Z czym wiąże się zażywanie tramadolu?

by admin
Tramadol to jeden z najpopularniejszych opioidowych leków przeciwbólowych stosowanych w medycynie. Powszechnie przepisywany przez lekarzy na całym świecie, jest skutecznym środkiem w leczeniu bólu o średnim i wysokim natężeniu. Tramadol jest agonistą receptorów opioidowych Mu, oraz inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny i dopaminy (SNRI – serotonin-norepinephrine reuptake inhibitor. Spotykany pod nazwami preparatów Tramal czy Ultram, lek ten dostępny jest najczęściej w formie tabletek i kapsułek, a także w formie roztworu (syropu). Dawkowanie tramadolu prezentuje się następująco:
Dawka progowa: 25-50 miligramów
Dawka niska: 50-100 miligramów
Dawka umiarkowana: 100-250 miligramów
Dawka wysoka: 250-400 miligramów
Dawka bardzo wysoka: 400 miligramów i więcej
Zażywanie tramadolu, podobnie jak wszystkich innych opioidów, wiąże się z wieloma ryzykami. Warto mieć to na uwadze, i wymienić największe z nich:
– nadmierna senność – zapadanie w sen jest dość częstym zjawiskiem przy opioidach. W związku z tym, nie należy zażywać tramadolu kiedy prowadzi się np. pojazdy lub operuje urządzeniami mechanicznymi, gdyż zwiększa to ryzyko dojścia do wypadku.
– obniżnie popędu seksualnego – ze względu na swoją sedatywną naturę, tramadol może tłumić libido i znacznie obniżać popęd seksualny, lub wręcz tymczasowo całkowicie go „wyłączać’.
– świąd, swędzenie – świąd i swędzenie wiąże się z wyrzutem histaminy spowodowanym przez farmakologiczny profil działania Tramadolu. Uciążliwe swędzenie można zniwelować zażywając leki antyhistaminowe, takie jak loratadyna czy hydroksyzyna. Należy jednak być bardzo ostrożny, i pamiętać o tym, iż antyhistaminy pierwszej generacji mają także efekt nasenny, i mogą one drastycznie wzmocnić pozostałe efekty tramadolu, takie jak depresja oddechowa czy senność i sedacja, co jest potencjalnie niebezpieczne.
– depresja oddechowa – tramadol jest w stanie wywoływać depresję oddechową, która potencjalnie może doprowadzić do śmierci użytkownika.
– nudności, ból brzucha – efekt ten nie jest doświadczany przez wszystkich.
– niepokój – chociaż tramadol ma większą tendencję do tłumienia lęku wskutek jego silnych właściwości sedatywnych, może również potencjalnie go wywoływać w pewnych warunkach. Efekt ten można prawdopodobnie przypisać faktow, iż tramadol jest wcześniej wspomnianym SNRI – inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny.
– zespół serotoninowy – jest to grupa objawów obejmująca m.in. drgawki, wysokie ciśnienie krwi, hipertermię, drżenie, pocenie się, biegunkę, dezorientację, urojenia i halucynacje. Delikatne przypadki zespołu serotoninowego przechodzą z czasem po zaprzestaniu zażywania substancji, która go wywołuje, poważniejsze wymagają hospitalizacji. Skrajne przypadki zespołu serotoninowego mogą zakończyć się śmiercią. Ma to bezpośredni związek z działaniem tramadolu jako wcześniej wspomnianego SNRI. Wobec tego, nie należy łączyć tramadolu z takimi substancjami jak MDMA, 4-MMC, 3-CMC, kokaina, a także z lekami z grup IMAO (MAOI), SNRI, SSRI, SARI.
– bóle głowy – bóle głowy wydają się występować częściej w przypadku tramadolu niż innych opioidów, chociaż nie występują u wszystkich. Przyczyna nie jest jasna, choć może być związana z właściwościami SNRI tramadolu.
Tramadol, mimo bycia prawnie kontrolowanym niemalże we wszystkich krajach świata, jest łatwo dostępny na czarnym rynku i zdobycie go nie stwarza większego problemu. Łatwo nabyć go za pośrednictwem internetowych sklepów wysyłkowych.
Jeśli interesuje cię zakup Tramadolu w dowolnej formie lub opinie użytkowników tej substancji, odwiedź forum dyskusyjne dopal.org gdzie znajdziesz recenzje tego oraz wielu innych środków, a także sklepy posiadające w sprzedaży zarówno Tramadol jak i wiele więcej.
Autor tekstu: horsii

You may also like

Leave a Comment